امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۷/۲۶
تاریخ انتشار:۰۷/ ۰۲/ ۱۳۹۵
رئیس سازمان صدا و سیما:

سرافراز گفت: عده‌ای از خطوط قرمز عبور می‌کنند و به این شبکه‌ها می‌پیوندند و بخش دیگر ممکن است ناشی از بی‌ملاحظه‌گی و بی‌تدبیری باشد که اتفاق می‌افتد و ظرفیت‌های علمی، هنری و سینمایی داخلی را به آن سو ببرند.

به گزارش پایگاه خبری رضوان خبر ، نشست مشترک مسئولان حوزه سینمای مقاومت با محمد سرافراز به منظور هم‌اندیشی، تبادل‌نظر و گسترش دامنه کمک‌ها و همکارهای سازمان صدا و سیما برگزار شد.

سرافراز در این نشست با استقبال از روند فعالیت‌ها و گزارش‌های ارائه شده در زمینه سینما و جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، اظهار کرد: گزارش‌های خوبی ارائه شد و معتقدیم باید در این زمینه از امکانات و توانمندی‌ها برای ارتقای ظرفیت‌ها و شناسایی نقاط ضعف و راهبردهای موثرتر بهره گرفت.

وی خاطرنشان کرد: امروز شبکه‌های ماهواره‌ای در مقیاس گسترده‌ای کار و برنامه‌ریزی می‌کنند. شبکه های مختلف ماهواره‌ای درست می‌شود و مدام شاهد ایجاد شبکه‌های فارسی زبان با اهداف و اغراض گوناگون هستیم که سعی می‌کنند با یکسری ترفندهای تبلیغاتی در داخل و خارج اندیشه‌هایی را جذب کنند. کاری که قبلاً در حوزه علم و دانش می‌کردند.

سرافراز اضافه کرد: این شرایط البته دو بخش دارد. اینکه عده‌ای از خطوط قرمز عبور می‌کنند و به این شبکه‌ها می‌پیوندند و بخش دیگر ممکن است ناشی از بی‌ملاحظه گی و بی‌تدبیری باشد که اتفاق می‌افتد و ظرفیت‌های علمی، هنری و سینمایی داخلی را به آن سو ببرند. به هر حال این هم ناشی از شرایط و فضای فرهنگی و هنری کشور است که هنرمندان حالتی لغزنده پیدا کردند.

بر اساس گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت؛ وی ادامه داد: در عرصه تئاتر و ادبیات نمایشی هم ما خیلی عقب هستیم. عمده کارهای نمایشی بر اساس متون ترجمه‌ای است. آدم‌ها، اسامی و رفتارشاهایشان اغلب، آمریکایی و اروپایی است ولی اگر مسائل انقلاب اسلامی و گفتمان دفاع مقدس را در حوزه گسترده‌تری به شکل تئاتر و هنرهای نمایشی می‌داشتیم پله‌ای بود برای کارهای اصولی‌تر و برای انتقال به حوزه سینما.

وی افزود: تئاتر سکوی خوبی برای شناسایی ظرفیت‌های جدید و نیروهای مورد نظر و ارتقا به مراحل بعدی است.

رئیس صدا و سیما با تاکید بر لزوم حمایت و کمک از ظرفیت‌ها و استعدادها یادآور شد: مشکل این است که ظرفیت‌های محدود موجود در میان طیف‌های مختلف به این سو و آن سو کشیده می‌شود و یک بخشی از این ظرفیت جذب بیرون می‌ شوند و در عوض هیچگونه ظرفیت جدیدی هم ایجاد نمی‌شود. بنابراین باید سراغ شناسایی نیروها برای کارهای بزرگ‌تر و اساسی‌تر برویم.

جواد جباری مدیرعامل بنیاد روایت نیز در این نشست به تشریح اولویت‌های این بنیاد و رویکردهای جشنواره پرداخت و گفت: جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت هیچوقت متکی بر تولید انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس نیست. بنا هست جشنواره مقاومت محلی باشد بر آنچه که در حوزه دفاع مقدس در سطح کشور تولید می‌شود و فضایی ایجاد کند تا نهادهایی که در این زمینه مسئولیت دارند تحرک بیشتری پیدا کنند.

وی افزود: شرایط جدید منطقه ضرورت حمایت از فیلم‌هایی را بیشتر کرده است که نسبت به حوادث پیرامون خود بی‌تفاوت نیستند. با توجه به تحولات منطقه‌ای هم در تئاتر و هم در سینمای مقاومت فراگیرتر نگاه کردیم. آثار خیلی خوبی تولید شد.

محمدحسین نیرومند در ادامه به طرح نیازهای سینما و جشنواره مقاومت پرداخت و اظهار داشت: هدف‌گذاری که ما داشته‌ایم در ‌واقع سال تولیدی برای انجمن تعریف کردیم که بتوانیم بخشی از تولیدات خود را برای جشنواره آماده کنیم. با هدف حمایت از نگارش فیلمنامه، مجوز نگارش ۳۰ عنوان فیلمنامه را صادر کردیم که این آثار یا با حمایت ما و یا حمایت سایر مراکز و سازمان‌ها صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: موضوعاتی که که فعلا مصوب شده متنوع هستند. همه کتاب‌هایی که رهبری تقریظ داشته‌اند مدنظر ماست. در حوزه مستند سراغ موضوعاتی رفتیم، شاید که امکان ورود به آن‌ها برای رسانه به دلیل ملاحظاتی ممکن نیست. مثل جنبش مردمی بحرین- جریان نفوذ در بیت آیت‌الله منتظری- شیعه انگلیسی و … تعدادی مستند را در دستور کار داریم. مستندهای کیفی۹۰ دقیقه‌ای. موضوعات به زمین مانده حوزه مستند سیاسی را برند کنیم تا دیده شوند.

مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس همچنین، نگارش سریال با موضوع بسیج و گشت شبانه، چندین فیلم سینمایی هم جزو برنامه‌های ماست که بخشی از آن‌ها همزمان با جشنواره رونمایی خواهد شد.

وی تاکید کرد: شرایط حاکم بر فضاهای فرهنگی و سینمایی به گونه‌ای است که نیاز است صدا و سیما با قدرت ورود کند تا صحنه بازی را به نفع گفتمان انقلاب و رهبری هم بزند.

محمد خزاعی دبیر جشنواره به ارائه گزارشی از روند برنامه‌ها و اهداف این دوره جشنواره پرداخت و کلیاتی از جشنواره چهاردهم را تشریح کرد و گفت: جشنواره فیلم مقاومت به عنوان قدیمی‌ترین جشنواره انقلاب است و مهم‌ترین هدفگذاری‌هایش را بر محورهای عمق استراتژیک فرهنگی نظام، گسترش گفتمان انقلاب اسلامی با زبان هنر و تبدیل شدن به نقطه ثقل جنبش‌های سینمایی انقلابی و ضداستکباری و راهبردهای بین‌المللی آن قرار داده است.

وی تعیین جشنواره فیلم بین‌المللی مقاومت به عنوان سال سینمایی دفاع مقدس، رونمایی از فیلم‌های تولیدی انجمن، تعیین موضوعات ۳۴ گانه در حوزه سینمای ملی و بین‌الملل، گستردگی جغرافیایی و محتوایی جشنواره، توجه ویژه به پدران و مادران شهدا، تاکید بر فیلمنامه‌نویسی بر اساس رمان‌های تقریظ شده از سوی مقام معظم رهبری را از دیگر اتفاقات این دوره جشنواره عنوان کرد و افزود: اضافه‌شدن بخش سریال‌های تلویزیونی دفاع مقدس، انیمیشن و کلیپ و اقلام تبلیغی، توجه ویژه به موضوع شهدای مدافع حرم نیز از اقدامات تازه این حرکت است.

خزاعی با اشاره به توجه جشنواره به موضوع پژوهش به عنوان حلقه مفقوده سینمای مقاومت، انتشار ‌هشت عنوان کتاب، پیش‌بینی بخش اسلام هراسی و ایران هراسی و نمایش فیلم‌های ایدئولوژیک غرب همراه با نقد و تحلیل توسط منتقدان و اندیشمندان صاحب‌ نام و برنامه‌های متنوع دیگر خاطرنشان ساخت: امیدواریم با حمایت و کمک صدا و سیما و شبکه‌های مختلف داخلی و برون مرزی شاهد جشنواره‌ای جریان‌ساز و انگیزه بخش در حوزه سینما و فرهنگ مقاومت باشیم.

چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت امسال همزمان با هفته گرامیداشت دفاع مقدس برگزار می‌شود.

 
 

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir