امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۵/۲۸
تاریخ انتشار:۱۸/ ۰۲/ ۱۳۹۵
دسته خبری: گیلان
نیروهای شرکتی مخابرات گیلان :

نیروهای شرکتی مخابرات گیلان را می توان از جمله آسیب دیدگان اجرای نادرست خصوصی سازی مخابرات در سالیان اخیر دانست.

به گزارش رضوان خبر به نقل از  واران خبر: کارکنان شرکتی مخابرات گیلان از جمله ی آسیب دیدگان اجرای نادرست سیاست خصوصی سازی این شرکت در سالیان اخیـر می باشند. کارکنانی با حداقل حقوق و دستمزد و شرایط سخت کاری که به گواه تعدادی از ایشان دادرسی نیست که از این مصائب ، داد ایشان بستاند .

چند روز پیش به درخواست تعدادی از کارکنان شرکتی مخابرات گیلان برای شنیدن مشکلات و معضلاتی که با آن دست و پنجه نرم می کنند هم صحبت شدیم و در فضایی دوستانه و صمیمی پای درد و دل این افراد شریف و زحمت کش نشستیم

کارگرانی که حقوق ماهیانه دریافتی شان  (به کسر مالیات و بیمه و… ) از ۸۲۰ هزارتومان تا ۱ میلیون و ۲۱ هزار تومان(با احتساب حق اولاد) می باشد و عاری از هر گونه اجرای طرح طبقه بندی شغلی بر اساس قانون کار که می بایست دستمزد گروه و طبقه شغلی دستمزد مبنا قرار گیرد

«…. فرقی نمی کند که یک سال سابقه ی کار داشته باشید یا ۲۹سال ، حقوق همه کارگران شرکتی مخابرات گیلان ۸۲۰تومان برای مجرد ها و تا ۱میلیون و ۲۱ هزار تومان برای متاهل ها چه فرزند یک یا دو دانشجو داشته باشید چه نداشته باشید…» این سخنان یکی از کارکنان باسابقه ی مخابرات گیلان بود که با ناراحتی و استیصال ، بزرگترین نگرانی اش این بود که مبادا با تداوم این وضعیت شرمنده ی همسر و فرزندان شود.

چندی پیش بود که بر اساس آمار های رسمی دولت هزینه یک خانواده ی شهری ایرانی ۳میلیون و ۲۰۰هزار تومان در هرماه اعلام شده به عبارتی در بهترین حالت و به صورت میانگین هر خانواده شهری برای گذران زندگی خویش باید ۳میلیون و ۲۰۰هزار تومان خرج نماید در حالی که در سال ۱۳۹۵ دستمزد کارگران مشمول قانون کار با احتساب ضریب افزایشی ۱میلیون و سیصد  الی ۱میلیون و پانصد هزار تومان تعیین گردید که تنها برای گذراندن ۱۵روز در ماه کفایت می کند . اینجاست که به ناچار باید به دنبال اخذ وام های رنگارنگ با نرخ سود بسیار بالا و بازپرداختهایی که قسمت قابل توجهی از درآمد ماهیانه را شامل می شود ، بود.

از جمله مشکلات کارکنان شرکتی مخابرات گیلان علاوه بر درآمد حداقلی و فقدان مزایای مناسب ، وجود نوعی نگاه تبعیض آمیز مسئولین اداری مابین سایر کارکنان ( اعم از رسمی ، پیمانی و قرااردادی ) با کارکنان شرکتی است . یکی از کارمندان که نسبتاً جوان تر از سایرین بود خاطره ای را که مربوط به مراسم افطاری مخابرات گیلان برای کارمندان خویش ترتیب داده بود تعریف کرد و گفت:« …برای مراسم افطاری در ماه مبارک رمضان از کارمندان مخابرات چند شهر ستان همجوار بهمراه خانواده هایشان دعوت به عمل آمده بود که مطلع شدیم، کارمندان شرکتی جزو دعوت شدگان به مراسم افطاری نیستند!!!… پس از اعتراض واعلام ناراحتی همکاران ، کارمندان شرکتی هم به افطاری دعوت شدند ، اما نه به اتفاق خانواده هایشان….!!»

شرح درد اشتغال این کارمندان شریف چه از بی تفاوتی مسولین مخابرات استان که آنها را به چشم همکار نمی نگرند، چه از اقدامات شرکت خصوصی که در پرداخت حقوق و مزایا با بی مهری تمام با ایشان تا می کند و چه از بلاتکلیفی و برزخی که در خصوص بسیاری از تسهیلات اداری و رفاهی که تا حدودی برای سایر کارمندان وجود دارد و برای کارمندان شرکتی موجود نیست، این پارادوکس را به وجود می آورد که آیا بالاخره کارمندان شرکتی کارمند مخابرات هستند یا نه!؟

شرکت پیمانکاری که بر اساس قرار داد منعقده با شرکت مخابرات استاان گیلان موظف به بکارگیری ۸۰۰نفر نیروی انسانی در مقابل دریافت مبلغ  ۱میلیاردو پانصد و شش میلیون و ۴۶۰ هزار و چهل و پنج تومان  در هر ماه می باشد . به این معنی است که شرکت مخابرات استان گیلان برای هر نفر از کارمندان مبلغ ۱ میلیون و ۸۸۲هزارتومان دستمزد به شرکت پیمانکار پرداخت می نماید . در حالی که در قرار داد کار موقتی که شرکت پیمانکار با کارمندان متاهل خود منعقد نموده است ، جمع کل مبالغ حکم مبلغ ۱میلیون و ۲۱ هزار و ۲۰۰ تومان  می باشد .

New Doc 76_1
برای دیدن مدارک در سایز اصلی بر روی آن کلیک کنید

شرایط برای کارمندان شرکتی مخابرات همچون دیگر کارکنان شرکتی در سایر ادارات و نهاد های استان و کشور نامساعد است و این را می توان به راحتی با اندکی صحبت با این قشر شریف و زحمتکش جامعه دریافت. اما مسئاله این است که برای رفع مشکلات و احقاق حقوق قانونی ایشان چه باید کرد؟

New Doc 2_1

(برای دیدن مدارک در سایز اصلی بر روی آن کلیک کنید)

تصویرر فوق نمونه ای از تعهدنامه ای است که شرکت پیمانکار از کارکنانش اخذ می نماید. تعهداتی که راه هرگونه اقدام را بر ایشان بسته و مدعی قبلا حق هر گونه ادعا را از خود سلب و ساقط نموده است…

امیدواریم که این اقدام سرآغازی باشد برای ختم مشکلات کارگران ،کارمندان و کارکنان شرکتی مخابرات گیلان .

(این رسانه حق پاسخگویی برای مدیران مخابرات را محفوظ می دارد )

انتهای پیام/

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir