امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۷/۲۷
تاریخ انتشار:۲۲/ ۰۲/ ۱۳۹۵
دسته خبری: ایران و جهان
مدیرعامل سابق سازمان هدفمندی یارانه‌ها:

مدیرعامل سابق سازمان هدفمندی یارانه‌ها: حداقل از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها ۷۲ هزار میلیارد تومان نصیب دولت آقای روحانی شده است.

به گزارش پایگاه خبری رضوان خبر به نقل از وطن امروز، مدیرعامل سابق سازمان هدفمندی یارانه‌ها از تخلفات متعدد یارانه‌ای دولت یازدهم خبر داده و از نحوه اجرای این قانون انتقاد کرده است. بهروز مرادی در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها از جزئیات دریافت و پرداخت‌های دولت یازدهم پرده برداشته و اعلام کرده دولت یازدهم بدون هیچ زحمتی بر سر سفره هدفمندی نشسته است. وی گفت: حداقل از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها ۷۲ هزار میلیارد تومان نصیب دولت آقای روحانی شده است. بهروز مرادی، مدیرعامل سابق سازمان هدفمندی یارانه‌ها در گفت‌وگوی تفصیلی با نسیم‌آنلاین درباره تخلفات دولت یازدهم در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اظهار کرد: آقای روحانی و تیم اقتصادی‌شان، اساسا قانون هدفمندی یارانه‌ها را قبول ندارند و مخالف این قانون هستند. دولتمردان یازدهم بیشتر اعتقاد دارند یارانه همه افراد جامعه باید حذف شود. البته این کار را تا انتخابات ۹۶ نخواهند کرد اما بدون شک بعد از انتخابات ۹۶، یارانه همه مردم را قطع خواهند کرد. وی افزود: در هدفمندی یارانه‌ها موضوع حذف یارانه نبود و هدفمند شدن یارانه‌ها مدنظر بود. دولت قبل با هدفمندی یارانه‌ها می‌خواست یارانه را در بخش حامل‌های انرژی، تکنولوژی، صنعت، کشاورزی، حمل‌ونقل عمومی و حمل‌ونقل ریلی هدفمند کند. قانون هدفمندی یارانه‌ها قصد داشت در جهت ارتقای تکنولوژی برای افزایش بهره‌وری گام بردارد. مدیرعامل سابق سازمان هدفمندی یارانه‌ها عنوان کرد: در قانون هدفمندی طریقه تخصیص یارانه به طبقات مختلف، چه در پرداخت نقدی، چه به صورت بیمه‌ تامین اجتماعی و بیمه درمان و چه در بخش تولید فراتر از صنعت، معدن و کشاورزی، در بخش ترانزیت، حمل‌ونقل و هزینه‌های دولت آمده است. قانون هدفمندی یارانه‌ها قانون شفاف و مشخصی بوده و مشکل دولت آقای روحانی این است که این قانون را قبول ندارد.
دولت روحانی می‌خواهد یارانه‌ها را حذف کند
مرادی تصریح کرد: دولت آقای روحانی نمی‌خواهد این قانون را اجرا کند و مبنایش بر حذف یارانه‌هاست. بسیاری از مشکلاتی هم که در این باره به وجود آورده به همین دلیل است. ما در پرداخت یارانه نقدی بحث خوداظهاری را مطرح کردیم و مبنا را بر اظهار خود مردم گذاشتیم. یعنی گروه‌های که از لحاظ درآمدی احساس می‌کنند نیازی به دریافت یارانه نقدی ندارند، خودشان درخواست بدهند که یارانه نمی‌خواهد، بنابراین در دولت دهم مبنا بر اعتماد و اظهار خود فرد بود.
وی گفت: ما به مردم گفتیم چنانچه خودشان از دریافت یارانه انصراف دهند مبالغ یارانه آنها به مبالغ یارانه گروه‌های دیگر اضافه می‌شود و عملا به نفع طبقات درآمدی پایین‌تر است. اگر قرار است یارانه کسی حذف شود، قطعا باید براساس بانک‌های اطلاعاتی موجود در کشور این کار را انجام داد. حذف یارانه نیاز به یک کار اساسی و سازمان‌یافته‌ دارد که در این دولت وجود ندارد.
دولت برنامه اقتصادی ندارد
مدیرعامل سابق سازمان هدفمندی یارانه‌ها با انتقاد از سیاست‌های اقتصادی دولت به نسیم آنلاین بیان کرد: ما تا به امروز چیزی از رفتار اقتصادی این دولت ندیده‌ایم و این دولت فقدان برنامه اقتصادی دارد، بنابراین فاقد عملکرد اقتصادی هم است. این دولت در انتخابات سال ۹۲ با شعارهای اقتصادی توانست نظر مردم را به خود جلب کند اما در صحنه عمل و با وجود گذشت بیش از ۱۰۰۰ روز از آغاز به کار این دولت می‌بینید که فاقد برنامه، اراده و سازماندهی است. مرادی خاطرنشان کرد: این دولت حتی اگر برنامه‌ای هم بنویسد و اراده‌ای برای حل مشکلات کشور داشته باشد، چون توان سازماندهی ندارد، به نتیجه نمی‌رسد.  اجرای درست هدفمندی یارانه‌ها نیاز به اراده، اتکای به قانون و سازماندهی اساسی دارد. چون کسی در این دولت اعتقادی به هدفمندی یارانه‌ها ندارد، پس هیچ متولی خاصی هم در این دولت برای آن وجود ندارد. وی افزود: یک روز معاون اجرایی رئیس‌جمهور خود را متولی اجرای این قانون می‌داند و روز دیگر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خود را متولی می‌دانند اما در مجموع هدفمندی یارانه‌ها در این دولت هنوز متولی ندارد. هدفمندی یارانه‌ها به عنوان یکی از پایه‌های تحول اقتصادی در کشور، مردم‌محور است. نگاه به مردم چه در بخش خانواده و چه در بخش تولید و حمل‌ونقل و چه در بخش ارتقای تکنولوژی باید در آن وجود داشته باشد.  وی تصریح کرد: در دولت آقای روحانی چندین شوک قیمتی وارد اقتصاد شده است. در بخش بنزین سهمیه‌ها حذف و قیمت‌ها یکسان شد. در حوزه آب، برق، گاز، گازوئیل و سایر حامل‌های انرژی که در قانون هدفمندی یارانه‌ها به آن اشاره شده، تعرفه‌ها چندین نوبت تغییر کرد. در حال حاضر این دولت آقای روحانی است که بدون اینکه زحمتی برای هدفمندی یارانه‌ها بکشید، سر سفره این قانون نشسته است. مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه با اشاره به منتفع شدن دولت تدبیر و امید از قانون هدفمندی یارانه‌ها گفت: در حال حاضر دولت از منابع زیادی به وسیله اجرای این قانون بهره‌مند می‌شود. حداقل از محل اجرای این قانون ۷۲ هزار میلیارد تومان نصیب دولت آقای روحانی شده است. این منابع از قیمت بنزین، گازوئیل، نفت سفید، گاز خانگی، گاز صنعت و گاز کشاورزی و در فصول گرم و سرد سال قابل محاسبه است. مرادی بیان کرد: این دولت برنامه خاصی برای اقتصاد کشور ندارد، قانون را هم اساسا قبول ندارد و دنبال حذف یارانه‌هاست. یعنی می‌خواهند همان کاری که در اوایل دهه ۷۰ و دولت دوم آقای هاشمی انجام شد، دنبال کنند. سیاست‌هایی که از سال ۷۲ تا  ۷۶ منجر به فجایع اقتصادی و ناآرامی‌های اجتماعی در کشور شد. بنابراین دولت آقای روحانی مبانی نظری ندارد و مبانی نظری قانون هدفمندی را هم قبول ندارد.
دولت می‌خواهد یارانه نقدی را قطع کند
وی خاطرنشان کرد: این دولت نه‌تنها هیچ هزینه‌ای برای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نکرده، بلکه چیزی بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان به طور سالانه از محل اجرای این قانون به دستگاه‌های دولتی وصل کرده است و این علاوه بر پولی است که به مردم داده است. صحبت‌هایی که درباره شب‌عزای دولت و طرح اقتصادبرانداز مطرح می‌کنند یک عوام‌فریبی است و می‌خواهند چهره سیاه و ضعیفی از اقتصاد کشور نشان دهند. مدیرعامل سابق سازمان هدفمندی یارانه‌ها با اشاره به حذف یارانه‌ها در دولت یازدهم  عنوان کرد: دولت روحانی اگر می‌خواهد یارانه کسی را حذف کند باید قانون را عوض کند. قوه مجریه باید قانون را اجرا کند. ما مسائل اساسی در کشور داریم که در این دولت خیلی ساده‌لوحانه و ساده‌انگارانه با آن برخورد می‌شود. مثلا برای حذف یارانه اعلام می‌کنند کسی که بالاتر از ۳ میلیون تومان درآمد دارد، نباید یارانه بگیرد در حالی که ابتدا باید درآمد را تعریف کنند. مرادی با بیان مثالی در این زمینه گفت: آیا درآمد ۳ میلیون تومان در تهران با همین درآمد در یک روستای استان سیستان و بلوچستان برابر است؟ آیا کسی که ۳ میلیون درآمد دارد و مسکن و خودرو هم ندارد و کسی از اعضای خانواده‌اش بیمار است نباید یارانه بگیرد؟ دولت برای حذف یارانه باید تحلیل درآمد به هزینه درستی داشته باشد و با آزمون و خطا نمی‌تواند یارانه کسی را حذف کند.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir