امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۷/۲۸
تاریخ انتشار:۲۳/ ۰۲/ ۱۳۹۵
دسته خبری: ایران و جهان

آمریکا به بهانه مقابله با توانمندی های روزافزون موشکی جمهوری اسلامی ایران، طی امروز و فردا ۲ سامانه موشکی دیگر خود را در رومانی و لهستان ( شرق قاره اروپا ) راه اندازی می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری رضوان خبر به نقل از خبرگزاری دانشجو ، با افزایش تنش ها در روابط روسیه و غرب، مقامات امریکایی و ناتو روز پنج شنبه در مراسمی این سامانه موشکی را در پایگاه هوایی دور افتاده دوسلو رومانی راه اندازی می‌کنند. این سامانه موشکی پس از سال‌ها برنامه ریزی، میلیاردها دلار هزینه و تلاش‌های ناموفق برای کاهش نگرانی‌‎های روسیه راه اندازی می‌شود.

الان جنگنده‌  های اف ۲۲ آمریکا در کنار جنگنده میگ رومانی در پایگاهی نظامی در این کشور اروپای شرقی مستقر شده اند.

هرچند که امریکا ایجاد این سامانه را به بهانه تهدید ادعایی از ناحیه ایران و کره شمالی عنوان کرده با این حال این توضیحات کرملین را قانع نکرده و مسکو نسبت به ایجاد آن به شدت ابراز نگرانی کرده است. 

الکساندر گروشکو نماینده روسیه در ناتو ماه گذشته به رویترز گفت: «سامانه‌های دفاع موشکی بالستیک می‌تواند تهدیدی برای ثبات و مراکز راهبردی فدراسیون روسیه محسوب شود.»

رابرت بل نماینده اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز چهارشنبه مدعی شد: «ما هم اکنون توانایی محافظت از ناتو را در اروپا داریم. ایرانی‌ها توانمندی‌هایشان (توانمندی‌های موشکی) را افزایش داده‌اند و ما باید از آنها جلوتر باشیم.»

وی همچنین ادعا کرد: «این سامانه موشکی با هدف روسیه راه اندازی نشده است.»

وی گفت مسئولیت عملیاتی این سامانه موشکی در آینده ای نزدیک به نیروهای ناتو منتقل خواهد شد.

در همین حال امریکا قصد دارد روند ساخت دومین سامانه موشکی خود را در لهستان از روز جمعه آغاز کند که این سامانه انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۸ عملیاتی شود. با احداث این سامانه به ناتو امکان دسترسی دائمی به سامانه موشکی و همچنین دسترسی به رادارها و ناوهای جنگی مستقر در دریای مدیترانه داده می‌شود.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir