امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۷/۲۷
تاریخ انتشار:۱۱/ ۰۳/ ۱۳۹۵
دسته خبری: ایران و جهان
واکنش علمای اهل سنت به لغو سفر حج تمتع زائران ایرانی:

علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان با بیان اینکه کارشکنی سعودی ها، سرچشمه صهیونیستی دارد، عنوان کردند: که منع مسلمانی که مستطیع از حج است حرام و گناه کبیره است.

به گزارش پایگاه خبری رضوان خبر به نقل از عصرهامون، جهل آل سعود تمامی ندارد، سال گذشته هزاران حاجی که برای انجام واجبات به خانه خدا رفته بودند قربانی جهل آل سعود شدند و نه تنها امروز حاضر به قبول قصور خود نیستند بلکه بازهم برای پذیرش حجاج ایرانی کارشکنی می کنند.

در این خصوص علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان در گفت و گو با پایگاه های خبری بومی مطرح استان با بیان اینکه کارشکنی های سعودی ها؛ سرچشمه ی صهیونیستی دارد ،واکنش نشان داده و عنوان کردند که : منع مسلمانی که مستطیع از حج است حرام و گناه کبیره است .
حکام سعودی مناسک حج را از تنش های سیاسی جدا کنند
مولوی نذیر احمد سلامی نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون با بیان اینکه جلوگیری از انجام مناسک حج و چنین اقدامی از نگاه قران یک اقدام ظالمانه و ستمکارانه است، اظهار داشت: ظالم کسی است که مانع حضور مردم در مسجد حرام و یاد خدا شود این اقدام سعودی ها به گفته قرآن برساس موازین شرعی و دینی یک حرکت نا مطلوب و اقدام ظالمانه و ستمکارانه است که از لحاظ شرع و وجدان های انسان های مومن محکوم است.
وی با بیان اینکه خدا این افراد گمراه را هدایت نماید تا از راه یاد خدا و حج که از ارکان دین مبین اسلام و از واجبات الهی است جلوگیری نکنند، افزود: این حرکت دولتمردان سعودی مورد تنفر و انزجار همه مسلمانان جهان است اینکه حکام سعودی حج را با روابط سیاسی آمیخته کنند در طول تاریخ کم اتفاق افتاده لذا باید حج را از این روابط و تنش سیاسی جدا کنند .
مولوی سلامی گفت: تمام استراتژی و راهبرد قضایای بین المللی سعودی ها در دست آمریکا و اسرائیل است و این ها حلقه ای از این زنجیره هستند.

 

منع مسلمانان از حج حرام و گناه کبیره است 
مولوی محمد نعیم رییسی از روحانیون ارشد اهل سنت سیستان و بلوچستان و مدرس یکی از حوزه های علمیه استان  در گفت و گو با سنت نیوز با بیان اینکه حج فریضه الهی و از شعائر بزرگ اسلام است، گفت: محل ادای حج بر هر مسلمانی کعبه الحرام است و منع کردن از قیام علی الناس و منع هر مسلمانی که مستطیع از حج است گناه بزرگی است و حرام می باشد.
وی ادامه داد: بر حسب دستور پروردگار لازم است امت اسلامی برای قیام علی الناس در جوار حرم امن الهی به حج مشرف شوند .
مولوی رئیسی با اشاره به آیات قرآن که منع مسلمانان از فریضه حج گناه بزرگی است، افزود: از نظر ما حکام  و دولت آل سعود ظالم ترین و لعن ترین مردم هستند و حق ندارند ملت مسلمان ایران و یا هر کشور مسلمان دیگری را از حج منع کنند .
این مولوی اهل سنت گفت: هیچ بهانه ای از سوی دولت آل سعود توجیه پذیر و قابل قبول نیست و ما این را به شدت مردود می دانیم.
منع حجاج ایرانی به دستور استکبار جهانی بوده است
مولوی عبدالخبیر صمدانی فر  امام جمعه بک قصر قند در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، در خصوص منع ایرانی ها از مناسک حج گفت: وظیفه شرعی حکام سعودیکه تولیت حرمین شریفین را دارند، است که نه تنها موانع و مشکلات را از سر راه حجاج بردارند بلکه امنیت و آرامش آن ها را نیز تامین نمایند.
وی ادامه داد: عدم حضور ایرانی ها و مانع تراشی برای حضور ایرانی ها در مناسک حج سد فی سبیل الله است و حرام می باشد که این عملکرد و رویکرد شنیع حکام سعودی به شدت محکوم است.
مولوی صمدانی با بیان اینکه سعودی ها همواره عروسک آمریکایی ها بودند، افزود: این کارشکنی عربستان در خصوص حضور ایرانی ها با اشاره استکبار جهانی بوده و به دنبال ایران هراسی و منزوی کردن ایرانی ها در جهان هستند.
کارشکنی های  سعودی ها؛ سرچشمه ی صهیونیستی دارد
مولوی سیدعلی قریشی امام جمعه شهرستان فنوج در گفت و گو با صدا و سیما گفت : کارشکنی های کشور عربستان سعودی نشآت گرفته از اتاق فکر اسرائیل و صهیونیست ها برای نابودی اسلام است و این کارشکنی ها چیزی جز ضرر و زیان برای مسلمانان به همراه ندارد.
امام جمعه شهرستان فنوج افزود: قرآن کسانی را که مانع عبادت مسلمان در مساجد می شود را بشدت منع کرده است، تا جایی که آنان  را ظالم خطاب میکند.
وی تصریح کرد: حج برای همه مسلمانان فرض است و وقتی که حج فرض است؛ بر همه مسلمانان واجب است که این فریضه را بجا بیاورند اما بشرط اینکه زائران خانه خدا امنیت داشته باشند.
مولوی قریشی در پایان خاطر نشان کرد: یکی از شرایط  بجا آوردن حج برای همه مسلمانان جهان، امنیت حجاج است و کشور میزبان باید امنیت را برای زائران خانه خدا بوجود بیاورد، اگر کشور میزبان نتواند امنیت را تامین کند پس به صلاح نیست مسلمانان جان خود را به خطر بیندازند و اتفاقات ناگواری مثل سالهای قبل برایشان بیفتد.
عربستان لیاقت خادمی حرمین را ندارد
امام جمعه اهل سنت سرباز گفت: عربستان با کارشکنی در برگزاری مراسم حج ثابت کرد که نه تنها لیاقت خادمی حرمین شریفین را ندارد که در راستای ضربه زدن به اسلام و کمک به غرب گام بر می دارد.
مولوی عنایت الله رسولی زاده امام جمعه اهل سنت سرباز در گفت و گو با خبرنگار پاپایا، با ابراز تاسف از کارشکنی عربستان در برگزاری حج تمتع ، گفت: مانع تراشی‌های آل سعود و کارشکنی‌های آنان در برگزاری مناسک حج امسال به هیچ عنوان توجیه پذیر نبوده و نشان از بی کفایتی عربستان دارد زیرا ما حجی می‌خواهیم که با عزت باشد نه ذلت وحکومت فاشیست سعودی موظف به پاسخگویی در این زمینه است.
وی با تاکید بر این مطلب که آل سعود با نگاه سیاسی به حج می نگرد، افزود: برگزاری مراسم حج حق هر مسلمانی در هر گوشه از جهان است و هیچ دولتی حق ندارد برای حضور مسلمین در این مراسم بزرگ دینی تعیین تکلیف کرده و بگوید چه افرادی می‌توانند در برگزاری مراسم حج شرکت کنند و چه کسانی نمی توانند.
آل سعود با نگاه سیاسی به حج می نگرد
رسولی زاده با اشاره به فاجعه تلخ منا، حادثه سقوط جرثقیل و رفتار غیراسلامی سعودی ها در فرودگاه جده، بیان کرد: دولت عربستان که داعیه خادمی حرمین شریف را دارد باید امنیت، حرمت و عزت حجاج را فراهم کند، جمهوری اسلامی ایران برای مناسک حج دغدغه هایی مانند تضمین برقراری امنیت و حرمت زائران و برگزاری مراسمات مذهبی آنان را داشت اما آل سعود از صبوری و نجابت مردم عزیز و دولت ایران سوء استفاده کرد.
وی با تاکید بر این مطلب که عربستان لیاقت خادمی حرمین را ندارد، تصریح کرد : حرمین شریفین اختصاص به کشور خاصی ندارد و در شرایطی که تفرقه، چند دستگی و بدبینی در جهان اسلام موج می‌زند و دشمنان در صدد تشدید اختلافات هستند، عربستان با کارشکنی در برگزاری مراسم حج ثابت کرد که نه تنها لیاقت خادمی حرمین شریفین را ندارد که در راستای ضربه زدن به اسلام و کمک به غرب گام بر می دارد.
این مدرس حوزه علمیه اهل سنت این کارشکنی های آل سعود را به خاطر شکست های متعدد در منطقه دانست و تصریح کرد: : آل‌سعود که همان آل‌یهود است، پس از آنکه دید نیروهای مزدورش در یمن، عراق و سوریه با شکست مواجه شده و حتی با حمایت همه جانبه از داعش  راه به جایی نبرد، دلیل تمام این شکست ها را حمایت ایران از محور مقاومت می داند و به دنبال انتقام گرفتن از ایران است که این کارشکنی ها در موضوع حج تمتع امسال یک نمونه از آن است.
هر شخصی از هر ملیتی که  برای زیارت به حج می رود باید امنیت داشته باشد 
مولوی عبدالمجید دینارزهی امام جمعه اهل سنت بمپور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت : جایی که امنیت نباشد آنجا عبادت قبول نیست و دولت عربستان باید تعهد امنیت را برای زائران داده باشد .
وی افزود: عربستان و جهان اسلام نباید جولانگاه مستکبران باشد و انتظار می رود که عربستان تغییری در دیدگاه خود اتخاذ کند؛ چرا که مکه جایی نیست که این گونه اتفاقات در آن بیفتد و اطاعت از آمریکا هم به ضرر اسلام است و هم به ضرر عربستان.
مولوی دینارزهی با بیان اینکه دولت عربستان باید بیشتر هوشیار باشد گفت: مکه جایی نیست که این اتفاقات ناخوشایند در آنجا رخ دهد و موضع گیری صورت بگیرد و  مانع ورود حجاج به آنجا شوند.
وی اظهار امیدواری کرد که خداوند؛ نظام مقدس جمهوری اسلامی را به گونه ای شایسته حمایت و مسلمانان را در رسیدن به حج یاری نماید.
کارشکنی عربستان به دستور آمریکاست

امام جمعه اهل سنت شهرستان میرجاوه با بیان اینکه کارشکنی عربستان در مناسک حج به دستور آمریکا است، گفت: آمریکا به واسطه سایر کشورها می خواهد در مقابل ایران جبهه گیری کند زیرا از توان موشکی و دفاعی ایران هراس دارد.
مولوی عبدالرحیم ریگیان پور در گفت و گو با خبرنگار زاهدانه با اشاره به اینکه حج یکی از بزرگترین اجتماعات مسلمانان جهان است، اظهار داشت: منع عربستان برای زائران ایرانی بازتاب گسترده منفی را در بین کشورها دارد زیرا ایران از لحاظ قدرت، نفوذ، اسلام و صلح از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و ثبات آن در منطقه مطرح است.
وی گفت: عربستان می خواهد با همدستی هم پیمانان خود آمریکا، اسرائیل و غرب ایران را منزوی کند اما بدانند هر کشوری که بخواهد در مقابل ایران جبهه گیری کند اشتباه بزرگی کرده است.

جبهه گیری در مقابل ایران اشتباهی بزرگ است
امام جمعه اهل سنت شهرستان میرجاوه با اشاره به اینکه حج جنبه عبادی دارد، بیان داشت:  مناسک حج ربطی به مسائل سیاسی نداشته از اینرو این اقدام سعودی ها در شرایط حساس منطقه به نفع دشمنان ایران اسلامی است زیرا این اقدام عربستان مبنی بر جلوگیری ایرانیان از مناسک حج با اشاره آمریکایی ها صورت گرفته که این مهم در آینده ای نه چندان دور به ضرر عربستان تمام خواهد شد.
وی با بیان اینکه عربستان سعودی توان اداره مناسک حج را ندارد، افزود: باید کشورهای اسلامی در مقابل این حرکت به سازمان ملل اعتراض کرده زیرا هیچ قدرتی حق ندارد ملتی را از زیارت خانه خدا منع کند.
مولوی ریگیان پور با بیان اینکه سد فی سبیل الله گناهی کبیره است، خاطر نشان کرد: هر شخص یا گروهی که جمعی را از مسجدالحرام بازدارد گناه کرده چرا که این امر یک دِین الهی بوده و جلوگیری از آن گناه کبیره محسوب می شود.

آمریکا از توان موشکی و دفاعی ایران می ترسد

وی تاکید کرد: برخورد سیاسی عربستان در خصوص حج ناشی از نابلدی و بی کفایتی آل سعود است زیرا این امر نشان از ضعف مدیریت آنها دارد.
امام جمعه اهل سنت شهرستان میرجاوه در پایان با اشاره به ترس آمریکا از ایران بعلت قدرتی که در منطقه دارد، گفت: آمریکا به واسطه سایر کشورها می خواهد در مقابل ایران جبهه گیری کند زیرا از توان موشکی و دفاعی ایران هراس دارد و از طریق تفرقه اندازی بین مذاهب می خواهد ایران را از این توان و قدرت خود دور کند اما هیچگاه موفق به اجرای نقشه های شوم خود نخواهد شد زیرا ملت ایران با بصیرت، هوشیار و آگاه هستند.
انتهای پیام/

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir