امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
تاریخ انتشار:۱۵/ ۰۳/ ۱۳۹۵
دسته خبری: ایران و جهان
به دلیل کشتار کودکان؛

دبیر کل سازمان ملل روز گذشته با اشاره به کشته شدن کودکان در حملات ائتلاف سعودی در یمن، این اتحاد نظامی را در فهرست سیاه قرار داد.

به گزارش پایگاه خبری رضوان خبر به نقل از فارس، «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل روز پنج‌شنبه ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در یمن را در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان قرار داد.

 

در بیانیه نماینده دبیر کل در امور کودکان و درگیری‌های نظامی، آمده است: «بحران‌های نوظهور و در حال گسترش، تأثیری وحشتناک بر پسران و دختران داشته‌اند.»

 

به نوشته خبرگزاری فرانسه، این بیانیه می‌افزاید: «به طور مشخص، وضعیت در یمن بسیار نگران‌کننده است. تعداد کودکان به کار گرفته شده در جنگ در مقایسه با سال ۲۰۱۴ پنج برابر شده و تعداد کودکان کشته و ناقص‌العضو شده، ۶ برابر شده است. 

 

سازمان ملل در این گزارش ائتلاف سعودی را مسئول ۶۰% موارد کشته شدن کودکان در جریان جنگ یمن دانسته است. بنا بر این گزارش، در یک سال گذشته، ۷۸۵ کودک در درگیری‌های یمن کشته و ۱۱۶۸ نفر مجروح شده‌اند.

 

در این گزارش از معترضان یمنی و انصارالله هم به دلیل آنچه به کارگیری کودکان به عنوان سرباز، انتقاد شده است.

 

«لیلا زروگوی» نماینده سازمان ملل در امور کودکان و درگیری‌های نظامی می‌گوید: «در چند مورد در درگیری‌ها، عملیات‌های هوایی منجر به شکل‌گیری وضعیت پیچیده‌ای شده که جان شمار زیادی از کودکان را گرفته یا آن‌ها را معلول کرده است.»

 

وی افزود: «در عین حال، به طرز فزاینده‌ای برای حمایت از نیروهای دولتی (حامیان عبد ربه منصور رئیس‌جمهور مستعفی) از گروه‌های نظامی متحد دولت و شبه‌نظامیان استفاده می‌شود و این گروه‌ها در برخی موارد کودکان را به کار گرفته‌اند.»

 

سازمان ملل می‌گوید از آغاز عملیات عربستان سعودی در یمن، بیش از ۶۴۰۰  نفر کشته شده‌اند و اکنون حدود ۸۰% جمعیت یمن در وضعیت ناگواری به سر می‌برند.

 

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir