امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
تاریخ انتشار:۱۹/ ۰۳/ ۱۳۹۵
دسته خبری: ایران و جهان

هرجا که آمریکا در گروهک‌های تروریستی اعمال نفوذ کرده این گروهک به سمت رادیکالیزم حرکت کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری رضوان خبر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ناظران سیاسی براین باورند که آمریکا تلاش دارد تا با وادار کردن طالبان به همکاری با گروه‌های تکفیری و نیز تقویت این گروهک‌ها در جبهه افغانستان، بتوانند ضمن به تهدید کشاندن مرزهای شرقی کشور، سناریوهای ضد ایرانی خود را به سهولت پیش ببرند. چندی پیش بود که مقام‌های آمریکایی اعلام کرده‌اند که سرکرده طالبان افغانستان در جریان حمله هوایی آمریکا در نزدیکی مرز پاکستان و افغانستان کشته شده است. 
هدف قرار گرفتن مرد شماره یک طالبان، یک هفته بعد از دور پنجم مذاکرات صلح افغانستان انجام شده؛ مذاکراتی که طالبان به سرکردگی ملا منصور، همچنان به آن تن نمی دهد. جان کری گفته بود ملا منصور تهدید دائمی و حتمی برای پرسنل امریکا و افغان بوده و پنتاگون هم او را مانع آشتی طالبان با دولت افغانستان خوانده است. خبر کشته شدن ملا منصور به دست پنتاگون، طالبان افغانستان را به عنوان یکی از کلیدی ترین نیروهای معارض داعش، با چالش روبه‌رو می کند.
حرکت به سمت رادیکالیزم با
 همان موقع مقام‌های آمریکایی در اظهار نظر‌های غیررسمی گفتند، دستور انجام حمله هوایی به ملامنصور را باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا، شخصاً صادر کرده است. پنتاگون در بیانیه خود درباره هدف قرار دادن ملامنصور، او را مسئول کشته شدن هزاران غیرنظامی و نیروهای امنیتی افغان دانسته و گفته که رهبر طالبان در برنامه‌ریزی حمله علیه ادارات و نهادها در کابل و دیگر نقاط کشور دست داشته است.
 پنتاگون می گوید: «منصور بر سر راه صلح و آشتی میان دولت افغانستان و طالبان قرار داشت.» جان کری وزیر خارجه امریکا هم در میانمار گفته که منصور تهدید دائمی و حتمی برای پرسنل امریکا و افغان بوده و رهبران دو کشور افغانستان و پاکستان از انجام این حمله هوایی مطلع شده‌اند. 
به‌رغم ورود حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به پروسه صلح، طالبان به رهبری ملا اختر منصور گروه چهارجانبه متشکل از آمریکا، چین، پاکستان و افغانستان را رد کرده است. 
 آیا هدف آمریکا از کشتن ملا اختر، کمک به دولت افغانستان و پایداری امنیت و صلح دراین کشوراست؟ 
حرکت به سمت رادیکالیزم با
باتوجه به اینکه طالبان مهم‌ترین نیروی رقیب در مقابل روند رو به گسترش داعش در افغانستان است. مرگ سرکرده انتخابی طالبان، می تواند موقعیت داعش را بیش از پیش درافغانستان تقویت کند و این همان دیدگاهی است که بیشتر ناظران سیاسی برآن اتفاق نظر دارند. چند روز پیش سایت پایم آفتاب (افغان) نوشته بود: « مرگ ملا اختر منصور در صورتی که درست باشد سبب ایجاد نزاع تازه در بین مقامات عالی رتبه طالبان می‌شود و آنها مجبورند در سایه رشد روز افزون داعش در افغانستان بسیاری از قافیه‌ها را ببازند. مرگ سرکرده انتخابی طالبان می تواند موقعیت داعش را بیش از پیش در افغانستان تقویت کند.» 
حرکت به سمت رادیکالیزم با
تحلیلگران سیاسی بر این باورند که‌ درشرایط کنونی آمریکا با هدف قرار دادن رهبر گروهک طالبان به دنبال تقویت گروه‌های تکفیری از جمله گروهک تروریستی داعش هستند تا در لوای آن ضمن پابرجا داشتن بحران درمنطقه، مرزهای شرقی ایران را نیز همچنان در تهدید نگه دارند. 
بقای بحران در منطقه از اهداف آمریکاست 
حرکت به سمت رادیکالیزم با
 هدف آمریکا بقای بحران در افغانستان است و این نظر که آمریکا با کشتن عنصر سوخته طالبان به دنبال بازگشت صلح و ثبات به افغانستان است کاملا مردود شمرده می‌شود. آمریکایی‌ها در مقطعی با طالبان علیه دولت افغانستان همراه می‌شوند و در مقطعی دیگر با دولت افغانستان علیه این گروهک تروریستی؛ که هدف واقعیشان همراه بودن با دوجبهه است تا از این طریق بحران در افغانستان برای همیشه پابرجا بماند. 
 این سناریو هم دور از انتظار نیست که بخاطر زاویه داشتن طالبان با گروهک تروریستی داعش، آمریکا با هدف تقویت جبهه تکفیری‌ها، طالبان و رهبراشان را مورد هدف قرار داده تا از این طریق بتواند سیاست‌های خصمانه خود در منطقه و ایران را پیش ببرد . 
آمریکا به دنبال تقویت داعش در افغانستان است 
حرکت به سمت رادیکالیزم با
حملات اخیر آمریکا به طالبان و کشتن فرمانده ارشد این گروهک تروریستی حاکی از این است که این کشور از رویکرد اعتدال گرای طالبان و مخالفت این جنبش با سیاست‌هایش به شدت نگران است. به نظر می‌رسد که طالبان طی ماه‌های اخیر سیاست خود را از گروهک تکفیری داعش و القاعده تغییر داده و سیاست مستقلی خارج از حوزه نظارتی آمریکا اتخاذ کرده است.
اگرچه بر درون طالبان اختلاف نظرهای شدیدی در خصوص سیاست‌های آمریکا در منطقه بروز کرده است اما تلاش واشنگتن این است که طالبان به سمت داعش و القاعده متمایل شود. ترور رهبر طالبان نشان می دهد که آمریکا در پی جایگزینی مردشماره یک برای طالبان است که سیاست های آمریکا در افغانستان و منطقه را عملیاتی کند از این رو واشنگتن اکنون در صدد ترور برخی شخصیت های طالبان بر آمده که این شخصیت‌ها نوعا با سیاست‌های آمریکا مخالف است. 
حرکت به سمت رادیکالیزم با
طبیعی است هرجا که آمریکا در گروهک‌های تروریستی اعمال نفوذ کرده این گروهک به سمت رادیکالیزم حرکت کرده‌اند، آمریکا تلاش دارد تا  با هم افزایی، طالبان را مجبور به همکاری با داعش کند تا در آینده از طریق تشکیل یک جبهه مشترک در افغانستان مناطق شرقی ایران را نیز مورد تهدید قرار گیرد.

محمدرضاشجاعیان

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir