امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۹/۲۴
تاریخ انتشار:۲۰/ ۰۳/ ۱۳۹۴
دسته خبری: رضوانشهر و پره سر

شهرک ولیعصر چوکا در فاصله حدود ده کیلومتری شهر رضوانشهر و کارخانه چوکا واقع شده است، این شهرک که روزی یکی از زیباترین شهرک های مسکونی استان گیلان بود سال هاست اوضاع مساعدی ندارد.

choka94-1به گزارش رضوان خبر ، شهرک ولیعصر چوکا در فاصله حدود ده کیلومتری شهر رضوانشهر و کارخانه چوکا واقع شده است، این شهرک که روزی یکی از زیباترین شهرک های مسکونی استان گیلان بود  سال هاست اوضاع مساعدی ندارد، از مکانهای تفریحی که بگذریم ؛ فضای سبز آن هم مکانی شده است برای چرای دام!!!

و اما باخبر شدیم در اقدامات اخیر، نیمی از جاده های نابسامان و اسفبار  ورودی این شهرک پس از سال ها آسفالت شده است و  نکته جالب تر آن که با نزدیک شدن به برگزاری همایش تالش شناسی در دانشکده فنی پردیس کاسپین، این اقدام در حول محور جاده های اصلی صورت گرفته است و در بقیه خیابان های آن با وجود منازل ویلایی و آپارتمانی بسیار زیاد خبری از روکش آسفالت نیست!!! و این جای بسی جای تعجب دارد.

همایش اخیر با حضور کارشناسان مجرب و ایران شناسان خارجی  و مسئولان استانی در دانشکده فنی پردیس کاسپین شهرک ولیعصر چوکا برگزار شد.

‌ اما گویا کسی نیست به همین آقایان مسئول بگوید آیا شرم آور نیست برای حفظ آبروی خود و حضور مقامات استانی و اساتید خارجی یکباره به فکر آسفالت جاده های این شهرک دورافتاده افتادید؟!

جالب است بدانید روزگاری این شهرک  به دلیل قرار گرفتن در دامنه رشته کوههای تالش و نیز چشم انداز بسیار زیبا از سمت دریای خز، خیابانهای شیک، درخت کاری و بوستانهای چشم نواز، درختان پرتغال و نارنج، ویلاهای شیک و خوش منظر، آپارتمان های شکیل و کلاسیک و . . . یکی از زیباترین و چشم نواز ترین شهرک های استان گیلان و چه بسا در سطح کشور به شمار می رفت و خیلی ها آرزوی سکونت و زندگی در این شهرک زیبا را داشتند اما اکنون سالهاست به شهرکی بی کس و کار تبدیل شده است.

این شهرک با داشتن  بیش از ۴ هزار نفر جمعیت از کمترین امکانات شهری و حتی روستایی همچون داشتن یک درمانگاه محروم است و تمام سنگ های آسفالت از جاده بالا زده و به اصلاح کف جاده و زیرسازی اش بیرون آمده است و آنچه از آن باقی مانده ساختمان های فرسوده، اماکن متروکه و نیمه کاره، بوستانهای تخریب شده و جنگلی، انباشت زباله ها، آسفالت های تخریب شده، تیر برق های شکسته، قطع برق معابر در اکثر خیابان ها، چرای احشام در داخل بوستان ها، و فضله حیوانات در وسط خیابان ها و . . . که هر بیینده ای را دل آزرده می کند، آری دیگر کسی غبطه زندگی در این شهرک را نمی خورد و  آنهایی که ساکنان قدیمی هستند آرزو می کنند ای کاش شهرک به وضعیت گذشته بر می گشت.

 

جالب اینجاست که در زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی و به ویژه انتخابات شورای شهر وعده و وعیدهای زیادی از سوی نامزدها به اهالی شهرک در خصوص سامان بخشی و رفع مشکلات و کاستی های شهرک داده می شود لیکن پس از کسب آرا توسط حضرات، همه وعده و وعیدها به فراموشی سپرده می شود و گویا هیچ اتفاقی نیافتده و هیچ وعده ای داده نشده است!

و اما چند سوال از مسئولان: چرا عوارض و اعتبارات اخذ شده از صنایع چوب و کاغذ چوکا به نحو مطلوب برای آبادانی این شهرک استفاده نمی شود. به چه دلیل نام این شهرک، شهرک ولیعصر(عج) چوکا می باشد؟!چرا این شهرک با چهل سال سابقه تأسیس از داشتن شورا شهر و یا شورای محل محروم است؟

چه کسی، چه نهادی، چه ارگانی، چه اداره ای،  مسئول و متصدی شهرک چوکا است. چه کسی و یا کسانی مسئول تخریب و متروکه شدن شهرک زیبای چوکا هستند؟

با این اوصاف یکی از اقدامات ضروری دیگر در این شهرک را می توان به ساخت درمانگاه برای شهرک است. آقایان مسئول! اگر یک سالمند و یا دیگر ساکنان شهرک، شبانه به اورژانس نیاز داشته باشند چقدر طول خواهد کشید یک آمبولانس از رضوانشهر به این شهرک با وضعیت اسف بار آسفالت آن برسد؟ و اگر خود وسیله شخصی داشته باشند با با چه اندازه استرس باید خود را تا رضوانشهر و نزدیک ترین واحد درمانی برسانند و خدا می داند در طول این مسیر بیمار چه وضعیتی را بگذارند …

متاسفانه بعضی از ندانم کاری ها و ضعف نظارت بر وضعیت شهرک، نداشتن متولی و متصدی مشخص و دهها موارد از این دست، این شهرک را به یک شهر متروکه و شبیه شهرهای جنگ زده تبدیل نموده است. شهرک ولی عصر (عج) چوکا، تنها شهرکی در سطح کشور است که بلاتصدی و بلاصاحب به حال خود رها شده است! گویا تا زمانی که این شهرک شورا و شهرداری مستقل نداشته باشد اوضاع همین است…

به عنوان سخن آخر با اوصافی که از وضعیت شهرک چوکا گفته شد  باید با ناله و فغان گفت: آقایان مسئول شهرستان رضوانشره! آقایان وعده دهنده! آقایان شورای شهر! آقای نماینده محترم شهرستان در مجلس شورای اسلامی! آقایان مسئول در وزارت صنایع و جناب استاندار محترم! به داد شهرک چوکا برسید!!! چرا وضعیت شهرک چوکا با سابقه ای  حدود چهل ساله از لحاظ تقسیمات کشور مشخص نمی شود، تا ساکنان شهرک  بدانند بالاخره روستایی اند، دهستانی اند، شهری اند و یا ناکجاآبادی!!!

انتهای پیام/

منبع : کاسپین 

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir