امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۱/۰۷
تاریخ انتشار:۱۸/ ۰۱/ ۱۳۹۵
استاندار گیلان:

استاندار گیلان گفت: دولت بدنبال تامین اعتبار و ادامه ساخت سدهای پایین دستی مانند سدشفارود در رضوانشهر و سدهای لاستیکی در استان است.

به گزارش پایگاه خبری رضوان خبر ، محمدعلی نجفی روز دوشنبه در بازدید از سدسفیدرود در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت:حجم ذخیره آب سد سفیدرود هم اکنون به یک میلیارد و ۴۰میلیون مترمکعب رسیده که این میزان در سال گذشته در همین مدت، ۶۴۰ میلیون مترمکعب بود.

وی افزود: ظرفیت سدسفیدرود یک میلیارد و ۶۰۰میلیون مترمکعب است که براثر رسوبی که طی سالیان متمادی انجام شده، این ظرفیت کاهش یافته است .

دکتر نجفی حجم کنونی آب سد را برای نیاز کشاورزی کافی ندانست و خاطرنشان کرد: با توجه به سرریز شدن و ذخیره مناسب آب این سد، مدیریت بر منابع آب کشاورزی گیلان و نوبت بندی آب همچنان با شدت ادامه خواهد یافت تا سال موفقی از نظر کشاورزی و تولید محصول در استان داشته باشیم.

استاندار گیلان گفت: سرریز شدن آب سدسفیدرود به منظور مدیریت آب برای شخم و خزانه گیری شالیزارها و جلو اندختن زمان کشت برنج صورت گرفته تا کشاورزان بتوانند از این آب، استفاده کنند و از هدر رفت آن به دریا جلوگیری شود.

محمدعلی-نجفی-سد

دکتر نجفی با اشاره به اینکه طی سه سال اخیر پدیده سرریز در آب سد سفیدرود وجود نداشته، افزود: این سرریز شدن آب سد به معنای جلو افتادن زمان شخم مزارع بین ۱۵ تا ۲۰ روز است که این کار هم، ۲۰درصد ذخیره سازی در آب سد را در پی خواهدداشت.

وی اظهار داشت: دولت بدنبال تامین اعتبار و ادامه ساخت سدهای پایین دستی مانند سدشفارود در رضوانشهر و سدهای لاستیکی در استان است و با توجه به دستور رئیس جمهوری، بزودی چهار سد لاستیکی در گیلان به بهره برداری می رسد.

دکتر نجفی یادآور شد: امسال سازمان جهاد کشاورزی استان اقدامات خوبی در زمینه تسطیح و نوسازی اراضی شالیزاری انجام داده که تسطیح ۱۰هزارهکتار از این اراضی، در دستور کار این سازمان قرار دارد که با انجام آن، هم در مصرف آب کشاورزی و هم هزینه های مختلف در تولید محصولات صرفه جویی می شود.

استان گیلان با تولید سالیانه بیش از ۷۰۰هزارتن برنج سفید ۳۸درصد برنج مرغوب کشور را تولید می کند که معادل غذای ۲۰میلیون نفر می باشد.

سد منجیل یا سفیدرود در سال ۱۳۴۱بر روی رودخانه سفیدرود در منجیل به منظور تامین آب شرب شهرها و کشاورزی جلگه گیلان با ظرفیت بیش از یک میلیارد و ۶۰۰میلیون مترمکعب به بهره برداری رسید.

استان گیلان ۲۳۰هزارهکتار اراضی شالیزاری دارد که حدود ۸۰درصد آبیاری اراضی آن از طریق سدسفیدرود در شهرستان رودبار تامین می شوند که اخیراً سد آیت االله بهجت (شهربیجار) جهت آب شرب گیلان جایگزین آب شرب این سد شده است.

منبع : ماسال نیوز

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2016 Rez1khabar.ir