امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۱/۰۹
تاریخ انتشار:۲۱/ ۰۴/ ۱۳۹۵
دسته خبری: ایران و جهان
حسینی:

نماینده دوره پنجم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعضای اصلی کمیته ایکس را افراد فعال در حلقه کیان تشکیل می‌دادند گفت: حجاریان،تاج‌زاده و خوئینی‌ها دنبال دامن زدن به غائله ۱۸ تیر بودند.

به گزارش پایگاه خبری رضوان خبر به نقل از ۵۹۸، «روایت تاریخ» شاید یکی از جنبه‌های مثبتش «عبرت‌آموزی» باشد که هست؛ اما بی‌شک یکی دیگر از نتایج مثبت و مهمش «شناخت جریانهای سیاسی» است. سابقه، خاطره و روایتی که از جریان‌ها و چهره‌های سیاسی در ذهن مردم باقی می‌ماند، ناشی از عملکرد آنها در دوره های گذشته است… اینکه کدام جریانها در کدام مقاطع تاریخی چه مواضع و عملکردی داشته‌اند و در مواقع حساس نسبت خود را با رهبری، مردم، اصول انقلاب و دشمنان انقلاب چگونه تعریف کرده‌اند ملاک و معیاری برای اعتماد یا عدم اعتماد دوباره مردم به آنهاست.

دوران هشت‌ساله اصلاحات را به جرأت می‌توان دوره «فعال ما یشاء» دانستن طیف‌های مختلف اصلاح‌طلب و چپ در عرصه سیاسی کشور و سطوح مختلف مثل شورای شهر، مجلس، دولت، مطبوعات و دانشگاه دانست.

۲ سال اول حاکمیت دولت اصلاحات را باید دوره «جنون اصلاح‌طلبی» دانست چر اکه چپ‌های لیبرال شده‌ سرمست از رأی بیست‌میلیونی خاتمی، هرروز دنبال ساختارشکنی جدید و فتح سنگری در نظام بودند. مطبوعات‌ زنجیره‌ای و تریبون‌های متعدد اصلاحات هم هرچند وقت یک‌بار هماهنگ و هم‌صدا موج تخریب‌ها و فشارهایشان را روی یک موضوع متمرکز می‌کردند. از زیر سؤال بردن امام به بهانه دفاع از آیت‌الله منتظری و نهضت آزادی و رابطه با امریکا گرفته تا حمله به مبانی و مفاهیم دینی و انقلابی.

آشوب ۱۸تیر ۱۳۷۸ که به «حادثه کوی دانشگاه» معروف شد یکی از مهم‌ترین نقاط عطف این دوره ۸ ساله است که در شکل‌گیری اتفاقات سال‌های بعد نیز مؤثر است و هرچند وقت یک‌بار مورد رجوع واقع می‌شود. این روزها که برخی متصدیان فتنه‌‌ سال ۷۸ و سال ۸۸ جزو مسئولان و مدیران میانی دولت هستند، ضرورت بازخوانی وقایع هجده تیر را بیشتر می‌کند؛ هرچند که جایشان در مصاحبه‌های این پرونده به علت «حاضر نشدن به مصاحبه» و «عدم تمایلشان به صحبت دراین‌باره» خالی مانده است.

سیدمحمد حسینی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با فارس در تشریح زمینه‌های شکل‌گیری فتنه ۱۸ تیر گفت: این حادثه یکی از حوادث ناگوار و تلخ پس از انقلاب است و متاسفانه آسیب‌هایی را به کشور و محیط دانشگاه وارد ساخت اما نکات و عبرت‌هایی ناشی از آن حتی در شرایط کنونی که این واقعه به تاریخ پیوسته است نیز در شناخت افراد و جریان‌های مختلف راهگشاست بنابراین کالبدشکافی و تحلیل درباره آن را می‌توان به عنوان درسی برای اتخاذ موضع گیری‌های صحیح در قبال وقایع تلقی کرد.

* طرح حاکمیت دوگانه و نهادهای انتخابی و انتصابی

وی در ادامه افزود: پس از روی کار آمدن دولت اصلاحات، دولتمردان به جای اینکه درصدد ایجاد آرامش در جامعه باشند به طور مکرر به طرح مطالبات جدید نظیر حاکمیت دوگانه و نهادهای انتخابی و انتصابی پرداختند و در این مسیر از همراهی نشریات و مطبوعات به طور گسترده استفاده کردند تا حاکمیت را تحت فشار قرار دهند.

*زیاده خواهی اصلاح‌طلبان آنها را به انحراف کشاند

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به این مطلب که زیاده خواهی اصلاح‌طلبان آنها را به انحراف کشاند، تصریح کرد: یکی از نکات عجیب مرتبط با دولت اصلاحات این است که علیرغم حضور در راس قدرت باز هم به شرایط موجودش قانع نبود و به نوعی نقش اپوزیسیون را ایفا می‌کرد.

*اصلاح قانون مطبوعات

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم ضمن تاکید بر این مطلب که اوضاع فرهنگ آن زمان نیز مساعد نبود اظهار کرد: ارائه مطالبی که سنخیتی با افکار و اعتقادات دینی و انقلابی مردم نداشت نیز یکی از ویژگی‌های دوره اصلاحات است بنابراین شرایط موجود باعث شد که نمایندگان به فکر اصلاح قانون مطبوعات افتادند تا برخی از موارد شفاف سازی شود.

این نماینده مجلس پنجم گفت: در همین راستا مقرر شد با افراد و رسانه‌هایی که با بیگانگان در تعامل هستند برخورد قضایی صورت بگیرد اصلاحیه‌ای که کمیسیون فرهنگی مجلس برای این قانون در نظر گرفت حساسیت‌های بیشتر را در برخی از فعالان رسانه‌ای ایجاد کرد و واکنش اصلاح طلبان را برانگیخت.

بنابر گفته حسینی، ممنوعیت فعالیت مطبوعاتی عوامل بیگانه، اعضای گروه‌های تروریستی ضد انقلاب، جاسوسان و وابستگان رژیم طاغوت، منع دریافت کمک‌های مالی کشورهای دیگر و التزام عملی مدیران و صاحب امتیازان نشریات به قانون اساسی از جمله موارد ذکر شده در قانون مطبوعات بود.

*مجمع روحانیان مبارز قانون اصلاح مطبوعات را سایه استبداد معرفی کرد

وی با اعلام این مطلب که موارد ذکر شده اصولی منطقی هستند که در بسیاری از کشورها مورد توجه قرار دارند افزود: برخی از افراد و گروه‌ها مانند مجمع روحانیان مبارز ۱۲ تیرماه با صدور اطلاعیه‌ای قانون اصلاح مطبوعات را سایه استبداد بر فضای مطبوعات کشور نامیدند و عده‌ای دیگر نیز آن را تهدید آزادی تلقی کردند.

این فعال اصولگرا اظهار کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت نیز به صراحت با قانون مزبور مخالفت کردند و روزنامه های زنجیره‌ای نیز در اقدامی هماهنگ به انتقاد از این مساله پرداختند تااینکه روزنامه سلام ۱۵ تیرماه یعنی یک روز قبل از طرح این مساله در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی اقدام به افشای یک سند سری طبقه بندی شده پرداخت و تیتر اول خود را به این موضوع اختصاص داد که سعید امامی پیشنهاد اصلاح قانون مطبوعات را داده است و نمایندگان برنامه‌ای در این خصوص نداشتند.

حسینی در ادامه افزود: وزارت اطلاعات نیز به دلیل سرقت اسناد و مدارک از روزنامه سلام شکایت کرد بنابراین دادگاه با توجه به سوابق این رسانه حکم تعطیلی موقت آن را صادر کرد البته این شکایت به دلیل فشار دولتمردان به وزارت اطلاعات بی نتیجه ماند اما مسوولان این وزارتخانه همچنان بر سرقت اسنادشان تاکید داشتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم با اشاره به اینکه تعطیلی روزنامه پس از این اقدام امری طبیعی بود گفت: اما برخی از افراد این مساله را دستاویزی برای پیگیری نقش‌های خود در داخل کشور  کردند و با این بهانه به تحریک عواطف و احساسات مردم پرداخته  این اقدامشان را پایان سیاست ورزی نامیدند و  اینگونه القا کردند که برای تحقق مطالباتشان از ابراز خشونت بهره می‌گیرند.

وی با اشاره به تیترهای روزنامه های زنجیره‌ای در آن مقطع گفت: آنها با طرح مطالبی نظیر دانشجویان ساکت نخواهند نشست و ورود به قلعه چپ‌گرایان یک ریسک خطرناک برای محافظه کاران است سعی در بحرانی جلوه دادن شرایط داشتند و بدین ترتیب مقدمه جریانات ۱۸ تیر را فراهم کردند.

نماینده مردم رفسنجان در مجلس پنجم با تاکید بر این مطلب که صحنه گردانان کوی دانشگاه اغلب افراد غیر دانشگاهی بودند تصریح کرد: ماهیت این افراد به مرور زمان مشخص شد تا اینکه مشخص شد اخبار واصله همگی شایعه است و انتشار اخباری نظیر کشته شدن ده‌ها نفر از دانشجویان کذب محض و اقدامی برای تحریک احساسات مردم و دانشجویان است.

وی با بیان اینکه منوچهر محمدی و اکبر باطبی بخشی از افرادی بودند که دنبال پروژه‌کشته سازی بودند اظهار کرد: اکبر باطبی بعدها اعتراف کرد که پیراهن خونی که در دست داشت و تصویر آن توسط همه رسانه‌های خارجی مخابره شد آغشته به خون انسان نبود و شیوه‌ای برای رنگ کردن مردم بود. البته روزنامه‌های زنجیره‌ای نیز در این خصوص کم از رسانه‌های خارجی نداشتند و با تیترهای دروغین سعی در تهییج افکار عمومی داشتند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران ورود به کوی دانشگاه و درگیری‌های صورت گرفته میان دانشجویان و مسوولان را از اتفاقات تلخ آن دوران دانست که مقام معظم رهبری نیز نسبت به آن واکنش نشان داده و از آن انتقاد کردند.

*مسوولان وقت دانشگاه تهران و وزارت علوم از فعالان غائله ۱۸ تیر بودند

این فعال سیاسی در ادامه اظهار کرد: مطمئنا واقعه ۱۸ تیر و رویدادهای کوی دانشگاه امری تصادفی نبود و نمی‌توان آن را اعتراض به بسته شدن یک روزنامه عنوان کرد زیرا با مرور اتفاقات آن برهه می‌بینیم که فعالان این غائله که شامل مسوولان وقت دانشگاه تهران و وزارت علوم حاشیه امینی را برای خود متصور بودند مساله ای که با استعفای آقای معین در جمع معترضان می‌توان بر آن صحه گذاشت.

*نقش محوری وزیر و معاون سیاسی وزارت کشور در غائله ۱۸ تیر

وی افزود: وزیر کشور معاون سیاسی وزارت کشور، معاون فرهنگ وزیر علوم در این غائله نقش محوری داشتند زیرا با حضور در کوی دانشگاه به جای ایجاد آرامش به تحریک دانشجویان و اراذل و اوباش فرصت طلب می‌پرداختند و اینچنین بود که آقای معین از سوی اغتشاش گران وزیر انقلابی نامیده شد.

حسینی عدم صدور مجوز از سوی وزارت کشور برای دخالت نیروهای بسیج را از دیگر دلایل حضور مستقیم وزرای دولت اصلاحات در این غائله عنوان و اظهار کرد: درست است که معترضان به ساختمان وزارت کشور هجوم آورده و در آن را از جا کندند اما مسوولان وزارت کشور نه تنها اقدامی را برای مقابله انجام ندادند بلکه مانع اداره امور توسط نیروهای بسیجی شدند.

وی ادامه داد: در نهایت شورای عالی امنیت که متشکل از همه نهادهاست مصوبه حضور بسیج و سپاه را برای سروسامان دادن به اوضاع صادر کرد البته در این برهه دولتی‌ها نیز فهمیده بودند که شرایط از اختیارشان خارج شده است و اراذل و اوباش بر غائله مسلط شده‌اند بنابراین خودشان هم راضی به ساماندهی اوضاع بودند.

حسینی درباره اینکه مجوز ورود به کوی توسط حجت الاسلام روحانی صادر شده است افزود: به هر حال ایشان نیز به عنوان نمایندگان رهبری در شورای عالی امنیت حضور داشتند و با جمع بندی و اشتراک نظر این تصمیم را اتخاذ کرده‌اند.

وی با تاکید بر مانور رسانه‌ای حاکم بر وقایع ۱۸ تیر تصریح کرد: علیرضا نوری‌زاده روایت می‌کند ما باید سرافراز باشیم که نشریاتی همچون نشاط، صبح امروز، خرداد، همشهری و ایران پرچمدار جامعه مدنی هستند و مراکز قدرت را نشانه رفته‌اند اینها با زیر سوال بردن حاکمیت نظام، چالش جدی را در خصوص مشروعیت و مقبولیت نظام ایجاد کرده‌اند از طرف دیگر مجله اکونومیست در تاریخ ۷ تیرماه پیش بینی تابستان داغ را می‌کند لذا کنار هم قرار دادن این موضوعات دلالت بر یک توطئه از پیش تعیین‌شده دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم در خصوص همراهی برخی از عناصر داخلی با دشمنان خارجی برای شکل گیری غائله ۱۸ تیر اظهار کرد: در داخل کشور نیز افرادی نظیر اکبر گنجی به پیشواز حادثه ۱۸ تیر رفته عنوان می‌کند همه کودتاها در تابستان شکل گرفته اند و این هم یک کودتا علیه جامعه مدنی است.

نماینده مردم در مجلس پنجم با اشاره به مطالبه اصلی فتنه گران غائله ۱۸ تیر گفت: به چالش کشیدن نظام اسلامی و منفعل ساختن حاکمیت از جمله اهداف اصلی غائله ۱۸ تیر بود و اغتشاشگران بعضا در شعارهایشان خواستار پاسخگویی رهبری بودند موضوعی که در خصوص تعطیلی یک روزنامه اصلا منطقی نیست بنابراین برای جمع بندی وقایع مرتبط با ۱۸ تیر به نتیجه می‌رسیم که  معترضان خواسته‌های فراقانونی داشتند.

وی ایجاد جنگ روانی را یکی از ترفندهای غائله ۱۸ تیر دانست و افزود: آشوبگران با پروژه‌هایی نظیر کشته سازی و اعتراض به نادیده گرفتن حریم  دانشگاه به مقابله با نیروهایی پرداختند که قصد آرام کردن اوضاع را داشتند و بنابر وظیفه شان باید امنیت را حاکم می‌کردند گویا مقصر اصلی وضعیت ایجاد شده این افراد هستند.

*افراد رادیکال طیف اصلاح طلب صحنه‌گردانان غائله ۱۸ تیر بودند

این فعال سیاسی در خصوص افراد فعال در غائله ۱۸ تیرماه تصریح کرد: افراد رادیکال طیف اصلاح طلب و روزنامه‌هایشان اصلی ترین نقش و صحنه‌گردانان غائله ۱۸ تیر بودند و افرادی نظیر فائزه هاشمی ، موسوی لاری، معین و منتجب نیا هم با حضور در کوی دانشگاه و سخنرانی‌های مختلف که به قصد مذاکره با معترضان و ایجاد آرامش صورت می گرفت به صورت معکوس عمل کرده و عملا دانشجویان را به گسترش اعتراضات فرا می‌خواندند به طوریکه انجمن‌های اسلامی سایر دانشگاه‌ها نیز در کوی فعال بودند و در صف معترضان قرار داشتند.

وی از امیرعباس فخرآور، اکبر عطری و علی افشاری به عنوان فعالان شکل گیری غائله ۱۸ تیر نام برد و گفت: دولت ایالات متحده رسما از این افراد قدردانی کرده و امتیازات مختلفی را به واسطه حضور فعالانه در این غائله به آنها داده است زیرا بنا بر اذعان خودشان در روز ۱۸ تیر به طور مستقیم با وزیر دفاع آمریکا تماس داشته‌اند.

عضو هیات رئیسه مجلس پنجم در ادامه اظهار کرد: تعامل مجلس پنجم با دولت اصلاحات نیز خوب بود به نحوی که همه اعضای کابینه موفق به کسب رای اعتماد شدند و لایحه بودجه نیز بدون هیچ تاخیری تصویب شد اما بنای دولت مقابله با این مجلس بود به طوری که در شعارهای اعتراضی با سخنانی نظیر مجلس زوری نمی‌خواهیم و مجلس فرمایشی منحل باید گردد مواجه بودیم، مساله‌ای که فتنه گران می‌خواستند با طرح آن نظام را مجبور به عقب نشینی کنند که بحمدالله این  اتفاق نیفتاد.

حسینی با تاکید بر این موضوع که رئیس دولت اصلاحات نیز از اعتراض ها و شعارها بی بهره نبود افزود: اغتشاشگران در ادامه کار از حمایت دولت نیز دست برداشته و علیه خاتمی نیز شعار می‌دادند مساله‌ای که رئیس دولت اصلاحات آن را تاوان افشای قتل‌های زنجیره‌ای نامید و در برخی از موارد نیز متوجه بحرانی شدن شرایط شد زیرا رئیس دولت اصلاح طلب ۲۳ تیرماه حاضر به به سخنرانی در خصوص وقایع اخیر شد مساله‌ای که انتقادات زیادی را از سوی اصلاح طلبان متوجه رئیس جمهور کرد و درنهایت باز ماجرا طور دیگری شد.

*فرمان اصلی غائله ۱۸ تیر دست دولت بود

حسینی در خصوص ناتوانی دولت اصلاحات در تثبیت شرایطی که خود مسوول ایجاد آن بود گفت: به نظر می‌رسد مسئولان دولت اصلاحات قصد داشتند یک فشار کنترل شده را به جامعه وارد کرده و موفق به اجرای سیاستهایی نظیر فشار از پایین چانه زنی از بالا و یا نافرمانی مدنی می‌شوند و با این اقدام جریان رقیب و یا مجلس را از صحنه به در می‌کنند و ضربه‌ای نیز بر ارکان نظام وارد می‌سازند زیرا فرمان اصلی غائله ۱۸ تیر دست دولت بود ولی ناگهان شرایط از کنترلشان خارج شد و اراذل و اوباش مدیریت غائله را عهده‌دار شدند.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورود بسیج و اجتماع میلیونی مردم را عامل فروپاشی غائله ۱۸ تیر دانست و گفت: اگر این اقدامات صورت نمی‌گرفت ما نیز شاهد بروز یک انقلاب رنگی بودیم زیرا اغلب این انقلاب‌ها از نقطه محدودی آغاز و یکباره گسترش یافته است البته فتنه گران و فعالان اصلاح طلب موثر در غائله ۱۸ تیر هرگز محاسبه حضور مردم و حمایت از نظام را نداشتند چون در انتخابات با رای بالا پیروز شده بودند اما این محاسبات به وقوع نپیوست و اشتباه محاسباتی فرصت‌طلبان رقم خورد.

تحلیل وزیر ارشاد از سخنرانی رهبری در خصوص غائله ۱۸ تیر از دیگر موضوعات طرح شده در این گفت‌وگو بود که حسینی درباره آن تصریح کرد: درایت و بصیرت رهبری را همواره در مسائل داخلی و سیاست خارجه شاهد بوده‌ایم از همین رو مقام معظم رهبری در این مقوله هم با متانت سیاست و سعه صدر ورود پیدا کردند و شبهات پیش آمده را مرتفع کردند و از درگیری‌های ایجاد شده در محیط دانشگاه انتقاد کردند.

وی در ادامه تصریح کرد: معاندان نظام سعی داشتند با ایجاد درگیری داخلی بین مردم و همچنین ترسیم فضای دو قطبی شرایطی را ایجاد کنند که شکاف های عمیقی در جامعه شکل بگیرد اما روشنگری‌های به موقع رهبری و وحدت مردم نقشه آنها را خنثی کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در خصوص اداره زنجیره‌ای نشریات اصلاحات که به تعبیر مقام معظم رهبری پایگاه دشمن در داخل شده بودند گفت: بحث تهاجم فرهنگی از جمله موضوعاتی بود که از سوی رهبری مطرح و خواستار مقابله مسوولان با این پدیده شد اما وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی به جای مقابله با این مساله و اتخاذ راهکارهایی برای دفاع از ارزش‌ها، تهاجم فرهنگی را توهم خواند و سیاست تسامح و تساهل را در پیش گرفت و با همین رویکرد با بودجه بیت المال به دفاع از روزنامه های زنجیره‌ای پرداخت و بدین ترتیب به گسترش قارچ گونه آن دامن زد.

حسینی در ادامه افزود: هماهنگی خاصی بین محتوای روزنامه‌های زنجیره‌ای و حتی تیترهای آن وجود داشت تا حدی که به نظر می‌رسد این مسائل در یک اتاق فکر مطرح شده و افرادی در ‌آنجا با برخی از عناصر خارجی در ارتباط هستند زیرا روزنامه‌های اصلاح طلب تبدیل به پایگاهی برای تحلیل اخبار شبکه‌های بی بی سی و رادیوهای بیگانه شده بودند و همین عادی سازی نمایندگان مجلس پنجم را متوجه اصلاح قانون مطبوعات کرد تا خطوط قرمز نظام که شامل مرزهای اعتقادی و مانع ملی و امنیتی است پیش از این توسط بیگانگانی که رسانه‌های زنجیره‌ای در اختیارشان بود شکسته نشود.

*۱۸ تیر مقدمه ای برای فتنه ۸۸ بود

وی با تاکید بر این مطلب که ۱۸ تیر مقدمه ای برای فتنه ۸۸ بود تصریح کرد: با وجود اینکه رویدادهای تلخی در تیرماه ۷۸ رخ داد اما بحمدالله توفیقی نصیب آشوبگران نشد بلکه این تحرکات مقدمه‌ای برای بروز فتنه ۸۸ بود تا این اغتشاشات در شعاع گسترده‌ای رخ دهد بنابراین غائله ۱۸ تیر را می‌توان یک کلاس آموزشی برای سروسامان دادن شرایط قلمداد کرد تا معاندان با تجهیز نیرو و توانشان ضربه مهلکی به انقلاب وارد کنند که خوشبختانه این اتفاق هم روی نداد و طراحان آن ناکام ماندند.

تشکیل کمیته ایکس با حضور افراد فعال در حلقه کیان

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی اعضای اصلی کمیته ایکس را افراد فعال در حلقه کیان تشکیل می‌دادند و گفت: فعالان حلقه کیان به  عنوان انجام کار فکری دور هم جمع شده بودند اما فعالیت‌هایی که در آن صورت می گرفت فراتر از این بوده و ابعاد مختلف جامعه را مدنظر داشت به نحوی که هر مطلبی توسط رئیس دولت اصلاحات مطرح می‌شد در کمترین زمان ده‌ها مقاله در تائید آن نوشته می‌شد لذا حلقه کیان به صورت برنامه‌ریزی شده و با تفکری عمیق به ارائه طرح و برنامه می‌پرداخت و این سو دوستان ما از موضع انفعال به این مسائل ورود کرده و حمل بر صحت مطالب ارائه شده از سوی‌ آنها می‌پرداختند.

*حجاریان به دنبال دامن زدن به غائله ۱۸ تیر بود

نماینده مردم رفسنجان در مجلس پنجم با تاکید بر این مطلب که مطمئنا طرح جامعه مدنی یک شبه خلق نشده بود گفت: افراد زیادی برای نقش آفرینی در حلقه کیان آماده به کار بودند یکی از دوستان خاطره‌ای در خصوص غائله ۱۸ تیر نقل می‌کند که روایت آن نشانگر تدابیر پشت پرده آن است یکی از آقایان که روحانی است نقل می‌کند که جمع کثیری در دانشگاه مشغول تبادل نظر و بحث بودند و من فکر کردم در خصوص پایان غائله دارند صحبت می‌کنند اما وقتی در جمعشان قرار گرفتیم دیدم آقای حجاریان در خصوص نحوه بهره برداری از غائله ۱۸ تیر و نحوه دامن زدن و گسترش آن مشغول سخنرانی است که همین مساله بیانگر ورود حساب شده آنها به این مقوله است.

وی در ادامه اصلاح قانون مطبوعات را یکی از اقدامات مثبت برای مقابله با این نوع تفکرات دانست و افزود: مطمئنا برای مدیریت بر این غائله هماهنگی بین ارباب رسانه و عوامل خارجی وجود داشت که تصویب قانون مطبوعات عرصه را برای این افراد تنگ و آنها را مجبور به پاسخگویی در مقابل قانون کرد تا حدی که مجلس ششم نیز برای حذف قیود محسوب در مجلس پنجم اقدام به اصلاح قانون مطبوعات کرد تا محدودیت‌های موجود را برطرف کنند و با بستن دست قوه قضائیه مانع برخورد قانونی با خاطیان شود اما با طرح حکم حکومتی این موضوع انجام نشد.

این تحلیل‌گر سیاسی تصریح کرد: حمایت و پشتیبانی بی شائبه دولت از مطبوعات زنجیره‌ای تا حدی ادامه داشت که به محض تعطیلی یکی از آنها فعالان تحریریه به یک رسانه جدید کوچ می‌کردند و با همان رویه قبل و در سایه یک  عنوان جدید به فعالیتشان ادامه می‌دادند و برای اینکه اثبات کنند تعطیلی آنها فایده ندارد و با تمام توان کارشان را ادامه خواهند داد با همان قالب، شکل و فرم قبل کار رسانه‌ای می‌کردند.

*قانون مطبوعات نیز باید با توجه به نیازهای امروز تغییر کند

حسینی اصلاح مجدد قانون مطبوعات در شرایط فعلی را امری ضروری عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر نیز ضرورت شفافیت برخی از مسائل احساس می‌شود لذا قانون مطبوعات نیز باید با توجه به نیازهای امروز تغییر کند و خلاهای قانونی آن جبران شود و در همین راستا در دوران مسئولیتم طرح جامعی را تنظیم و در دولت نیز تصویب شد اما به مجلس ارسال نشد.

*نقش غیرقابل انکار تاج‌زاده و خوئینی‌ها در غائله ۱۸ تیر

وی طرح تئوری فتح سنگر به سنگر توسط حجاریان، اقدامات اکبر گنجی نیز فعالیت برخی افراد از جمله فاطمه حقیقت جو، موسوی خوئینی‌ها، علی افشاری، محسن سازگار، تاج‌زاده را در هموارسازی ۱۸ تیر غیرقابل انکار دانست و افزود: معاون سیاسی وزارت کشور با اثرگذاری بر روند تصمیمات کشوری مانع حضور نیروهای بسیج و سیاه در دانشگاه شد و اینچنین غائله ۱۸ تیر گسترش پیدا کرد.

این نماینده مجلس پنجم شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: حوادث ۱۸ تیر ماه اگر کنترل نمی شد ناامنی‌های بسیاری را در کشور ایجاد می‌کرد لذا آرامش امروز مرهون بصیرت مردم، درایت رهبری و تلاش نیروهای حافظ امنیت است چرا که فعالان غائله ۱۸ تیر متشکل از دشمنان نظام اسلامی و انقلابی بودند و در آن از همه گروه‌ها نظیر مارکسیست‌ها، بهائیان، دموکرات‌ها، طاغوتیان، نهضت ملی، نهضت آزادی و … فعالیت داشتند و به کمتر از سقوط نظام هم راضی نمی‌شدند.

*اصلاح‌طلبان هنوز با افرادری نظیر سروش مرز خود را مشخص نکرده‌اند

حسینی در پایان عدم مرزبندی اصلاح طلبان فعال در کشور با اصلاح طلبان فعال در ۱۸ تیر را یکی از شبهات دانست و گفت: اصلاح طلبان زیادی در غائله ۱۸ تیر نقش آفرین بود که اکنون پناهنده آمریکا هستند اما هیچ مرزبندی بین آنها و فعالان کنونی اصلاح طلب وجود ندارد پیوند اینها با یکدیگر این شائبه را ایجاد کند نکنند آنها برای آینده نیز برنامه‌های فتنه انگیز را در دستور کار دارند و از این لحاظ حاضر به برائت از اصلاح طلبان رادیکال نظیر سروش، اشکوری، مزروعی، حقیقت جو، مهاجرانی و.. نیست و ریشه یابی این موضوع در شرایط فعلی از اهمیت دو چندانی برخوردار است تا دوباره فرصت طلبان هوس اغتشاش در مملکت را نکنند.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2016 Rez1khabar.ir