امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۷/۲۷
تاریخ انتشار:۱۳/ ۰۴/ ۱۳۹۵

با توجه به در نظر گرفتن پل تاریخی و باستانی یک هزار ساله خشتی در پونل دهیاری این روستا و ادارات مربوطه نسبت به آثار تاریخی و باستانی بی توجه هستند .

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری رضوان خبر ، پل خشتی یک هزار ساله پونل یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی و باستانی واقع در منطقه حوزه تالشدولاب استان گیلان است که در بهترین نقطه دیدی گردشگران در کنار پل ارتباطی بین المللی قرار گرفته است ، اما در کمال تعجب از جانب دهیاری پونل و ادارات مرتبط مورد بی توجهی قرار گرفته و رسیدگی به این اثر باستانی و تاریخی از سوی دهیاری به فراموشی رفته است .

به گفته سرپرست میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رضوانشهر  براساس ماده ۱۳ قانون دهیاری ها ، دهیاری پونل موظف است تا ده درصد از بودجه خود را برای آثار باستانی و تاریخی هزینه دارد که با وضع موجود پل خشتی پونل چنین موضوعی بنظر نرسیده و دهیاری پونل چنین عملی را انجام نداده است و علاوه بر این هیچ دقتی نیز در خصوص صدور مجوزات فعالیت صنفی در نزدیکی این پل نیز صورت نگرفته و این امر باعث گردیده که حواشی این پل تاریخی محل جمع آوری و تخلیه زباله های فراوان و از جمله تخلیه زباله ها گردد .

شایان ذکر است چندین سال پیش مبلغی بالغ بر بیست میلیون تومان جهت بازسازی این پل تاریخی مصوب گردیده بوده که مرمت این پل تاریخی هزارساله در همان زمان به سرعت بدون هیچ گونه تغییری صورت گرفت .

حال با گذشت چندین سال از زمان مرمت پل خشتی پونل با سوء مدیریت در دهیاری این روستا و مسئولین ذیربط هیچ عمل مثبتی برای معرفی و ایجاد فضای مناسب برای گردشگران جهت بازدید از این پل تاریخی صورت نگرفته بلکه به مکانی برای استفاده معتادین تبدیل شده و مردم نیز زباله های خود را در آنجا تخلیه می کنند و به دلیل عدم رسیدگی کاربردی پل نیز در حال تخریب و ریزش می باشد .

به نظر می رسد حال وقت آن رسیده باشد که مسئولان و دست اندرکاران از خواب غفلت برخواسته و چاره ای برای نگهداری و معرفی این پل زیبا به گردشگران و مردم شهرستان و استان و نسل جدید که اطلاعی از وجود این پل تاریخی ندارند بیندیشند .

این پل خشتی تاریخی زیبا که از آثار باستانی رسمی استان گیلان محسوب میگردد بر روی رودخانه بزرگ شفارود احداث گردیده و در زمان های قدیم بعنوان شاهراه اصلی تردد عابرین اسب ها کالسکه های عمومی بوده و حتی جهت تردد خودروهای سبک نیز مورد استفاده قرار می گرفته در حال حاضر دارای هیچ گونه تابلوی اطلاع رسانی ، تابلوی مشخصات و راهنمای مسافرین و غیره ای نبوده و با احداث اتوبان و دوربرگردان پونل به خلخال در حال فراموشی کامل می باشد.

جا دارد دستگاه مسئول میراث فرهنگی شهرستان که دبیری ستاد تسهیلات سفر را نیز بر عهده دارد نسبت به وظایف خود در راستای پیگیری و رسیدگی به امورات مربوط به اماکن تاریخی و گردشگری شهرستان توجه بیشتری داشته و فرماندار عمرانی شهرستان نیز به این امر و موارد مشابه بسیار دیگر موجود در شهرستان توجه نمایند و دهیاری پونل نیز در اسرع وقت فکری برای این اثر باستانی کرده و جبران بی توجهی های قبل و فعل حال را در خاطر داشته باشد .

انتهای پیام/

01

02

03

05

 

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir