امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
تاریخ انتشار:۱۵/ ۰۴/ ۱۳۹۵
دسته خبری: ایران و جهان

فساد های مرتضوی، رحیمی، بابک زنجانی، کرسنت، دکل گمشده، فیش های حقوقی چند ده میلیونی و …همه از انواع فسادهای اقتصادی هستند که در کشور رخ داده است و رسانه ها باید بدون پرداختن به مسائل سیاسی به دنبال احقاق حقوق ملت از مسئولین بخواهند تا به آنها رسیدگی کند.

به گزارش پایگاه خبری رضوان خبر به نقل از راه دانا؛ طی ماه های گذشته فیش های حقوقی مسئولان جنجال زیادی را به راه انداخت؛ این فیش های حقوقی از آنجایی که رقمی بالغ بر صدها میلیون تومان را شامل می شد انتقاد های زیادی را متوجه عملکرد دولت طی ماه های گذشته کرده است.

صفدر حسینی به همراه ۵ تن از هیئت های عامل صندوق توسعه ملی فیش های چند ده میلیونی با ردیف هایی مانند حق اوقات فراغت فرزندان داشتند و البته تا لحظه آخر هم اعلام می کردند که به خاطر فیش حقوقی خود حاضر به استعفا نیستند.

انتشار فیش های حقوقی مدیران بیمه مرکزی ایران، مدیران بانک رفاه کارگران و همچنین انتشار اسناد وام های چند صد میلیونی مدیران بیمه ایران برخی از مواردی است که طی هفته های گذشته با عنوان رسوایی فیش‌های حقوقی در دولت یازدهم در رسانه ها منتشر می شود.

فساد هایی که در زمینه حقوقهای دریافتی مسئولان دولتی رخ داده است، کمپین های زیادی در فضای مجازی را به دنبال داشت که طی آن مردم از مسئولان خواستند فیش های حقوقی خود را منتشر کنند که برخی از مسئولین فیش های خود را نیز برای همراهی با اذهان عمومی منتشر کردند.

برخی از رسانه‌های هم سو با دولت و رسانه های زنجیره‌ای در اقدامی عجیب برای حمایت از فسادهای صورت گرفته در ماجرای فیش های حقوقی این فسادها را در مقابل فسادهای دیگر مانند دکل گمشده قرار داده‌اند و مدعی شده اند این فسادها در قبال ماجراهایی مانند دکل نفتی بسیار ناچیز است.

در همین راستا خبرآنلاین، خبرگزاری منتسب به یک مقام دولتی به نقل از روزنامه دولتی ایران نوشته است: «صفدر حسینی با اتهام دریافت حقوق ۵۷ میلیون تومانی از پست خود کنار رفت. پول از دست رفته دکل نفتی مورد اشاره معادل حقوق ۵ هزار و ۳۳۳ ماه اوست.»

این رسانه دولتی در ادامه مدعی شده است: «دامنه این مقایسه اگر وارد پرونده‌هایی نظیر فروش نفت توسط بابک زنجانی یا پرونده تخلف تأمین اجتماعی شود، عمق فاصله‌ها بیش از اینها هویدا خواهد شد.»

سایت خبری آفتاب نیوز هم که یک سایت اصلاح طلب است با دفاع تمام قد از فیش های میلیونی برخی از مسئولان در دولت یازدهم طی مطلبی با عنوان حقوق‌هایی که برگشت، پول‌هایی که هنوز «گمشده»‌اند/پرونده دکل‌ها چه شد؟ نوشته است: «یک سال پیش تقریباً هیچ کس از مخالفان دولت حسن روحانی درباره دکل‌های نفتی گمشده سخنی به زبان نمی‌آورد، اما امروز همه آنها از فیش های نجومی مسئولین صحبت می کنند».

فسادهایی که طی سال های گذشته جنجال های زیادی را به راه انداخته و جریان های سیاسی همسو با دولت تلاش کرده اند در مقابل آن سکوت کنند زیاد بوده است؛ ماجرای دکل نفتی هم برای این رسانه‌ها از این جهت مهم تلقی می شود که در دولت قبل رخ داده است و این رسانه‌ها در خصوص فرد متهم که فرزند وزیر فرهنگ دولت اصلاحات است سخنی به میان نمی‌آورند.

در ماجرای پرونده نفتی موسوم به کرسنت هم که پای وزیر نفت در دولت یازدهم و چند تن از مشاوران وی به این پرونده باز شده بود، رسانه های زنجیره مسیر خود را بر مبنای بایکوت این اخبار قرار داده و حتی به برخی از رسانه هایی که در این باره به قلم زنی پرداخته بودند هشدارهای جدی برای عدم پرداختن به این موضوع از سوی برخی از مسئولان دولتی داده شد.

ماجرای مهدی هاشمی و پرونده فساد اقتصادی وی که در نهایت منجر به محکومیت حبس و رد مال برای وی شد، هنوز از اذهان عمومی پاک نشده که برخی از همین رسانه‌ها بعد از زندانی شدن مهدی هاشمی اقدام به انتشار عکس ها و فیلم های خداحافظی برای نمایش مظلومیت وی کردند.

در جریان انتخابات مجلس شورای اسلامی هم افشاگری های گسترده ای علیه برادر رئیس جمهور، حسین فریدون و نقش دلالی های گسترده وی شد که نه تنها روحانی بلکه فریدون نیز هیچگاه حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشد؛‌در این ماجرا نیز رسانه های زنجیره‌ای  و وابسته به دولت هیچ گونه خبری درباره فریدون منتشر نکردند و دلالی های وی را بایکوت کردند.

طی روزهای گذشته موج دوم افشاگری ها درباره حسین فریدون به راه افتاد تا جایی که یکی از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی گفت: مالامیر و دانیال‌زاده افرادی هستند که فریدون پشت سر آنهاست و از دریافت کنندگان این تسهیلات و پورسانت‌های چند صد میلیونی هستند.

در ماجرای فیش های حقوقی،‌قاضی سراج درباره انتصاب افراد مسئله دار به سمت ریاست بانک رفاه گفت: «زمانی که مدیر عامل این بانک رئیس بانک ملی بود، پرونده سنگینی داشت که پرونده وی هنوز هم در دادسرا مطرح است. همان زمان آقای حسین فریدون اصرار کرد که ایشان بیاید و رئیس بانک رفاه شود حتی بنده مخالفت کردم و گفتم که وی پرونده سنگینی دارد، ولی متاسفانه با اصرار و لابی  ایشان، وی رئیس بانک رفاه شد.»

فساد های مرتضوی، رحیمی، بابک زنجانی، کرسنت، دکل گمشده، فیش های حقوقی چند ده میلیونی و …همه از انواع فسادهای اقتصادی هستند که در کشور رخ داده است و رسانه ها باید بدون پرداختن به مسائل سیاسی به دنبال احقاق حقوق ملت از مسئولین بخواهند تا به آنها رسیدگی کند.

اهمیت مسئله در این است که رسانه‌ها نیز وظیفه دارند که دوشادوش مسئولین متولی مبارزه با فساد اقتصادی، اقدام به افشاگری مفاسد اقتصادی کنند و بدون در نظر گرفتن جریان های سیاسی و درگیر شدن در بازی احزاب مختلف، زوایای پنهان و ابعاد فساد را برای مردم بیان کنند.

سهم رسانه ها و وظایف آنها در مقابله و افشاگری فساد اقتصادی همواره مشخص بوده و مردم به عنوان اولین مخاطب رسانه‌ها انتظار دارند ابعاد فساد اقتصادی برای آنها مشخص و مفسدان به سزای اعمال خود برسند.

مبارزه با فساد شامل مرور زمان نبوده و نباید محدودیت ها و وابستگی های جناحی مانع از دیده شدن حقیقت توسط یک رسانه شود؛ فرافکنی یک رسانه در مسئله فساد اقتصادی از آنجا که از دید مخاطبان مخفی نخواهد ماند، باعث ریزش بدنه مخاطبان یک رسانه می شود.

بهتر است رسانه‌های دولتی و زنجیره ای به جای توجیه و مقایسه یک فساد با فساد دیگر برای اثبات فساد خوب و فساد بد! به دنبال کمک برای ریشه کن کردن فساد در جامعه باشند و سلیقه های شخصی خود را درگیر این موضوع نکنند.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir