امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۷/۲۷
تاریخ انتشار:۱۶/ ۰۵/ ۱۳۹۵
دسته خبری: ایران و جهان

رئیس‌جمهوری روسیه ضمن اعلام توافق تهران و مسکو درباره ساخت ۸ نیروگاه هسته‌ای جدید در ایران تأکید کرد: روسیه به ایران در اجرای برجام کمک خواهد کرد.

به گزارش رضوان خبر به نقل از فارس، «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه امروز جمعه در گفت‌وگو با خبرگزاری «آذرتاک» آذربایجان اعلام کرد: «استفاده از گروه‌های تروریستی برای دستیابی به منافع ژئوپولتیک یا منافع سیاسی اقدامی بسیار خطرناک است».

رئیس‌جمهوری روسیه در ادامه تأکید کرد: «تقسیم بندی گروه‌های تروریستی به دو دسته خوب یا بد امری غیرممکن است.»

وی افزود: «حملات تروریستی اخیر یکبار دیگر نشان داد که مبارزه با تروریسم تنها از طریق هماهنگی کشورها زیر پرچم سازمان ملل میسر خواهد بود».

پوتین همچنین با اشاره به مذاکرات سه جانبه آتی در باکو که برای سه روز دیگر برنامه ریزی شده است، گفت: «مذاکرات بین روسای جمهوری آذربایجان، ایران و روسیه در باکو بر ارتقاء همکاری‌های بلندمدت کشورها در حوزه‌های مختلف از موضوعات اقتصادی گرفته تا تروریسم و همچنین پروژه گذرگاه حمل و نقل بین‌المللی شمال به جنوب و موضوع خزر متمرکز خواهد بود».

وی ادامه داد: «روسیه به تهران کمک خواهد کرد تا برجام را به طور کامل اجرا کند، این شامل فرایند غنی‌سازی اورانیوم و تبدیل قابلیت‌های تولید ایزوتوپ‌های پایدار نیز خواهد بود. علاوه براین، مسکو تهران در خصوص طرح‌هایی برای ساخت ۸ نیروگاه هسته‌ای دیگر در ایران به توافق رسیده‌اند.»

پوتین علاوه براین گفت: «روسیه قرار است ۲٫۲ میلیارد یورو برای تأمین اعتبار نیروگاه حرارتی و برق‌رسانی خط راه‌آهن به ایران وام دهد».

وی در ادامه تأکید کرد: «ما همچنین به تقویت همکاری خود با تهران در امور منطقه‌ای نیز علاقمندیم و حفظ ثبات و امنیت در سراسر منطقه بزرگ از آسیای مرکزی و منطقه خزر گرفته تا خاورمیانه را بسیار مهم می‌دانیم. ما همچنین از عضویت کامل ایران در سازمان همکاری های شانگهای نیز حمایت خواهیم کرد».

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین به موضوع مناقشه قره‌باغ اشاره کرد و گفت: «این دیدگاه که مسکو سعی دارد تلاش برای رفع این مناقشه را انحصاری جلوه دهد و دیگر طرفین میانجی‌گر را به حاشیه ببرد، کاملا اشتباه است. روسیه با فرانسه و آمریکا نیز در خصوص دستیابی به راه‌حلی برای رفعه این مناقشه تعامل دارد.»

وی افزود: «مسکو به هیچ عنوان قصد ندارد، موضوعی را به ایروان یا باکو دیکته کند. هدف نهایی رفع این مناقشات دستیابی به توافقی است که ذیل آن هیچ برنده‌ای مطرح نباشد و هیچ بازنده‌ای نیز وجود نداشته باشد اما هم آذربایجان و هم ارمنستان در این میان به منافع مشخصی دست یابند.»

انتهای پیام/

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir