امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
تاریخ انتشار:۱۶/ ۰۵/ ۱۳۹۵
دسته خبری: اجتماعی, ایران و جهان
در پی تعطیلی واحد 20هزار قطعه ای مرغ تخم گذار در لرستان؛

در سالی که با عنوان “اقتصاد مقاومتی،اقدام وعمل”نامگذاری شده و استان لرستان هم به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب شده،شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی و ناامیدی سرمایه گذاران در غرب کشور هستیم.

به گزارش رضوان خبر به نقل از بیان روز،اقتصاد مقاومتی واژه ای که امسال با توجه به نامگذاری که رهبر انقلاب ،امسال را باعنوان “اقتصاد مقاومتی،اقدام وعمل “داشته اند بیشتر  در محافل و تریبون ها مطرح می شود.

نسخه شفاه بخشی که تنها راه برون رفت از مسائل و مشکلات اقتصادی از قبیل رکود و تورم می باشد.

حمایت از تولید داخلی و حذف کالاهی خارجی در زندگی ایرانی اسلامی می تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی موثر باشد موضوعی که نیاز به بستر سازی در کشور دارد .

“رهبر معظم انقلاب در دیدارهای متعددی که با مسئولان و  اقشار مختلف مردم داشته اند به مانند همیشه موضوع اقتصاد مقاومتی وحمایت از تولید کنندگان را مهم و ضروری دانستند و گفتند: «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» این است که مسئولان باید برای یکایک بندهای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، برنامه‌ریزی و آنها را به‌صورت واقعی اجرا کنند.

رهبر انقلاب واقتصاد مقاومتی

ایشان حمایت از تولید داخلی را از ارکان اقتصاد مقاومتی برشمردند و افزودند: در پرتو این سیاست، دستگاههای دولتی باید ضمن حمایت از تولیدگران برای محصولات آنها بازار بوجود آورند و واردات محصولات مشابه خارجی را به دقت کنترل کنند.

حمایت وفعال سازی واحدهای تولیدی از بسترهای مهم رونق اقتصادی و عدم وابستگی به خارج که می تواند در تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی موثر باشد.

دولت تدبیر در اقدامی قابل تحسین که نشان دهنده برنامه ریزی و درک محرومیت های استان های کمتر برخوردار،استان لرستان را به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب کرد.

انتخاب لرستان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی در این میان ظرفیت مناسبی را برای جبران  محرومیت های استان و رونق فعالیت های تولیدی است که تا کنون بیشتر این مسئله به صورت تردد مسئولین ارشد دولتی به این استان نمود پیدا کرده است.

لرستان پایلوت اقتصاد مقاومتی

در این میان که لرستان در هیاهوی انتخاب به عنوان منطقه پایلوت اقتصاد مقاومتی در کشور است،احمد علی الواری مدیر واحد تولیدی واحد مرغ تخم گذار که در سال های اخیر به عنوان واحد تولیدی نمونه انتخاب شده مجبور در سایه کم لطفی ها،واحد تولیدی خود را تعطیل کند.

  احمد علی الواری تولید کننده واحد مرغ تخم گذار در گفتگو با خبرنگار بیان روز با اشاره به تعطیلی واحد تعطیلی خود اظهار داشت: طرح مرغ تخم گذار را از سال ۸۵ آغاز کرده ایم و در سال ۸۶به بانک ملت معرفی و در سال ۸۷با بانک عقد قرار داد کردیم.

الواری مرغداری نمونه پلدختر

وی با اشاره به طولانی شدن مدت مشارکت بانک بیان کرد:علی رغم طولانی شدن مدت زمان مشارکت ما و بانک،واحد تولیدی مرغ تخم گذار در سال ۸۹به بهره برداری رسید.

الواری با با بیان اینکه حدود ۳میلیارد ریال بانک تسهیلات به این واحد اختصاص داده است ادامه داد:از این میزان ۲میلیاردو۶۰۰میلیون ریال به عنوان سرمایه ثابت و ۴۰۰میلیون ریال هم سرمایه در گردش بوده است.

مرغداری الواری

این تولید کننده نمونه پلدختری اضافه کرد:با توجه به فعالیت خوبی که در سال های اخیر داشته ایم در سال های ۸۹تا۹۳ به عنوان تولید کننده نمونه استانی انتخاب شدیم.

الواری تولید کننده نمونه پلدختر

وی یادآورشد:به طوری که زمانی صداوسیما برای معرفی کارآفرین برتر به عنوان الگو به شهرستان سفر می کردند حتما سری به ما هم می زدند.

الواری با اشاره به اینکه واحد تولیدی تخم گذار ما ۲۰هزار قطعه ای بود افزود:میزان تولیدی این واحد ۴۵۰تن که علاوه بر تامین نیاز شهرستان و استان به استان های همجوار هم تخم مرغ صادر می کردیم.

این تولید کننده با اشاره به پرداخت ۳میلیارد ریالی تسهیلات بانک عنوان کرد:هم اکنون ۴میلیارد ریال معوقه بانکی با نرخ ۱۸درصد داریم .

تعطیلی واحد تولیدی نمونه پلدختر

وی ادامه داد:متاسفانه بانک ملت بدون توجه به وضعیت اقتصادی کشور،در قبال این واحد تولیدی ومصادره آن اجرائیه صادر کرده است.

این شهروند پلدختری با انتقاد  از برخورد بانک ها با سرمایه گذاران تصریح کرد:زمانی این واحد تولیدی با ۶۰۰میلیون تومان مشارکتی بین بانک و سرمایه گذار راه اندازی می شد ولی هم اکنون این واحد را نمی توان با ۱۰میلیارد ریال هم راه اندازی کرد،چرا بانک به جای مصادره مرغداری مبادرت به مصادره ساختمان مسکونی ضامن های ما کرده است؟

تعطیلی واحد مرغداری نمونه پلدختر

الواری افزود:به دلیل نبود سرمایه در گردش و صدور اجرائیه از اول امسال این واحد تولیدی تعطیل شده و حدود ۴۰۰نفر هم بیکار شدند.

این تولید کننده پلدختری با اشاره به تاکیدات رهبر انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی وحمایت از تولید داخلی عنوان کرد:وقتی رهبر انقلاب راه را مشخص کرده چرا مسئولان حمایت نمی کنند .

وی بیان کرد:اقتصاد مقاومتی فقط به جلسه وصحبت نیست ومسئولین واقعا باید دست تولیدکنندگانی مثل ما را بگیرند.

الواری با بیان اینکه اشتغال دغدغه خانواده های منطقه محروم پلدختر است یادآورشد:این روزها که کار استخدامی دولتی نیست ،رونق این واحدهای تولیدی مهم و موثر به نوعی که دیگر نیاز نیست جوانان ما برای پیدا کردن شغلی به تهران یا شهر دیگری بروند.

این تولید کننده نمونه لرستانی با اشاره به پرداخت فیش های نجومی ادامه داد:وقتی یک مدیر به راحتی ۳۰۰میلیون یا بیشتر به عناوین مختلف حقوق دریافت می کند این مصداق بارز خیانت به اقتصاد کشور است.

حقوق نجومی

وی افزود:در منطقه محروم پلدختر،واحد تولیدی ما به خاطر نداشتن یک قلم از حقوق های نجومی باید تعطیل شود که این واقعا ظلم بزرگی در قبال بخش خصوصی است.

وی با تاکید براینکه مسئولان به وعده های خود در حمایت از تولید کنندگان عمل کنند یادآور شد:انتظار داریم استاندار لرستان نسبت به فعال سازی این واحد تولیدی که در سال های اخر هم نمونه بوده همت کنند و از بیکاری تعداد زیادی از خانواده ها که به صورت مستقیم وغیر مستقیم از این مرغداری ارتزاق می کنند مساعدت داشته باشند.

 به نظر می رسد که مسئولان استانی کمی باید واقع بینانه تر عمل کنند و نسبت به واقعیت های اقتصادی برنامه ریزی های لازم را داشته باشند زیرا انتخاب لرستان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی فقط برای یک بار می باشد وشاید دیگر تکرار نشود.

در اینجا مطالب مرتبط را مطالعه نمایید:

*علی مرادی
انتهای پیام/

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir