امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
تاریخ انتشار:۱۷/ ۰۵/ ۱۳۹۵

شهرستان رضوانشهر هرساله با بر پایی دو جشنواره بزرگ فرهنگی هنری و بازی های بومی و محلی از مراسمات اصیل تالش در ارتفاعات منطقه ، در احیاء و ماندگاری فرهنگ پیشینیان خود نقش قابل توجه و موثری را به عهده دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری رضوان خبر،بیست و چهارمین جشنواره فرهنگی ، هنری و ورزش های بومی محلی و آیینی تالش ، این دوره از جشنواره ها با برپایی در ییلاق ( جهانگیریه ) بخش پره سر شهرستان رضوانهشر با حضور پر رنگ مردم از راه های دور و نزدیک و مسئولین همراه جمعه ۱۵ مرداد ۹۵ با هدف اشاعه ی فرهنگ منطقه و معرفی هرچه بیشتر و بهتر با شعار همراه با طبیعت ، همگام با سلامتی برگزار شد.
این روستای کوهستانی با قرار گرفتن حد مرز شهرستان رضوانشهر و خلخال از روستاهای بخش پره سر محسوب می شود، جهانگیریه ضمن داشتن طبیعت زیبا در میان قلل مرتفع، قله تیرو و قله شاه برزکوه از ارتفاعات مرتفع شهرستان رضوانشهر محسوب می شود. ییلاق جهانگیریه با بهرمندی از این جشنواره با اجرای برنامه های فرهنگی و بازی های بومی و محلی از قبیل موسیقی سنتی ، آواز تالشی ، نی نوازی ، دوی کوهستان ، سوار کاری به اصطلاح محلی ( اسبه تاجنه = اسب دوانی) ، (وجه کیشتین ) یا کشتی با وج تالشی که بیشتر آن را با همان کشتی گیل مردی می شناسند، لافند بازی ، تناب کشی ، بازی پهلوانی کنده کشی و برپایی مراسم آیینی و سنتی عروسی به سبک مردم خود منظقه تالش با معرفی جزئیات برای مخاطبان با حضور یک زوج علاقمند ، فرصتی برای معرفی بخشی از آیینها و سنت های کهن مردم تالش به زیبایی بازسازی و معرفی شود.
حسین روحانی بخشدار بخش پره سر ضمن خیر مقدم و تشکر ویژه از تمام همراهان برای معرفی و برپایی هر چه بهترو بیشتر جشنواره فرصت برگزاری این جشنواره را فرایندی از رسوم و سادگی همراه با احیاء و برای نسل جوان مذکر شد.
روحانی ادامه داد: تالش با داشتن مردمانی با فرهنگ ضمن حفظ اصالت و قدر دانی از طبیعت و استفاده درست از آن نقش خود را در آشتی با طبیعت بدرستی میدانند و از تمام کسانی که به این مناطق مسافرت می کنند نیز همین انتظار را دارند.
منصور هادی پور مدیر اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان و نیز به عنوان دبیر این جشنواره در خصوص اهمیت اجرای درست مراسمات و آیین های کهن سرزمین ایران متذکر شد: اشاعه آداب و رسوم همراه با حفظ درست آن و معرفی جاذبه های گردشگری و غنی سازی اوقات فراغت گردشگران هدف اصلی این قبیل جشنواره عنوان نمود.
برپایی این جشنواره حاصل تلاش و توجه زحمات فرماندار، بخشدار ، دهیار و اعضای شورای روستایی و صد البته شرکت و همراهی مردم توانمند روستا و جوانان ورزشکار در راستای حفظ و اشاعه فرهنگ به نمایش گذاشته شد .

انتهای پیام/

جشنواره بازی های بومی محلی

02

03

04

05

 

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir