امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
تاریخ انتشار:۲۴/ ۰۵/ ۱۳۹۵

تا چرخ صنعت این کارخانه به گردش در نیاید و شاهد دود آن نباشیم ، شبانه روز به اعتراض در کارخانه خواهیم نشست .

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری رضوان خبر ، کارگران می گویند، دیگران کاشتند ما خوردیم ما هم بکاریم تا دیگران درو کنند، نه اینکه آتش بر پا کنند و سر کوب شویم . آنها اظهار می کنند که ما بدنبال هیچ سیاست و هیج حزبی نیستیم و تمام خواسته تالش به گردش افتادن چرخ صنعت چوکاست و خواسته ما حفظ حقوق و حرمت کارگر است و اینکه این قشر جز به نجات خانواده و رفاه زن و فرزند در قید هیچ حاشیه ای نیست.
مروری گذرا بر تاریخچه صنعتی چوکا ، تاسیس و عملیات اجرایی کارخانه چوب و کاغذ ایران چوکا در سال ۱۳۵۲ آغاز و تا سال ۱۳۵۷ به طول انجامید. مهرماه همان سال با اوج گیری انقلاب اسلامی و یک راه اندازی نمایشی مجموعه کارخانه افتتاح ، اما در کمترین زمان بعد از چند روز متوقف شد ،‌زیرا براساس قرارداد منعقد شده توسط شرکت چوکا با سازنده (استدلر هرتز ) کشور کانادا که باید بعد از تکمیل مدیریت و کارکنان ایرانی و خارجی و رساندن کارخانه به ظرفیت اسمی و آموزش پرسنل ؛ آن هنگام کارخانه را ترک و تحویل متخصصان ایرانی می دادند. متاسفانه پرسنل خارجی بدون توجه به تعهدات خود و کارخانه چوکا ، کشور را ترک کردند. به همین سبب عملا تولید کارخانه با ۴ سال رکود کامل مواجه شد. سال ۱۳۶۱ یکبار دیگر تلاشهای و تصمیمات برنامه ریزی شده ای جهت راه اندازی و تداوم تولید در کارخانه آغاز شد و با تحویل کارخانه به سازمان صنایع ملی ایران در سال ۱۳۶۴ این تلاش ها نتیجه بخش شدند و از همان سال به بعد کارخانه نسبت به گذشته به وضعیت مطلوب دست پیدا کرد.

در سال ۱۳۶۵ تصمیمات تازه ای در جهت جداسازی بخشهای جنگل و صنعت تحت مدیریت مستقل اتخاذ و شرکت با آن پیش زمینه برای تولید، به سه شرکت مستقل صنایع چوب اسالم و شرکت صنایع چوب و کاغذ ایران تحت پوشش سازمان صنایع ملی و شرکت جنگل شفارود تحت پوشش وزارت کشاورزی تجزیه شد. در نتیجه ماموریت حفظ ، بهره برداری و احیاء جنگل و تولید فرآورده های چوبی (تراورس، واشان، تخته و غیره) از حیطه فعالیت های شرکت چوکا خارج شد.

اکنون با تجزیه یک واحد بزرگ تولید، احوالات کارخانه چوکا ، این نام آشنای صنعت تالش در کمای تولید و مدیریت صنعتی فرو رفته است. قضاوت های مختلف و متعدد رهگذران آشنا و غریبه ، گاه ترمیم زخم های دل کارگر را به کندی پیش می برد. سالها تلاش شبانه روزی پدران صاحب صنعت این منطقه تماما به یکپارچه سازی تنظیم و حفظ این کارخانه بکار برده شد و به نوعی خود را امانتدار این کارخانه می دانستند. کارخانه بزرگ چوب و کاغذ ایران چوکا متاسفانه امروز در کوران امواج خروشان نظرات خاموش و بی صدا در بهترین نقطه سرزمین سرسبزمان با هزاران درد و افسوس رها شده است و امواج بیکاری چه اسان این کشتی صنعت را به صخره های دیده گان زنها و فرزندان کارگران خسته و منتظر می کوبد.

تردیدی نیست که چرخه صنعت چوکا در طول مدت عمر کاری خود جدای از منافع تولیدی و در آمدی برای کارگران و پرسنل زحمتکش خود ، نقش بسزای در اقتصاد سازنده منطقه ایفا می کند. به زبان ساده وابستگی شرکت های بیمه ، بانکها و سایر ادارات دولتی به این کارخانه بر هیچ کس پوشیده نیست و کمک های فراوانی که به واسطه این کارخانه در بسیاری از مراکز به مشارکت شاهد آن بودیم گواه خیر و برکت این کارخانه است. چوکا ضمن تامین دستمزد کارگر زحمتکش توسط همین قشر پر تلاش در هر ماه از چند صد میلیون تومان اقتصاد غیر مستقیم را برای دیگر کسبه از هر صنف و هر کاسبی به همراه دارد. مساحت این کارخانه و زمین اطراف این مجموعه در نوع خود بی نظیر است. به جرائت می توان گفت، دیگر تالش قادر به داشتن چنین فضایی برای ساخت هیچ کارخانه ای نخواهد بود. اشاره به وابستگی های اقتصادی تالش به این مجموعه صنعتی بیش از تصور است و رکود این کارخانه جدای از اینکه بیکاری تعداد قابل توجه ای کارگر و کارمند از هر میزان و از هر درچه ای که به همراه خواهد داشت، می تواند رکود قابل ملاحظه ای از اقتصاد شهرهای اطراف خود را درگیر و مسموم تلخی های خود کند.

بی پرده باید اذعان کرد،‌با این اوصاف و با این نتیجه هیچ شهروند دلسوزی نمی تواند خود را از این همراهی و همگام شدن با چوکا جدا بداند. مردم شهرهای تالش بزرگ نباید نسبت به این رکود بی تفاوت باشند و البته بی تفاوت هم نیستند.

کارخانه چوب و کاغذ ایران ” چوکا” در همین اندازه و مقیاس نامی پر افتخار در چرخه صنعت تالش و ایران بزرگ ، چشم امید مردم منطقه است و چشم امید به آینده ای درخشان و روشن دارد و باید با اقتدار حفظ شود.

همزمان با تهیه و انتشار این مطلب و انعکاس دیدگاه های کارگران این واحد تولید، استاندار گیلان اعلام کرد که دولت یازدهم به نگاه ویژه ۵۰۰ میلیارد ریال برای کمک به چوکا اختصاص داده است. رئیس صنعت، معدن و تجارت گیلان هم گفت: چوکا به زودی به تولید باز خواهد گشت و کارگران با دریافت حقوق معوقه فعالیت هایشان را شروع می کنند. به امید آن روز

خبرنگار : لیلا خالقی

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir