امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۷/۲۸
تاریخ انتشار:۲۹/ ۰۶/ ۱۳۹۵
رضوانشهر:

ماه پایانی تابستان برای شالی‌کاران و گندم کاران رضوانشهر با شور و شادی همراه است، بساط جشن و سرور به پا می‌کنند تا شادمانی‌هایشان را هدیه دهند.

منصور هادی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری رضوان خبر , با اشاره به برگزاری جشنواره فرهنگی خرمن در شهرستان رضوانشهر اظهار کرد: یازدهمین جشنواره فرهنگی خرمن با عنوان «شکرانه نعمت» در رضوانشهر برگزار می‌شود.

وی، احیاء سنت‌های فراموش‌شده اصیل و ماندگار روستاییان و شکرگذار بودن نسبت به نعمت‌های خدادادی نسبت به برداشت محصول تولیدی و ایجاد روحیه شاد و صمیمی در میان روستاییان منطقه را هدف چنین جشنی بیان می‌کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رضوانشهر با بیان اینکه جشنواره فرهنگی خرمن با همکاری فرمانداری این شهرستان برگزار می‌شود، گفت : شهرداری و شورای اسلامی شهر رضوانشهر، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و … در برگزاری جشنواره مذکور همکاری می‌کنند.

هادی‌پور زمان برگزاری جشنواره را ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه ۲۹ شهریورماه جاری در «بیگ‌زادمحله» رضوانشهر، خواند و تصریح کرد: جشن خرمن در واقع یکی از جشن‌های سنتی شمال ایران است که مردان شرکت‌کننده در آن به اجرای برنامه‌های آیینی  چون سرنا نوازی، خرمن‌کوبی ، شکرگزاری و نیایش، رقص خرمن می‌پردازندبرگزاری ورزش‌های بومی‌محلی مانند مسابقات کشتی گیله‌مردی، طناب‌کشی، پاچوب بازی، قیش‌بازی، لافند بازی، موسیقی محلی، نمایشگاه صنایع‌دستی و دو رکعت نماز شکرانه از جمله مراسمهای این جشن است.

وی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره فرهنگی خرمن فرصت مناسبی برای آشنایی گردشگران با فرهنگ و جاذبه‌های گردشگری رضوانشهر است، خاطرنشان کرد: سال ۹۱ جشنواره مذکور به عنوان میراث معنوی با شماره ۱۰۱۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

02

انتهای پیام/

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir