امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۷/۰۲
تاریخ انتشار:۳۱/ ۰۶/ ۱۳۹۵

چهارمین جشنواره خرمن در رضوانشهر از مجموعه یازده جشنواره فرهنگی خرمن در استان ، شکرانه نعمت از یک سال زراعی پر خیر و برکت به مناسبت عید سعید غدیر خم در رضوانشهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری رضوان خبر , چهارمین جشنواره خرمن در رضوانشهر از مجموعه یازده جشنواره فرهنگی خرمن در استان ، شکرانه نعمت از یک سال زراعی پر خیر و برکت به مناسبت عید سعید غدیر خم و به منظور پاس داشته ارزش های دینی، مذهبی ، ملی و همچنین احیاء آداب و رسوم فرهنگ تالش از سوی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان رضوانشهر با همکاری فرمانداری ، شهرداری و شورای شهر رضوانشهر، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ، اداره ورزش و جوانان رضوانشهر ، بانک کشاورزی استان و هیئت روستایی و بازیهای بومی و محلی در بیگزاد محله شهر رضوانشهر برگزار شد.
برپایی این جشنواره برای اولین بار در سال ۸۵ در استان آغاز و در تاریخ ۴/۱۱/ ۹۱ با شماره ۱۰۱۰ به کارشناسی منصور هادی پور رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رضوانشهر در فهرست آثار معنوی و میراث معنوی کشور به ثبت رسید.
منصور هادی پور رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رضوانشهر و نیز دبیر این جشنواره ضمن تبریک عید و قدردانی و همراهی از حضور همیشگی مسولین و مردم منطقه گفت : این مراسم به منظور ایجاد شور ، نشاط و تعالی در شهروندان برپا میشود. وی افزود: جشنواره با هدف شکر گزاری از خدای متعال به خاطر یکسال زراعی و برداشت محصول پر خیرو برکت در شهرستان برگزار شد. در این جشنواره علاوه بر اجرا و احیای برخی از بازیهای بومی و محلی، به صورت نمادین با کمک از یک دستگاه خرمن کوب نیمه سنتی در کنار اجراع برخی بازیها و مراسم سنتی ، خاطرات این بخش از کشاورزی دقایقی برای مردم و کشاورزان باز سازی و به نمایش گذاشته شد .
برپایی این جشنواره در ایران باستان ۱۶ مهر هرسال برگزار می شد. که ریشه در فرهنگ غنی ما داشته و جشن مهر دوستی هم نام داشت. به آن معنی اگر کشاورزی در سال زراعی مورد بحران سیل ، آفت و یا خشکسالی قرار می گرفت از محصول خرمن همسایگان مجاور نیاز یکساله خود و خانواده را تامین می کرد به همین سبب جشن خرمن جشن مهرو دوستی هم نام گرفت.

01

02

03

044
خبرنگار : لیلا خالقی

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir