امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
تاریخ انتشار:۰۹/ ۰۸/ ۱۳۹۵
دسته خبری: فضای مجازی

رئیس پلیس فتا استان اردبیل گفت: پیام ارسال شده برای قربانی، کد ۵ رقمی بوده که بنا به ادعای مجرم، کد قرعه‌کشی است، اما این کد همان کد فعال‌سازی اکانت در شبکه اجتماعی بوده که متاسفانه برخی ها ارسال کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری رضوان خبر به نقل از آذرسلام، سرهنگ حافظ شریفی نسبت به شگرد جدید کلاهبرداری و اخاذی در شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام هشدار داد.

رئیس پلیس فتا نیروی انتظامی استان اردبیل گفت: با توجه به وصول پرونده های مشابه به این پلیس و نتیجه بررسی آنها حاکی از آن است که اکانت شبکه های اجتماعی برخی از شهروندان را به طریق مشابهی مورد هک قرار داده اند که مراتب پیشگیری و رسیدگی بلافاصله در دستور کار کارشناسان پلیس فتا استان قرار گرفته است.

رئیس پلیس فتا استان اردبیل تصریح کرد: برخی از افراد سودجو با سوءاستفاده از حسن اعتماد هموطنان، اقدام به ارسال پیامک‌های جذاب و اغوا کننده جعلی به عنوان شگردی رایج نظیر برنده شدن در قرعه‌کشی های مختلف، اقدام به کلاهبرداری می کنند.

وی در این رابطه جدیدترین شگرد مجرمانه کلاهبرداران را پیامک‌های ارسالی با هدف دسترسی به کدهای فعال‌سازی در شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام دانست و گفت: در یکی از جدیدترین پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتا، افرادی سود‌جو با ارسال پیامک‌هایی مبنی بر برنده شدن اشخاص مختلف در انواع قرعه‌کشی‌ها از دریافت‌کنندگان پیامک درخواست می‌کردند که کد قرعه‌کشی دریافت شده در پیامک را به شماره اعلامی، ارسال(forward) می کنند.

سرهنگ شریفی افزود: پیام ارسال شده برای قربانی کد ۵ رقمی است که بنا به اظهار فرد مجرم کد قرعه‌کشی است اما این کد همان کد فعال‌سازی اکانت در شبکه اجتماعی می‌باشد. متاسفانه برخی از کاربران به محض دریافت کد قرعه‌کشی(!)، اقدام به ارسال آن کرده و غافل از تبعات آن منتظر دریافت جایزه می‌باشند.

وی ادامه‌داد: افراد سودجو بعد از دریافت کدهای فعال‌سازی اقدام به ایجاد اکانت‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی کرده و از جانب قربانی اقدام به انتشار مطالب غیر واقع (درخواست کمک از دوستان و حتی مزاحمت برای آن‌ها) و با برقراری ارتباط با دوستان و بستگان قربانی مبادرت می کنند.

وی تاکید‌کرد: شهروندان و کاربران توجه داشته باشند که برنده شدن در قرعه‌کشی می‌تواند یک شگرد مجرمانه برای فریب و به دام انداختن شما باشد. لذا هرگاه از سوی افراد ناشناس که خود را در قالب کارمند دستگاه یا نهادی دولتی هم معرفی می‌کنند و ادعای برنده شدن شما در قرعه‌کشی را عنوان می‌نمایند قبل از هرگونه اقدام و در اختیار قرار دادن اطلاعات به آن فرد به این موضوع با دیده شک و تردید بنگرید و از دادن اطلاعات درخواستی آن‌ها خودداری کنید.

رئیس پلیس فتا استان اردبیل در  پایان گفت: پلیس فتا از کلیه کاربران می‌خواهد در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir  بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی و یا تماس با شماره تلفن ۰۴۵۲۱۸۳۴۱۷ اعلام کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir