امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۱۰/۲۹
تاریخ انتشار:۱۶/ ۰۸/ ۱۳۹۵
دسته خبری: اقتصادی, ایران و جهان

حسن روحانی در انتخابات سال ۹۲ وعده سامان دادن به معیشت مردم را مهمترین شعار انتخاباتی خود قرار داد و توانست با اقبال مردم روبرو شود اما عملکرد روحانی در سه سال گذشته خلاف گفته‌های وی را ثابت می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری رضوان خبر به نقل از سایت خبری«رازق»، در سال های اخیر مشکلات اقتصادی فراوانی مردم را اذیت کرده و بسیاری از خانواده ها را درگیر این مسائل  کرده است ؛ اما تورم یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران در چند سال اخیر است تورم باعث شده که با پایین آمدن قدرت خرید مردم  بسیاری از فرصت های شغلی نیز از دست برود  و جامعه با خیل عظیمی از جوانانی روبرو شود که نمی توانند شغلی را پیدا کنند که حداقل نیازهای آنان را برطرف کند .

از طرف دیگر کسانی هم که شاغل هستند از تامین نیازهای اولیه خود عاجز هستند، نیازهایی مانند خرید مسکن و درمان و بهداشت.

اما حسن روحانی در انتخابات سال ۹۲ وعده سامان دادن به معیشت مردم را مهمترین شعار انتخاباتی خود قرار داده که توانست با اقبال مردم روبرو شود؛ گویا با گفتن تدبیر برای اصلاح اقتصاد امیدی را در دل مردم زنده کرد.ولی عملکرد روحانی در سه سال گذشته خلاف گفته های وی را ثابت می کند.

دولت از طرفی با کنترل شدید بازار و سیاست انقباضی رکودی عجیب در بازار ایجاد کرده تا بتواند تورم را کنترل کند و از طرفی دیگر در کنترل قیمت ها هم موفق نبوده است در بسیاری از قیمت موارد مصرفی مردم در این سه سال نزدیک دو یا سه برابر قیمتهای قبلی شده است .

اگر در دولت قبل به بهانه سه برابر شدن دلار قیمت ها سه برابر می شد در این دولت این بهانه نیز وجود ندارد و قیمت دلار در مقایسه با سال ۹۲ تفاوت چندانی نکرده ولی همچنان اجناس گران و گران تر       می شود.

در زیر به نمونه هایی از گرانی قیمت ها می پردازیم :

در فرودین ماه سال ۹۵ قاسمعلی حسنی عضو هیات مدیره اتحادیه بنکداری  با تایید گرانی اجناس تاکید کرد: در فروردین ماه قیمت انواع حبوبات جهش قابل توجهی داشته، به طوریکه برخی فروشندگان کمبود بار را دلیل اصلی این افزایش قیمت می دانند.

حسنی با اشاره به قیمت انواع حبوبات گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلو لپه ۸۰۰ تومان، لوبیا قرمز و چیتی هزار تومان ،لوبیا سبزو چشم بلبلی و عدس ایرانی ۵۰۰ تومان گرانی قیمت را در روزهای اخیر تجربه کردند.

جدول زیر از گرانی قیمت ها را در فرودین ۹۵ بانک مرکزی اعلام و به تورم اذعان کرد ولی تورمی که مردم در بازار مشاهده می کنند بسیار بیشتر از این مقدار است.

نمونه ای دیگر از گرانی ها گرانی قلم مصرفی مانند دارو است در سال ۹۲ دیناروند رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه یکی از اولویت های دولت یازدهم، کنترل بازار دارویی بود که تا حدودی به این هدف دست یافته ایم گفته بود: بازار دارو در سال آینده متلاطم نخواهد شد و با گشایش روابط بین المللی و تثبیت نرخ ارز، پدیده گرانی دارو نخواهیم داشت.

ولی  گزارشات میدانی خبرنگاران ما از سطح شهر گرانی عجیب دارو را نشان می دهد بعضا داروها به سه برابری قیمت خودرسیده اند ؛ در جدول زیر نمونه مختصری از  چند قلم دارو را در مقایسه با هم آورده ایم:

نوع دارو

قیمت آبان ۹۲

قیمت آبان۹۵

قرص کلداکس

هر ورق ۱۰۰۰تومان

هر ورق۳۰۰۰تومان

قرص نوافن

هرورق۹۰۰تومان

هر ورق ۲۵۰۰تومان

شربت کوریزان سرماخوردگی

هر عدد ۳۰۰۰تومان

هر عدد۵۵۰۰تومان

اسپری لیدوکائین

        هر عدد۷۰۰۰تومان

هر عدد۱۰۸۰۰ تومان

اسپری ماینوکسیدیل ۵درصد

هر عدد ۷۰۰۰تومان

هر عدد ۱۰۰۰۰ تومان

نمونه های بالا مشت از خروار گرانی ها در سه سال اخیر است و نمونه های بیشتری را می توان از گفتگو با فعالان بازار جویا شد، ولی غرض از این گزارش بیان این گرانی ها نبود و قصد اصلی نگارنده اعتراض به رکود وحشتناک بازار است که بسیاری از خانواده های ایرانی را گفتار مسائل مالی کرده است؛ رکودی که باعث ورشکست شدن بسیاری از واحدهای تولیدی، خدماتی، مصرفی شده است.

دولت یازدهم اگر روزی به بهانه ترس از تورم سیاست انقباضی درپیش گرفت و باعث رکود وحشتناک شد در عمل تورم را هم نتوانست کنترل کند.

و در آخر به گفته کارشناسان باید گفت تنها راه حل رهایی از این وضع خطرناک دراقتصاد، احیای اقتصاد مقاومتی و چشم دوختن به توان داخلی و بازسازی سیستم بانکی و رهاشدن پول بانک ها برای ایجاد رونق بازار و سیاست منطقی برای کنترل تورم است که همتی باید برای انجام آن…

انتهای پیام/

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir