امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
تاریخ انتشار:۰۴/ ۱۱/ ۱۳۹۵
دیداری که برای همه فوتبال دوستان جذاب است:

روایتی تاریخی از دیدار تیمهای ملوان و سپید رود بیانگیر این است که این دو تیم در طول تاریخ ۵۰ ساله خود همواره دیدارهایی تماشگر پسند را از خود به نمایش گذاشته اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رضوان خبر به نقل از پایگاه خبری افق انزلی عصر روز چهارشنبه یکی از حساس ترین مسابقات فوتبال  کشور  بین تیم های سپیدرود رشت و ملوان بندرانزلی در چارچوب لیگ دسته اول و جام آزادگان برگزار خواهد شد.

 

تقابل تیمهای فوتبالی رشت و انزلی هموراه در بین فوتبال دوستان کشور مخاطب پسند بوده است و اهالی فوتبال به خوبی می دانند که تیمهای هر دو شهر به دنبال کسب بهترین نتیجه هستند و این موضوع شهرت شهراورد گیلان را فرا استانی کرده است تا مردم سایر شهرها نیز پیگیر دیدار تیمهای این دو شهر باشند، فرقی هم ندارد که کدام تیمها باهم دیدار دارند، ملوان با داماش یا ملوان با سپید رود برای فوتبال دوستان مهم این است که انزلی و رشت در قالب فوتبال با یکدیگر رقابت می کنند.

 

کارشناسان فوتبال شهرواورد گیلان که به ال گیلانیو و گیل کلاسیک شهرت دارد را دومین شهراودر جذاب و پر مخاطب کشور پس از دیدار سرخ آبی های پایتخت می دانند، برای هواداران دو تیم ملوان و پسید رو فقط بازی رو در روی این دو تیم مهم نیست، هواداران این دو تیم در میزان فاصله امتیازی و همچنین فاصله دو تیم در جدول رده بندی با یکدیگر رقابت می کنند و به جرات می توان گفت به جز مستطیل سبز رقابتی دیگر در بین هواداران دو تیم وجود داد.

 

اگرچه ملوان به عنوان تیم برتر استان گیلان از لحاظ افتخار و جایگاه در حال حاضر در موقعیت غیر قابل دسترسی قرار دارد اما حساسیت نبرد تیم های سپیدرود و ملوان هرگز به جایگاه و موقعیت دو تیم در فوتبال ایران ربطی ندارد، این دیدار حساس و سرنوشت ساز است  زیرا هیچ کدام از دو تیم هرگز نمی خواهند در مقابل حریف خود شکست بخورند .

جدال فوتبالی بین شهرهای رشت و انزلی به سالها قبل و زمانی که هنوز بسیاری از هواداران جوان این دو تیم متولد نشده بودند باز می گردد، سال ۱۳۵۵ اولین تقابل جدی فوتبال رشت و انزلی با رویارویی سپیدرود و ملوان در جام حذفی ایران در تک بازی ورزشگاه بندرانزلی رقم خورد این بازی با تمام حواشی به وجود آمده به نفع شاگردان بهمن صالح نیا با دو گل غفور جهانی و عزیز اسپندار در مقابل تک گل کامیاب، خاتمه یافت و این اولین شکست فوتبال رشت در نخستین دربی گیلان بود.

سال ۱۳۶۱ طلایترین سال فوتبال رشت در تقابل با انزلی بود ، در این سال سپیدرود رشت در یک بازی نفس گیر با دو گل  ملوان را مغلوب کرد گل اول بازی را مرحوم مهرداد هوشنگی و گل دوم را حمیدرضا منصوری به ثمر رساند این بازی رفت دو تیم بود ملوان با ترکیب رمضان احمدپور، منوچهر در جزی – محمود پیشگاه هادیان محمد قدیر بحری – مرحوم فرخ جهانی –حمید محمدیان – کهن قنبریان – عزیز اسپندار- غفور جهانی و علی علافی با سرمربیگری بهمن صالح نیا برای اولین بار در مقابل سپید رود رشت شکست خورد و در بازی برگشت نیز دیدار دو تیم با نتیجه ۰-۰ به پایان رسید.

جنجالی ترین دیدار شهراورد بین سپیدرود و ملوان بی شک جنجالی ترین داربی تاریخ دو تیم گیلانی به سال ۱۳۶۲ بر می گردد که مرحوم ایرج زهرابی رئیس هیات فوتبال گیلان بود و در نیمه نهایی لیگ گیلان تک بازی پر التهاب ملوان – سپیدرود در انزلی برگزار می شد تا برنده بازی به دیدار پایانی راه یابد.

در آن دیدار سپید رود شروع خوبی را از خود به نمایش گذاشت، اما ملوان قدرتمند  زمان فشار عجیبی روی دروازه سپیدرود وارد کرد تا سرانجام این فشار ها در دقیقه ۷۰ به یک پنالتی برای ملوان منجر شود که این پنالتی توسد محمد قدیر بحری به گل تساوی ملوان تبدیل شود.

بازی به وقت های اضافه کشیده شد و ملوانان همچنان فشار را روی دروازه حریف حفظ کردند در حالی که بازی به دقیقه ۱۲۰ و شروع ماراتن پنالتی ها نزدیک می شد ناگهان مرحوم سیروس قایقران با یک شوت راه دور بی نظیر استادیوم را منفجر کرد و ملوان را به دیدار پایانی لیگ گیلان فرستاد.

در سال ۱۳۶۴ سپیدرود رشت هم در بازی رفت و هم برگشت ملوان را شکست داد ،قرمزپوشان دیدار رفت را در انزلی(۲برصفر) و بازی برگشت را در رشت با گل حاجی پور(یک بر صفر) به سود خود به پایان برساند در این سال سپیدرود قهرمان لیگ گیلان شد و صالح نیا در ملوان جوانگرایی را شروع کرد تا به این تیم روح دوباره ببخشد.

در سال ۶۶ جالب ترین بازی دو تیم که نتیجه آن را یک بازیکن رقم زد انجام شد در آن سال مرحوم سیروس قایقران ۲۶ ساله با دو شوت از راه دور و استفاده از ضعف سنگربان سپیدرود (پرویز مسعودی) دروازه سپیدرود را گشود تا ملوان آن دیدار را به نفع خود به پایان ببرد.

پس از سال ۱۳۶۶ سپیدرود از سطح اول فوتبال ایران فاصله گرفت و در این سالها ملوان به عنوان تنها نماینده فوتبال شمال کشور در سطح اول فوتبال حاضر بود، ملوان و سپیدرود در قالب جام حذفی فوتبال ایران در فصل ۹۰-۹۱ یک بار دیگر در مقابل هم قرار گرفتند که آن دیدار در ورزشگاه تختی بندرانزلی با نتیجه ۲-۰ به سود ملوان به پایان رسید.

آخرین تقابل دو تیم نیز به هفته چهارم مسابقات لیگ آزادگان در فصل جاری باز می گردد، ملوانان در شرایطی که با یک تیم کاملا تغییر یافته و جوان شده راهی مسابقات لیگ دسته اول شده بودند در ورزشگاه تختی انزلی با انجام بازی زیبا در حالی که در طول بازی ۲ پنالتی نیز از دست داده بودند در دقایق پایانی با گل حسین شنانی موفق شدند بار دیگر برتری خود را در زمین بازی به رخ حریف بکشند .

ملوان و سپید رود در طول تاریخ پر از فراز و نشب خود، دیدارهای جذاب و تماشاگر پسند را از خود به نمایش می گذاشتند و هرکس که فوتبال شمال و تیمهای رشت و انزلی را به خوبی بشناسد به خوبی میداند تیم های این دو شهر هیچگاه در تقابل با یکدیگر به تساوی و یا بازی های بدون گل راضی نبودند و این موضوع همواره بر جذابیت دیدار این تیمها می افزاد، چرا که تماشاگران فوتبال این دو شهر همواره تشنه گل هستند.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir