امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۷/۰۲
تاریخ انتشار:۰۵/ ۱۱/ ۱۳۹۵
دسته خبری: ایران و جهان
شکاف و دو دستگی در آمریکا؛

اعتراضات خیابانی امروز آمریکا حاصل دو عنصر مشخص است: شکاف عظیم و دودسته‌گی در طبقه اجتماعی و سیاسی آمریکا که مستعد تبدیل شدن به بحران داخلی خواهد بود و شیطنت و طراحی دست‌هایی از جنس جورج سوروس که ید طولایی در ایجاد انقلاب‌های رنگی و کودتاهای مخملی دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رضوان خبر به نقل از سرویس جهان مشرق اعتراضات نسبت به «دانلد ترامپ» در روز تحلیف‌اش از خیابان‌های واشینگتن آغاز شد و به تدریح تا ساعات آینده به شهرهای دیگر آمریکا سرایت کرد. قاطبه جمعیت مخالفین ترامپ را زنان تشکیل می‌دهند. هم‌اکنون پایتخت بسیاری از کشورهای دیگر جهان هم میزبان اعتراض جامعه زنان علیه دانلد ترامپ است. کارشناسان، معتقدند که طراحان این اعتراضات با علم بر تاثیر اعتراض زنان بر کنگره آمریکا، سعی در ایجاد اختلاف بین دولت ترامپ و کنگره و در نتیجه تحقق شکاف سیاسی تا سقوط دولت ترامپ دارند.
 
اعتراضات خیابانی در آمریکا و سایر نقاط جهان
طبق ادعای رویترز، آمریکا در این دو روز اخیر حضور ۵ میلیون معترض به دانلد ترامپ -رییس‌جمهور جدید- را به چشم خود دیده است که از مهمترین شهرها می‌توان به واشینگتن، نیویورک، لس آنجلس، شیکاگو، دنور و بوستون اشاره کرد. ۲۰۰ هزار نفر در واشنگتن، ۷۵۰ هزار نفر در لس آنجلس، ۴۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار نفر در نیویورک، و بین ۱۲۵ هزار تا ۲۰۰ هزار نفر در بوستون. سایر شهرها همچون سیاتل، پورتلند، اورگون، مدیسون، پنسیلوانیا، ویسکانسین، بیسمارک، و داکوتای شمالی هم اعتراضات پراکنده‌ای تجربه کردند.

تصاویر مربوط به اعتراضات داخل آمریکا
جنبش زنان علیه ترامپ همسران و پسران خود را به همراه آورده و اعتراضات خود به رییس جمهور جدید را با شعارهایی چون «ما یک رهبر می‌خواهیم نه یک توئیترباز دیوانه»، «هی هی هو هو … ترامپ بزار برو»، «دستات خیلی کوچیکه … ساختن دیوار ممکن نیست»، «ترامپ یک فاشیست است»، «تو رییس‌جمهور ما نیستی»  نشان دادند. بدنه اصلی شرکت‌کنندگان در اعتراضات را زنان سفیدپوست، سیاه‌پوستان، مهاجرین مکزیکی، مسلمانان، معلولین، و حامیان محیط زیست شامل می‌شوند و گروه‌های دیگر اقلیت هم آنها را همراهی می‌کنند.

۰۰:۰۰۰۱:۵۹
 اعتراضات داخل و خارج آمریکا به روایت فیلم
اعتراضات که در روز اول در واشنگتن با خشونت همراه شد، در روزهای بعدی و در شهرهای دیگر به آرامی برگزار شد اما نکته حائز توجه اینکه یاس، استیصال، و ترس به خوبی در تظاهرات‌کنندگان پیدا بود. اعتراضات واشنگتن از سوی معترضین ترامپ در همان روز تحلیف به ایجاد اخلال و خرابکاری در سیستم ناوگان متروی این شهر انجامید تا بدینوسیله هواداران دانلد ترامپ نتوانند خود را به مراسم تحلیف وی برسانند. از سوی دیگر، گروه‌های سیاه‌پوش ضد نژادپرستی اقدام به تخریب اموال عمومی و ایجاد رعب و وحشت کردند. بنابر اعلام دادستانی واشنگتن، میزان خسارت وارد به اموال عمومی به ارزش ۱۰۰ هزار دلار بوده و ۲۳۰ بزرگسال و ۵ نوجوان در جریان درگیری‌ معترضین با پلیس بازداشت شده‌اند. بنابر اعلام دادگستری واشینگتن، تمامی ۲۳۰ نفری که پس از درگیری‌های روز تحلیف رییس‌جمهور آمریکا بازداشت شده‌اند، ۱۰ سال حبس در انتظارشان است و ۲۱۷ نفر از این تعداد به جرم وارد کردن خسارت به اموال عمومی، هر کدام به پرداخت ۲۵۰ هزار دلار محکوم گردیده‌اند.

 درگیری‌های واشینگتن

۰۰:۰۰۱۰:۰۶
درگیری‌های واشینگتن به روایت فیلم
از سوی دیگر از سوی جنبش «مارش خواهر» در ۶۷۰ نقطه دنیا به طور همزمان با تظاهرات آمریکا، راهپیمایی و تظاهرات صورت گرفت که از آن دست می‌توان به شهرهای مختلف فرانسه، آلمان، اسپانیا، کانادا، آرژانتین، انگلیس، و لهستان اشاره کرد. دامنه راهپیمایی از قاره استرالیا تا قاره جنوبگان وسعت داشته است.

اعتراضات جهانی به ترامپ
یکی دیگر از کارشکنی‌هایی که ترامپ مدعی است که علیه او صورت گرفته، مربوط به اقدام رسانه‌ها در روز تحلیف است. ترامپ در سخنرانی خود در مرکز سازمان CIA پس از مراسم تحلیف، به شیطنت رسانه‌های آمریکا و عکاسان خبری در کوچک نشان دادن مراسم تحلیف وی انتقاد کرد و آن را نامنصفانه خواند. به ادعای وی، بین یک یا یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برای مراسم سخنرانی وی گرد هم آمده بودند که رسانه‌ها طوری عکسبرداری کردند که برای انظار عمومی بین‌المللی بسیار کوچکتر و کمتر به نظر بیاید.
 
تصویر از بالا که در پی نشان دادن تفاوت حضور جمعیت بین دو سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۷ در مراسم تحلیف است. از یک‌سو، ترامپ مدعی است که رسانه‌‌ها در تقلیل چشمگیر عظمت حضور هوادارانش سنگ تمام گذاشتند و از سوی دیگر طبق گزارش همین رسانه‌ها، مخالفین ترامپ با ایجاد اخلال در ناوگان متروی واشینگتن مانع از حضور جمع قابل توجهی از هواداران ترامپ در مراسم تحلیف شدند
حمله به کودک ۱۰ ساله دانلد ترامپ
حال آمریکا به معنای واقعی کلمه بد است. زنان آمریکایی به شدت رفتارات تهاجم‌گرایانه از خود نشان داده‌اند و تا آنجا پیش رفته‌اند که «کتی ریچ» نویسنده شوی تلویزیونی شب شنبه در توئیت جدید که قرار داد و البته سه ساعت بعد آن را حذف کرد آورد: «بارُون پسر ترامپ اولین عامل کشتار جمعی مدرسه خانگی خواهد بود». اشاره ریچ به این است که از آنجایی که دانلد ترامپ فروش اسلحه در داخل آمریکا برای حفاظت خانواده‌ها و مردم از جان خود را مجاز دانسته و از ان حمایت کرده است، لذا فرزند کوچک ذکور او، اولین قاتل و عامل کشتار جمعی در کاخ سفید که محل مدرسه خانگی او هم است خواهد شد. اما جمعی از نویسندگان و هنرمندان آمریکایی بلافاصله نسبت به این اقدام این نویسنده و بازیگر کمدی واکنش نشان داده‌اند که از آن دست می‌توان به توئیت‌های «پائولا بولیارد» و «کارول ویسیچ» اشاره کرد.
 
کتی ریچ: بارون اولین بانی کشتار جمعی در یک مدرسه خانگی در آمریکا خواهد شد
 
 «بارُون» پسر ۱۰ ساله دانلد ترامپ
 پائولا بولیارد: نویسنده برنامه شب شنبه گمان می‌کند که قلدری‌ کردن برای یک کودک ۱۰ ساله هنر است. واقعا حالم بهم خورد. بارون را به حال خودش بگذارید.
کارول ویسیچ: هر چقدر می‌خواهد از ترامپ بدتان بیاید. اما بچه‌هایش و بخصوص بارون را به حال خودشان بگذارید. او که با شما آشغال‌های لیبرال هیچ کاری نکرده که مسخره‌اش می‌کنید.
 جمع‌بندی
پیروزی دانلد ترامپ در مقابل هیلاری کلینتون که به عنوان اولین زنی که توانسته خود را به سطح نامزدی ریاست‌جمهوری در تاریخ آمریکا برساند و نماد جنبش‌زنان و فریاد عدالت‌خواهی آنان بود، شوک بزرگی را به زنان جامعه آمریکا وارد ساخت و در پی عدم تحمل واگذاری زمین بازی به یک مرد -خاصه مردی که زن‌ستیز نیز هست- جریانات پشت پرده همچون بنیاد «جورج سوروس» که به زعم قوی اکثر تحلیل‌گران دست اصلی پشت اعتراضات است، موج جهانی جنبش / اعتراضات زنان علیه رییس‌جمهور جدید آمریکا به راه افتاد. آمریکا، امروز پریشان است و دو دستگی در بین مردم این کشور را از خلال تصاویر و فیلم‌های موجود می‌توان به راحتی فهمید. شکاف عمیقی که بین توده دارای تفکر لیبرالیستی و توده دارای تفکر پوپولیستی ترامپ و هوادارانش وجود دارد هر آینه می‌تواند منجر به بحران داخلی برای قوی‌ترین اقتصاد جهان شود.
از سوی دیگر، ترامپ چه در گذشته و چه در مراسم تحلیف خود هرگز شاخه زیتون به طرف مخالفین نگرفته و حاضر نیست که آنها را به طور کامل به صلح دعوت نماید و فقط در لفافه می‌گوید «من رییس‌جمهور همه شما هستم». رهبران اعتراضات خیابانی به خوبی از عدم توجه ترامپ به ابعاد این اعتراضات باخبر هستند لذا تاکید و نقطه تمرکز آنها بر کنگره است. تجارب تاریخی مثل اعتراضات نسبت به جنگ ویتنام در دهه ۱۹۶۰ نشان داده که کنگره نسبت به اعتراضات در آمریکا پیوسته حساس بوده و واکنش نشان می‌دهد. لذا اعمال فشار بر کنگره بدین طریق می‌تواند موجب ایجاد تنش بین قوای قانونگذار و دولت ترامپ گردد و در پرتوی شکاف سیاسی بین دو اهرم اصلی نظام حکومتی آمریکا، چه بسا ترامپ مجبور به استعفا گردد. قاطبه کارشناسان بر این باورند که هر چند این اعتراضات در همان خاستگاه‌اش که واشنگتن بود خاموش شد اما بعدها در شکل و شمایل جنبشی بزرگ‌تر، خیابان‌های آمریکا را تبدیل به کارزار اعتراضات و درگیری‌ها خواهد کرد.
اگر در فرهنگ لغت شعارهای معترضین دقت کنیم، عباراتی چون «Dump Trump»، «Not My President»، و «Love Trump Hate» دقیقا تاکید بر منزوی کردن وی و مجبور کردن او به کناره‌گیری از قدرت دارند. سازندگان شعار، تمرکز بر عباراتی داشته‌اند که از حیث روانشناختی می‌توانند کنگره را به شدت تحت تاثیر قرار دهند و موجب همان شکاف سیاسی بین دو قوه شوند. اعتراضات خیابانی امروز آمریکا حاصل دو عنصر مشخص است: شکاف عظیم و دودسته‌گی در طبقه اجتماعی و سیاسی آمریکا که هر آینه مستعد تبدیل به بحران داخلی خواهد بود و شیطنت و طراحی دست‌هایی از جنس جورج سوروس که ید طولایی در ایجاد انقلاب‌های رنگی و کودتاهای مخملی در سرتاسر دنیا طی این سال‌ها داشته‌اند و حالا دامان آمریکا را گرفته است.

منابع:
http://www.reuters.com/article/us-usa-trump-women-idUSKBN15608K
http://www.bbc.co.uk/news/live/world-us-canada-38682569
http://www.independent.co.uk/news/world/americas/donald-trump-protest-washington-riot-ten-year-jail-sentence-direct-action-demonstration-a7540071.html
http://www.reuters.com/news/picture/trump-protests-from-abroad?articleId=USRTSWLIL
http://www.reuters.com/news/picture/women-march-on-washington?articleId=USRTSWP6U
http://www.reuters.com/news/picture/anti-trump-inauguration-protests?articleId=USRTSWCYS
 http://www.vox.com/2017/1/21/14342942/womens-march-inauguration-trump-protest-goals-feminism-demands

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir