امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۵/۲۸
تاریخ انتشار:۰۵/ ۱۱/ ۱۳۹۵
گزارش لحظه به لحظه از ششمین روز آواربرداری پلاسکو

به دلیل کشف حفره ای عمیق عملیات آوار برداری از پلاسکو ۳۰ دقیقه متوقف شد و نیروهای امدادی بعد از ورود به این حفره متوجه شدند که به اتاق برق پلاسکو منتهی می شود. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رضوان خبر به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم از محل حادثه ساختمان پلاسکو واقع در خیابان […]

به دلیل کشف حفره ای عمیق عملیات آوار برداری از پلاسکو ۳۰ دقیقه متوقف شد و نیروهای امدادی بعد از ورود به این حفره متوجه شدند که به اتاق برق پلاسکو منتهی می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رضوان خبر به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم از محل حادثه ساختمان پلاسکو واقع در خیابان جمهوری اسلامی، صبح روز پنج‌شنبه ۳۰ دی امسال، ساختمان تجاری پلاسکو دچار حریق شد و حدود ساعت ۱۱۱ همان روز بر اثر شدت آتش‌سوزی و انفجارهای صورت گرفته، فروریخت که بر اثر این حادثه، تعدادی از آتش‌نشانان زیر آوار گرفتار شدند.

عملیات امدادرسانی و آواربرداری این حادثه در حالی به روز ششم رسیده که اقدامات انجام شده در روز پنجم بهمن ماه جاری به‌شرح ذیل است؛

۱۵:۴۵ / کسبه مجاور پلاسکو از روز شنبه می‌توانند فعالیت‌شان را آغاز کنند

جانشین پلیس تهران درباره دسترسی کسبه به سایر قسمتهای پلاسکو که امن است، خاطرنشان کرد: کسبه مجاور پلاسکو از روز شنبه می‌توانند فعالیت‌شان را آغاز کنند البته این منوط به نظر کارشناسانه و تخصصی مسئولان است.

کریمی درباره ازدحام مردم در ساعات نخست حادثه متذکر شد: زمانیکه پلیس به محل حادثه رسید حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ نفر از مردم در محل بودند اما مانع از فعالیت نیروهای امدادی نبودند و فقط باعث کندی در امدادرسانی شدند.

۱۵:۰۵: تشییع شهدای آتش‌نشان از  خیابان انقلاب به سمت حافظ انجام می‌شود

معاون شهردار تهران گفت: براساس آمارهای قطعی، نیروهای عملیاتی آتش‌نشان که در عملیات حضور داشتند و شهید شدند ۱۶ نفر است؛‌ مسیر تشییع شهدای آتش‌نشان، انقلاب به سمت خیابان حافظ و از حافظ به بهشت زهرا (س) و قطعه شهدا است.

مجتبی عبدالهی بعد از ظهر امروز در نشست خبری مراسم تشییع شهدای آتش‌نشان اظهار کرد: براساس آمارهای قطعی، نیروهای عملیاتی آتش‌نشان که در عملیات حضور داشتند و شهید شدند ۱۶ نفر هستند.

وی تصریح کرد: شرایط ساختمان پلاسکو به دلیل حرارت و آتش قابل تصور نیست و حتی آهن ذوب شده است.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه تشییع پیکرها ساعت ۸:۳۰ صبح پنجشنبه از دانشگاه تهران صورت می‌گیرد، یادآور شد: مسیر تشییع شهدای آتش‌نشان، انقلاب به سمت خیابان حافظ و از حافظ به بهشت زهرا (س) و قطعه شهداء است.

۱۱:۱۱ / دودگرفتگی نفس‌ها را بند آورد / مصدومان «پلاسکو» ۲۰۱ نفر

حسن عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: تاکنون ۲۰۱ نفر در حادثه پلاسکو تحت درمان قرار گرفتند که از این میان، ۱۵۴ نفر در محل حادثه به‌صورت سرپایی و ۴۸ نفر با انتقال به بیمارستانها، درمان شدند.

سخنگوی اورژانس تهران عنوان کرد: از ۴۸ مصدوم انتقال داده شده، بهنام میرزاخانی به‌دلیل شدت سوختگی در بیمارستان شهید مطهری به شهادت رسید و ۴۵ نفر نیز ترخیص شدند.

عباسی عنوان کرد: در حال حاضر فقط فخرالدین گودرزی و پیمان پورخانچی در بیمارستان پارس بستری هستند که امیدواریم به‌زودی ترخیص شوند.

سخنگوی اورژانس تهران درباره اینکه در پی حادثه پلاسکو یک‌سوم نیروهای فوریت‌های پزشکی تهران در این حادثه مشارکت داشتند و وضعیت ارائه خدمات اورژانس به شهروندان تهران در مدت ۶ روز گذشته به چه‌صورت بود و آیا خللی در خدمات رسانی ایجاد نشده است، بیان کرد: خیر، خوشبختانه مشکلی پیش نیامد، زیرا یک‌سوم نیروهای فوریت‌های پزشکی تهران فقط در همان روز پنجشنبه ۳۰ دی در محل حادثه پلاسکو حضور داشتند و روزهای دیگر روند ارائه خدمات به شهروندان تهرانی بدون مشکل سپری شد.

سخنگوی اورژانس تهران درباره مهمترین مشکل مصدومان کنونی حادثه پلاسکو که هر روز نیز تعداد آنان اضافه می‌شود، خاطرنشان کرد: این مصدومان بیشتر آنان آتش‌نشان و فعالان در صحنه آوار برداری هستند و بیشترین مشکلی که به آنان خدمات اورژانسی می‌شود در بحث دودگرفتگی و مشکلات تنفسی است.

۰۵:۳۷ / جزئیاتی از اقدامات قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا برای امدادرسانی در پلاسکو

نورالله‌ صدرا معاون هماهنگ‌کننده گروه تخصصی کربلا در قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم درباره اقدامات صورت گرفته این قرارگاه در رابطه با حادثه ساختمان پلاسکو، با بیان اینکه تا زمان حل مشکلات در مورد ساختمان پلاسکو بنده به عنوان نماینده قرارگاه با تعدادی از نیروهای متخصص در محل حضور یافته و در روند امدادرسانی، کمک می‌کنیم، گفت: از همان شب اول حادثه به دستور سردار عبداللهی فرمانده قرارگاه خاتم گروه‌هایی برای امداد رسانی و کمک به آواربرداری مشغول به کار شدند.

وی ادامه داد: این گروه‌ها که مجهز به دستگاه‌های برش آهن بودند، در همان شب اول حادثه برای کمک به عملیات آواربرداری به محل حادثه اعزام شدند و هم‌اکنون ۱۲ گروه ۴ نفره فقط مشغول انجام کارهای مربوط به برش و سبک‌سازی سازه فلزی ساختمان پلاسکو که در اثر فروریختن ساختمان بسیار درهم تنیده شده بود، هستند.

نماینده قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) سپاه در امور ساختمان پلاسکو با بیان اینکه نیروهای قرارگاه به صورت ۳ شیفت مشغول کار هستند، تصریح کرد: از روز گذشته که کار باطله برداری آغاز شده است، تعدادی قابل توجهی از ماشین آلات سنگین و تخصصی در این امر به کار گرفته شده است که با شروع این روند، تعداد نیروهای قرارگاه خاتم برای امدادرسانی در این حادثه به ۱۰۰ نفر افزایش پیدا کرده است و حدود ۲۰ دستگاه انواع ماشین آلات سنگین مانند بولدوزر جرثقیل‌ و بیل‌های مکانیکی سنگین در این حوزه مشغول به فعالیت هستند. همچنین ما تعدادی کامیون را به حالت آماده به کار نگه داشته‌ایم تا در صورت نیاز وارد در عرض یک ساعت وارد کار کنیم.

صدرا افزود: البته به دلیل وجود حساسیت‌های موجود در صحنه عملیات، برای پیداکردن پیکر آتش‌نشانان زیر آوار مانده در استفاده از ماشن‌آلات سنگین بنا به درخواست دستگاه‌های اجرایی دچار محدودیت هستیم و نمی‌توانیم تعداد زیادی از دستگاه‌ها را وارد صحنه کنیم. همچنین ما تعدادی دستگاه تخصصی در محل حادثه داریم که اگر کار آواربرداری به مرحله خاصی رسید از آنها استفاده می‌کنیم.

وی با اشاره به پتانسیل نیروی انسانی و تجهیزات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) گفت: ما بیش از ۴۵ هزار نیروی تخصصی برای فعالیت در حادثه‌های مشابه ساختمان پلاسکو داریم و اگر حادثه‌های این چنینی تکرار شود و یا نیروهای سایر دستگاه‌های حاضر در عملیات آواربرداری ساختمان پلاسکو خسته شده‌اند،‌ این آمادگی را داریم که بدون درخواست سایر دستگاه‌ها و با تمام توان در صحنه حاضر شویم.

نماینده قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) سپاه در امور ساختمان پلاسکو درباره اقدامات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در روزهای آینده خاطر نشان‌کرد: ما با همین استعداد نیرو و تجهیزات و حتی در صورت نیاز با استعداد بیشتر تا پایان پاکسازی منطقه و تحویل آن به دستگاه‌های اجرایی به کار خود ادامه می‌دهیم.

۰۵:۰۵ / توقف عمیات آواربرداری با مشاهده حفره‌ای عمیق

نیروهای امداد و نجات ساعت ۴:۳۰ دقیقه بامداد در حین گودبرداری متوجه حفره عمیقی شدند که به همین دلیل عملیات آوار برداری متوقف و کلیه دستگاه های مربوط خاموش شدند.

بر اساس این گزارش بعد از خاموش کردن دستگاه ها و برطرف کردن موانع ورود به حفره ۳ نفر از نیروهای امداد و نجات به وسیله نردبانی وارد حفره شدند و بعد از ۱۵ دقیقه جستجو متوجه شدند که این حفره به اتاق برق پلاسکو منتهی می شود.

هیچ جسدی در این محل کشف نشد و عملیات آوار برداری ساعت ۵ صبح مجددا آغاز شد.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir