امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
تاریخ انتشار:۲۹/ ۰۵/ ۱۳۹۴
دسته خبری: ایران و جهان

افت بیش از ۵۰دلاری قیمت نفت ایران در ۷ماهه نخست سال جاری میلادی باعث زیان حدود ۱۳میلیارد دلاری ایران از محل صادرات نفت خام در این مدت شده است.

رضوان خبر به نقل از تسنیم نوشت: قیمت جهانی نفت و به‌تبع آن قیمت نفت ایران از‌ نیمه سال ۲۰۱۴ روندی نزولی را طی کرده و درآمد تولیدکنندگان طلای سیاه را کاهش داده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی اوپک متوسط قیمت نفت سنگین ایران در ۷ماهه نخست سال جاری میلادی ۵۱.۰۵ دلار کاهش داشته است.

در ۷ماهه نخست سال میلادی گذشته هر بشکه نفت سنگین ایران در برابر ۱۰۵.۳۳ دلار معامله شد که این رقم در مدت مشابه سال جاری میلادی به ۵۴.۲۸ دلار رسیده است.

با فرض صادرات روزانه ۱.۲ میلیون بشکه‌ای نفت ایران طی ماه‌های ژانویه تا جولای امسال برابر با دی ۹۳ تا تیر ۹۴ کل درآمد نفتی ایران در این دوره ۱۳.۶۷۸ میلیارد دلار برآورد شده است.

چنانچه قیمت نفت در سطح ۱۰۵.۳۳ دلار باقی می‌ماند درآمد نفتی ۲۶.۵۴۳ میلیارد دلاری در ماه‌های ژانویه تا جولای عاید ایران می‌شد.

بر این اساس زیان ایران از افت قیمت نفت از ابتدای سال ۲۰۱۵ تا پایان جولای این سال بالغ بر ۱۲.۸۶۵ میلیارد دلار بوده است، به‌عبارتی دیگر درآمد نفتی ایران ۴۸ درصد کاهش یافته است.

متوسط قیمت نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز در ۷ماهه‌ نخست سال جاری میلادی حدود ۵۰ دلار کاهش داشته است. قیمت نفت اوپک از ۱۰۵.۳۵ دلار در ژانویه تا جولای ۲۰۱۴ به ۵۴.۹۸ دلار در مدت مشابه سال جاری رسیده است.

زیان اوپک از افت قیمت نفت در این مدت حدود ۳۲۸ میلیارد دلار محاسبه شده است. با فرض تولید روزانه ۳۱ میلیون بشکه‌ای اوپک ارزش کل نفت تولیدی اوپک در ۷ ماه منتهی به پایان جولای ۲۰۱۵ بالغ بر ۳۵۷.۹۱۹ میلیارد دلار بوده است.

چنانچه متوسط قیمت نفت در ۷ماهه نخست ۲۰۱۴ در مدت مشابه سال جاری نیز حفظ می‌شد ارزش تولید نفت اوپک در این مدت به ۶۸۵.۸۲۵ میلیارد دلار می‌رسید.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir