امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۷/۰۲
تاریخ انتشار:۰۷/ ۱۱/ ۱۳۹۵
دسته خبری: ایران و جهان, سیاسی
بعداز دیدار با نخست وزیر لبنان

-«فدریکا موگرینی» مسئول ارشد اتحادیه اروپا در امور خارجی ، سیاسی و امنیتی تاکید کرد:همکاری اتحادیه اروپا و لبنان در زمینه های امنیتی و اقتصادی و مبارزه با ترورسم افزایش می یابد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رضوان خبر: موگرینی که شامگاه چهارشنبه وارد بیروت شد، بلافاصله در« بیت الوسط» محل اقامت « سعد حریری» نخست وزیر لبنان در مرکز بیروت با وی دیدار و گفت وگو کرد.
دو طرف در این دیدار که « کریستین لاسن» رئیس نمایندگی اتحادیه اروپا در لبنان حضور داشت در باره اوضاع لبنان و منطقه و چگونگی کمک به لبنان براری مقابله با بحران آوارگان سوری گفت وگو کردند.
مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعداز این دیدار که حدود یک و نیم ساعت طول کشید، در گفت وگو با خبرنگاران خاطرنشان کرد: در اولین برنامه نخستین سفرم به لبنان بعداز تشکیل دولت جدید این کشور با نخست وزیر جدید ملاقات و تحولات مهم لبنان را بررسی کردیم.
وی تصریح کرد: دیدار امشب ما ممتاز بود و توانستیم کمک های اتحادیه اروپا به لبنان و همه ملت لبنان و موسسات دولتی و همچنین کارهای مشترکی را که می توانیم در این فضای خوب و جدید سیاسی انجام دهیم، بررسی کردیم.
موگرینی با بیان اینکه « همه با تهدیدها ، چالش ها و سختی ها آشنا هستیم»، گفت: توان و شور و شوقی که ملت و دولت لبنان از آن بهره می برند، بهترین دلیل است که اتحادیه اروپا به سرمایه گذاری بیشتر برای ثبات لبنان تمایل داشته باشد تا نتایج مورد انتظار ملت لبنان محقق شود.
این مقام ارشد اتحادیه اروپا افزود: اتحادیه اروپا باید به لبنان برای بحرکت در آمدن چرخ های اقتصاد آن به ویژه اینکه در سال های اخیر از تعداد زیادی از آوارگان و پناهجویان سوری میزبانی کرده است، کمک کند.
وی افزود: اتحادیه اروپا و لبنان باید تلاش ها و همکاری های خود را برای مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت مضاعف کنند.
موگرینی تاکید کرد:لبنان شریک راهبردی اتحادیه اروپا است و ما تلاش می کنیم تا سطح همکاری های بین خود از جمله در مسائل منطقه ای را افزاش دهیم.
مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: در این دیدار، اوضاع سوریه و همکاری های ممکن بین اتحادیه اروپا و لبنان در این زمینه را بررسی کردیم.
وی تصریح کرد: لبنان نه فقط برای لبنانی ها و منطقه بلکه برای اروپا و همه جهان ، الگوئی امیدبخش است زیرا در این شرایط پیچیده ، سخت و بحرانی منطقه، لبنان مانند بقیه مناطق جهان نشان داده است که می توان همزیستی مسالمت آمیز داشت و برای دست یافتن به نتایج دلخواه با هم کار کرد.
موگرینی تاکید کرد: این در حالی است که بیشتر جوامع با ملیت های مختلف نمی توانند با هم زندگی و کار کنند و باورهای مشترک داشته باشند.
مسئول ارشد سیاست خارجی اروپا گفت: ما به عملکرد نخست وزیر حریری و دولتش اهتمام داریم و به او تاکید کردم که می تواند نه فقط به حمایت کامل من بلکه به حمایت کامل اتحادیه اروپا در این شراط سخت و بحرانی اعتماد و اتکا کند.
موگرینی قرار است در جریان این سفر رسمی با ژنرال« میشل عون» رئیس جمهوری و « نبیه بری» نخست وزیر و « جبران باسیل» وزیر امور خارجه لبنان هم دیدار و گفت وگو کند.
این سومین سفر موگرینی به لبنان در مقام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است.
وی دوم فروردین ماه ۱۳۹۵ در بیروت با رئیس مجلس و « تمام سلام» نخست وزیر سابق لبنان به طور جداگانه دیدار و « راه های مبارزه با تروریسم » را بررسی کرده بود.
موگرینی ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۳ هم به لبنان سفر کرده بود.
خاورم* ۱۳۲۴** انتشار دهنده: فردین پازوکی

 به نقل از خبر گزاری ایرنا

انتهای پیام /*

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir