امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
معاونت اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان؛

شاه محمدی گفت : حوزه شهرستان رضوانشهر دارای عملکرد مناسب و قابل قبول بوده و برگزاری مراسمات مختلف آیینی که توانسته سنت ها را حفظ نماید را از برنامه های نوروزی میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری در استان یاد کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی رضوان خبر: شاه محمدی معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ضمن بازدید از مجموعه های نمایشگاهی شهرستان رضوانشهر، در بازدید از ایستگاه نوروزی پره سر در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما گفت: ستادتسهیلات سفرهای نوروزی به ریاست استاندار محترم و دبیری سازمان گردشگری بوده و تقریباً همه دستگاه های اجرایی در استان و شهرستان عضو این ستاد هستند و با جلسات مکرر در استان و شهرستان ها سعی بر آن داشتیم تا بتوانیم زمینه سفر خوبی را در سال ۹۶ برای میهمانان فراهم کنیم. وی ادامه داد: خود سازمان نیز برنامه هایی را ویژه تعطیلات نوروزی در نظر گرفته که نظارت بر بازارچه های صنایع دستی که بیش از ۷۵۰ غرفه نمایشگاهی در ۶۹ نقطه از استان برپا گردیده است و مراسم ها و آیین های بومی در مناطق مختلف و برنامه های خود را نام ببریم.

وی شهرستان های غرب گیلان و حوزه شهرستان رضوانشهر را دارای عملکرد مناسب و قابل قبول عنوان کرده و برگزاری مراسمات مختلف آیینی که توانسته سنت ها را حفظ نماید را از برنامه های نوروزی میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری در استان یاد کرد.

رویا بابائی یکی از مسولان اجرایی و برگزاری این مراسم در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما گفت:با درود فراوان و تبریک فرا  رسیدن نوروز باستانی به همه مردم خوب این سرزمین بنده یک معلم ساده بوده و تمام افتخارم این است که فرزند تالش هستم  و وامدار نیاکان خوش نام و بلند آوازه ی این شهر می باشم.

وی ادامه داد: از سالها پیش بدنبال عشق و علاقه ی قلبی خود به انجام فعالیت‌های فرهنگی هنری و زنده نگهداشتن رسم و  آیین گذشتگان ، به دنبال برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های مختلف با رنگ و بوی فرهنگی بوده ام که برپایی نمایشگاه صنایع دستی و سوغات تالشی  در طول   دو سال به کمک شهرداری و شورای اسلامی شهر پره سر و اداره گردشگری شهرستان با گردهمایی و همت هنرمندان و فرهنگ دوستان این شهر ، با هدف نشر فرهنگ تالش به مسافران و میهمانان عزیز نوروزی،  از جمله این کارهاست .

بابائی هدف از انجام این کارها را چنین بیان کرد : با توجه به تمام سختی های موجود در آن ، تنها پاسداشت آداب و رسوم شهرم می باشد . پره سر یک شهر گذری است و یک توقفگاه کوچک برای همه کسانی که مسیر آستارا تا رشت را می پیمایند ، بنابراین معرفی زیبایی ها و جاذبه های این شهر به دیگران یکی از اهداف انجام این کارهاست . غرفه های موجود در نمایشگاه به صورت کامل محصولات خانگی و دستاوردهای شخصی ساکنان این منطقه است . شیرینی جات و نان محلی ، غذاهای بومی ، محلی ، صنایع دستی ، گیوه و جوراب قدیمی  نقاشی های روی چوب و شیشه و بسیاری از دستاوردهای دیگر حاصل هنرهای خفته و تخیل هنرمندان این شهر است ، مردان و بانوان قهرمانی که ذوق و هنر را با روزمرگی های خود در آمیخته اند و حاصلش خلق زیبایی هاست .

وی اذعان داشت : سهم بنده به عنوان یک فرد که مسئولیت غرفه ها را به عهده دارم ، انعکاس دهنده کارهای ارزشمند این عزیزان است و سهم دیگران که در مقام مسئول دولتی هستند فراهم سازی زیرساختها و بستر مناسب برای نشان دادن توانمندی های این شهروندان هنرمند است . امیدوارم که همه ما سهم خود را به طور نسبی و به اندازه توان خود ادا کرده باشیم .

بابائی در پیایان سخنان خود یکی از همکاران خود بنام  سعید شفقتی نام برده و وی را  دلسوز,  فرهنگ دوست و فعال فرهنگی این شهر که همیشه دغدغه زنده نگهداشتن  آیین تالشی را دارنددانست و تصریح کرد : ایشان به همراه  بنده به مدت بیست روز با برپایی این نمایشگاه جلوی درب ورودی شهرداری پره سر ، افتخار این را داریم که میزبان همه بازدیدکنندگان محترم نمایشگاه باشیم .

سعید شفقتی دیگر دست اندرکار اجرا و برگزاری این بازارچه نیز در گفتگویی در همین رابطه گفت : بازارچه فرهنگی و نمایشگاه فرهنگی هنری بخش پره سر در آستانه بهار طبیعت و عید باستانی نوروز با هدف عرضه محصولات فرهنگی ـ هنری و دست بافته های بانوان بخش پره سر و همچنین عرضه محصولات صنایع دستی به اهتمام فعالین فرهنگی پره سر با حمایت شهرداری پره سر و حضور هنرمندان و تولیدکنندگان این شهر از۲۳ اسفند آغاز بکار نموده است. وی ادامه داد : در این نمایشگاه تولیدات خانگی از جمله؛ انواع نان و انواع شیرینی جات محلی، ترشیجات محلی، انواع شیره های گیاهی و دوشابهای محلی و انواع رب و گیاهان معطر و… با هدف توانمندسازی جوامع محلی عرضه شده است.

شفقتی در پایان خاطر نشان کرد :این نمایشگاه در دو بخش قبل از نوروز و  در طول مدت ایام نوروز دایر بوده و بازدید و خرید برای عموم آزاد می باشد.

سمیرا حیدری مدیر مسئول آموزشگاه هنری دنیای هنر که یکی از شرکت کنندگان و دست اندرکاران برگزاری مراسم بوده در گفتگوی در خصوص این نمایشگاه گفت: آموزشگاه دنیای هنر با اتکا به هنرجیان خود در عرصه پیشرفت هنرهای بومی و فرهنگ شهرستان کام برداشته و آثار خود را از جمله نقاشی های گوناگون روی سفال و شیشه را نیز در این نمایشگاه به نمایش و عرضه گذاشته است.

این هنرمند پرتلاش و محبوب در شهر پره سر افزود :  همچنین فعالیت آموزشگاه را از سال ۸۱ تا کنون بصورت …. عنوان داشت و افزود: در حووزه بیمه هنرمندان و هنرجویان موسسه دارای مشکل هستیم و هنر جویان امکان بیمه تامین اجتماعی و بیمه هنرمندان را به آسانی ندارند.

وی خواستار توجه ویژه مسئولین به امر فرهنگ و هنر گردیده و توجه ویژه به روند احداث فرهنگسرای پره سر از مسئولان تقاضامند گردید.

سما مقدمی از دیگر هنرمندان مشارکت کننده در برگزاری این جشنواره همراه در گفتگویی با خبر نگار ما اظهار داشت: از سال ۸۲ تا کنون در زمینه گرافیک در حال فعالیت هستم که در کارهای  چوبی و گچی و کارهای …. سر رشته داشته و با علاقه فراوان در حال ادامه هستم.

وی توجه ویژه به هنرمندان را از سوی مسئولین خواستار شده و تعیین یک مکان وجایگاه مناسب و در شان هنرمندان برای فعالیت و برگزاری مراسمات مختلف را از خواسته های خود عنوان کرد.

زهرا بنفشه چین یکی از غرفه داران ایستگاه نوروزی پره سر گفت: چندین سال است که نسبت به تهیه محصولات کنسروی جات انواع ترشی و تهیه شیرینی و ربع و خشک کردن گیاهان عطری اقدام می کنم وی از نمونه های بارز انواع محصولات تهیه شده دستی توسط خود را انواع ربع، سرکه، نعناع خشک و آب نارنج نامبرد.

سهیلا داودی نیز یکی از فعالان عرصه شیرینی جات محلی و سنتی است در این دیدار و گفتگو گفت: سال ها است که در این غرفه در حال فعالیت هستیم و انواع نان های محلی و سنتی و شیرینی های محل را پخت می کنم.

وی شرکت در اکثر جشنواره های استان و حضور در نمایشگاه های استان و تولید شیری نی بصورت مستقیم در اماکن شرکت کننده را از برنامه های خود عنوان کرد.

انتهای پیام/.

 

دیدگاه ها

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir