امروز مصادف است با: ۱۳۹۷/۰۲/۰۵
تاریخ انتشار:۱۴/ ۰۲/ ۱۳۹۶
دسته خبری: تیتر, یاداشت و گفتگو
یادداشت/ سید مسعود علوی

راه حل برخورد با این پدیده عینی که برشی از دیدگاه افکار عمومی در مورد کارکرد چهارساله دولت است، این نیست که مجری برنامه خطاب به آنها بگوید؛ شما مزدور هستید و دهانتان را خرد می کنیم! پاسخ استغاثه آنان خرد کردن دهان نیست.

به گزارش پایگاه حبری تحلیلی رضوان خبر: برگزاری میتینگ سیاسی در مرقد امام (ره)، آن هم به بهانه روز جهانی کارگر برای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری خلاف تدبیر و عقلانیت سیاسی بود. نباید اعضای بیت شریف امام (ره) و از همه مهم تر مرقد مطهر آن یار سفرکرده که متعلق به همه ملت ایران است، برای یک نامزد انتخابات، ولو صالح و اصلح، هزینه شود. کسانی که دلشان برای امام (ره) می تپد، چنین مسیری را خلاف مصلحت انقلاب و انصاف می دانند. میتینگ سیاسی روز دوشنبه در مرقد امام (ره) چیزی نبود که با یک فراخوان عمومی شکل گرفته باشد. طرفداران آقای روحانی و یک جامعه کارگری که از اول انقلاب در تقسیم بندی سیاسی در یک جناح خاص قرار داشت به علاوه مسئولین دولتی وزارت کار چنین میتینگی را برگزار کرده بودند که قاعدتاً غیر خودی در آنجا نبود. اینکه برخی از همین خودی های جناح آقای روحانی در این میتینگ فریاد بزنند؛ – عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، جامعه کارگری صاحب عزاست امروز – عزا عزاست امروز، زندگی کارگری، رو به فناست امروز

 

اینکه بگویند؛
– رئیس جمهور ما، برس به فریاد ما
– وزیر کار ایران، برس به فریادمان
حکایت از عمق بحران در جامعه کارگری و معیشت محروم ترین اقشار جامعه یعنی کارگران دارد. همان طور که رئیس جمهور فرمودند، معیشت مردم و اشتغال طبق همه نظرسنجی ها، دغدغه اکثریت مردم است، همان مردمی که سال ۹۲ به وی رأی دادند.
راه حل برخورد با این پدیده عینی که برشی از دیدگاه افکار عمومی در مورد کارکرد چهارساله دولت است، این نیست که مجری برنامه خطاب به آنها بگوید؛ شما مزدور هستید و دهانتان را خرد می کنیم! پاسخ استغاثه آنان خرد کردن دهان نیست. البته تردیدی نیست که نباید از کار این عده از کارگران، آن هم در مرقد امام (ره) دفاع کرد. هر کاری در هر جا جایز نیست. به قول حافظ شیرازی؛ هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.
روح امام (ره) در میان ملت ما زنده است، امامی که همه وجودش وقف محرومین، مستضعفین و پابرهنگان بود. نباید در محضر او گفته شود؛ «دهانتان را خرد می کنیم!» البته هیچ بهانه ای نباید باعث شود که عده ای به خود اجازه دهند در میتینگ های سیاسی با شعار دادن اخلال ایجاد کنند.
هیچ تردیدی در این نیست، اما آن سوی قصه هم نباید حرفی زده شود که آتش به خرمن اعتراضات بیفتد. «آلت الرئاسه سعه الصدر». در حوزه سیاست و سیاست ورزی اگر تحمل حرف مخالف نباشد، اگر سعه صدر نباشد، از یک صفت در حکمرانی خوب محروم می شویم.
رئیس جمهور محترم در این میتینگ سیاسی فرمود: «لایحه اصلاح قانون کار را از مجلس پس می گیریم.» اولاً اعتراض کارگران به لایحه اصلاح قانون کار نبود. ثانیاً اگر دولت از روی عقلانیت و تدبیر، دست به اصلاح قانون کار زده و لایحه را به مجلس داده است، نباید با چند شعار اعتراض آمیز عقب نشینی کند. ثالثاً بسیاری از مشکلات اقتصادی به ویژه بیکاری، ناشی از همین قانون کار است. پس از سه دهه اگر اشکالاتی در عمل دیده شده، باید رفع شود. دولت در مکانت تشخیص مصلحت عامه است، لذا باید بر اساس حکمت عمل کند. می گویند قانونگذار، حکیم است. وقتی دولت اراده کرده است فرایند قانونگذاری در مورد مسائل و مشکلات کارگری را در قانون کار طی کند و لایحه به مجلس بدهد، با یک اعتراض نباید عقب بنشیند، آن هم در کمتر از ۲۰ روز مانده به انتخابات، به خاطر چند عدد رأی بیشتر بگوید لایحه را پس می گیرم!
نکته مهم دیگر، عدم دقت ستاد انتخاباتی جناب آقای روحانی در برگزاری میتینگ سیاسی در مرقد مطهر حضرت امام (ره) است. در طول رقابت های سیاسی در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری هیچ وقت نامزدها از مکان های مقدس برای برگزاری میتینگ استفاده نمی کردند. مثل این است که آقای رئیسی هم به این فکر بیفتد که یکی از اجتماعات تبلیغات ریاست جمهوری خود را صحن و سرای حضرت امام رضا علیه السلام برگزار کند. هزینه کردن از این اماکن مقدس، خیلی رأی آور نیست و گاهی حوادثی مثل اعتراض برخی کارگران در مراسم یاد شده، رأی شکن هم هست. ستاد انتخابات وزارت کشور و هیئت نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و دیگر نهادهای نظارتی باید نامزدها را از چنین رویکردی پرهیز دهند و اگر تخلفی هست با آن برخورد نمایند.
عقلانیت سیاسی حکم می کند؛ «دُز رقابت» طوری تنظیم شود که میتینگ های سیاسی آرامش مردم و امنیت کشور را مورد مخاطره قرار ندهد. نباید فراموش کنیم که دشمن قصد دارد خود را در شکاف بین رقابت ها پنهان کند و رقابت ها را از مسیر عقلانی و اخلاقی به سمت یک مسیر بحرانی هدایت کند. اهانت، تشویش اذهان، فریبکاری و نسبت دروغ دادن به یکدیگر، فضای رقابت را آلوده می کند و نمی گذارد پس از انتخابات، رقابت تبدیل به رفاقت شود.

منبع: دانشجو

انتهای پیام/.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir