امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۹/۲۰
تاریخ انتشار:۱۲/ ۰۶/ ۱۳۹۴
دسته خبری: گیلان
معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع:

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: حدود ۸۰ درصد آتش‌سوزی‌هایی که در جنگل‌های هیرکانی روی می‌دهد مربوط به مناطق خارج از طرح‌های جنگل‌داری است که مراقبت کمتری در آنها وجود دارد و نیروهای اطفا دیرتر به کانون حریق می‌رسند.

به گزارش رضوان خبر به نقل از ۸دی نیوز، بهزاد انگورج در جلسه مدیران و مسئولان منابع طبیعی شمال کشور که با هدف بررسی مسائل مربوط به پیشگیری از آتش‌سوزی، در ستاد چالوس برگزار شد افزود: از ۲۰ درصد باقیمانده، ۱۷ درصد نیز مربوط به مناطقی است که طرح در آنها تازه اجرا می‌شود که آن هم به صورت لکه‌ای و در مساحت‌های کم است.
مطابق آمار رسمی، هم‌اکنون از مساحت یک میلیون و ۹۶۷ هزار هکتاری جنگل‌های هیرکانی، یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار دارای طرح جنگل‌داری است و در یک میلیون و هفتاد هزار هکتار، طرح اجرا می‌شود که ۴۸ هزار هکتار آن غیرتولیدی و حفاظتی است. وی به نزدیکی فصل پاییز و دوره بحرانی حریق در جنگل اشاره و اضافه کرد: مهم‌ترین اقدام ما در چنین وضعی تقویت دیده‌بانی برای کشف و گزارش هر چه زودتر آتش‌سوزی است.
انگورج اظهار داشت: ادارات کل منابع طبیعی چهارگانه شمال کشور موظف هستند برای دیده‌بانی از نیروهای محلی استفاده کنند و در صورت لزوم، با بهره‌گیری از امکانات مجریان طرح‌های جنگلداری، برج دیده‌بانی نصب کنند.
وی تصریح کرد: اغلب آتش‌سوزی‌هایی که در جنگل‌های شمال رخ می‌دهد بر اثر بی‌احتیاطی و غیرعمد، از جمله به دست شکارچیان و چوپانان و گردشگران است.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها،‌مراتع و آبخیزداری کشور هم در این جلسه عامل انسانی را باعث بروز ۹۵ درصد از حریق جنگل‌های کشور اعلام کرد.
سرهنگ قاسم سبزعلی افزود: بسیاری از آتش‌سوزی‌های اخیر به‌ویژه در جنگل‌های زاگرس عمدی بوده است.
وی اظهار داشت: با وجود کمبود اعتبارات و تجهیزات، ۵۰ دستگاه خودرو اطفای حریق تهیه شده که عمده این خودروها در اختیار ادارات کل منابع طبیعی شمال کشور قرار می‌گیرد.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تاکید کرد: همچنین در حدود ۸۰ میلیارد ریال برای در اختیار گرفتن بالگرد در نظر گرفته شده که امیدواریم به زودی نهایی شود.
سبزعلی از یکدست شدن لباس ماموران اطفای حریق در جنگل خبر داد و گفت: لباس‌های لازم خریداری شده و به زودی در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.
به گفته وی، درختان سوزنی برگ که نسبت به پهن برگان اشتعال‌پذیری بالاتری دارند عاملی خطرناک محسوب می‌شوند و با توجه به غیربومی بودن اغلب سوزنی برگان در کشور، باید مقدارشان کاهش یابد.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir