امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
تاریخ انتشار:۳۰/ ۰۶/ ۱۳۹۴
دسته خبری: گیلان
منطقه آزادِ انزلی، آزادِ آزاد است

آیا این نوع کارکردها و استفاده از این گونه سیاستها در مناطق آزاد اقتصادی کشور، میتواند سنخیتی با اقتصاد مقاومتی در جهت قدرت بخشیدن به اقتصاد بومی و ملی کشور داشته باشد؟

به گزارش رضوان خبر  به نقل از هشت‌دی نیوز؛ چندی پیش کنسرت یکی از خوانندگان پاپ کشور در منطقه آزاد انزلی برگزار شد

این کنسرت آنقدر حاشیه داشت که در اواسط اجرای آن پلیس امنیت مجبور به جلوگیری از ادامه برنامه شد.

جالب توجه است که برخی از مسئولین متعهد در شهرستان انزلی بعد از برگزاری کنسرت های پرحاشیه که در سالن های مختلف داخل شهر انجام می شد و برخی از این سالن ها نیز دولتی و شبه دولتی بود، تلاش کردند از ظرفیت منطقه آزاد انزلی استفاده کنند که ظاهرا این ظرفیت درمنطقه آزاد موجود نیست یا شاید هم منطقه آزاد انزلی آزاد آزاد است. البته وجود منطقه آزاد تجاری و اقتصادی در شهرستان انزلی باید منشا ایجادسرمایه گذاری و تولید و در نتیجه پیشرفت و توسعه ی آن شهرستان و استان شود برای نمونه ایجاد یک منطقه آزاد اقتصادی می‌تواند امتیازات زیر را در بر داشته باشد:

-جذب سرمایه خارجی به ویژه در بخش های مولد

-جذب و انتقال تکنولوژی به درون اقتصاد کشور

-ایجاد فرصت‌های اشتغال در داخل استان و کشور

-افزایش تولید و ارزش افزوده ی بخش‌های اقتصادی به ویژه بخش صنعت

-کمک به کشور برای ورود به بازارهای جهانی و آشنایی با تجارت خارجی و گسترش و متنوع ساختن صادرات

-افزایش کارایی اقتصادی و تربیت نیروی انسانی ماهردر آن شهر و استان

-افزایش درآمد کشور ناشی از فعالیت‌های خدماتی حمل و نقل، بارگیری و تخلیه، بانکداری، بیمه گری و توریسم

-کمک به ورود کالاهای واسطه‌ای و سرمایه ای با شرایط و قیمت مناسب تر

همانگونه که اشاره شد یقینا ایجاد منطقه آزاد اقتصادی در یک شهر و یا استان باید باعث ایجاد یک سری مزایا و محاسن مثبت اقتصادی درآن منطقه شود، و با استفاده از موقعیت منطقه آزاد اقتصادی و تجاری ، طبیعتا بعد از چند سال باید شاهد تحولی عظیم و محسوس در وضعیت اقتصادی شهروندان و تولید صنعت وایجاداشتغال در آن شهرستان باشیم. اما آیا منطقه آزاد انزلی توانسته با استفاده از ظرفیت منطقه آزاد تجاری، این تغییرات را حداقل در وضعیت صنعتی و اقتصادی شهر انزلی واستان گیلان بوجود بیاورد؟ یا فقط با استفاده از این موقعیت بزرگ در جهت برگزاری چند کنسرت بی محتوا و بی نتیجه و پرحاشیه و یا با فروش خودروهای لوکس منطقه آزاد به شهروندان ، و ویراژ و شبگردی برخی جوانان با آن خودروها در خیابانهای سطح شهر،فرهنگ مصرف گرایی و اشرافی گری را درشهر و استان ترویج میدهد؟

و در پایان باید پرسید آیا این نوع کارکردها و استفاده از این گونه سیاستها در مناطق آزاد اقتصادی کشور، میتواند سنخیتی با اقتصاد مقاومتی در جهت قدرت بخشیدن به اقتصاد بومی و ملی کشور داشته باشد؟

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir