امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۹/۲۵
تاریخ انتشار:۳۰/ ۰۶/ ۱۳۹۴
دسته خبری: اجتماعی, ایران و جهان
علمای اهل سنت:

علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان با بیان اینکه قصور عربستان در تامین امنیت زائران مشهود است، از دولت خواستند: تا زمانی که امنیت زائران تأمین نشود، اعزام زائر باید متوقف شود.

به گزارش رضوان خبر به نقل از عصر هامون، علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار سیاسی عصر هامون با بیان اینکه قصور عربستان در تامین امنیت زائران مشهود است، از دولت خواستند: تا زمانی که  امنیت زائران تأمین نشود، اعزام زائر باید متوقف شود.

قصور عربستان در تامین امنیت زائران مشهود است
مولوی نذیر احمد سلامی نماینده اهل سنت مجلس خبرگان رهبری در سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تامین امنیت حجاج بر عهده عربستان است در گفت و گو با خبرنگار سیاسی عصر هامون، گفت: مسئولین عربستان در حفظ و حراست حجاج ایرانی باید بیشتر دقت کنند.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه مقامات عربستانی بایستی احساس مسئولیت داشته باشند، گفت: عربستانی ها باید نسبت به حفظ امنیت حجاج و زائران سرزمین وحی عنوان میزبان احساس مسئولیت داشته باشند.

وزارت خارجه پیگیری کند
مولوی سلامی افزود: به طور قطع کشور عربستان تعهداتی را در زمینه تامین امنیت حجاج دارد و مقامات عربستان می بایست پیگیری های لازم در این زمینه را در دستور کار خود قرار دهند.
نماینده اهل سنت مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه کوتاهی در حفظ سلامت زائران گناه است، تصریح کرد: وزارت خارجه باید پیگیر این امر باشد تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

تا زمانی که امنیت زائران تأمین نشود، اعزام زائر باید متوقف شود
مولوی جان داد نارویی امام جمعه اهل سنت نصرت آباد در گفت و گو با خبرنگار سیاسی عصر هامون با بیان اینکه تا زمانی که امنیت زائران تأمین نشود، اعزام زائر باید متوقف شود، گفت: زائرین باید با خیال راحت مناسک حج را انجام دهند و تا زمانی که امنیت برقرار نشود باید اعزام زائر متوقف شود.
وی ادامه داد: نباید فراموش کرد که رعایت نکات ایمنی از سوی مسئولین و ارائه راهنمایی ها در این زمینه بخصوص در مواقعی که شرایط برای حضور حجاج در این مکان آماده نبود می توانست از وقوع چنین حوادث دلخراشی پیشگیری کند.

وی تاکید کرد: رعایت نکات ایمنی می توانست حداقل در کم شدن میزان آسیب دیدگان موثر باشد و این وظیفه ای است که مسئولین می بایست در دستور کار خود قرار دهند.

دولت عربستان خسارت وارد به حجاج را پرداخت کند
مولوی نور علی اکبر مدرس حوزه علمیه اهل سنت زاهدان در گفت و گو با خبرنگار سیاسی عصر هامون با بیان اینکه دولت عربستان باید خسارت وارده به زائران را پرداخت کند، گفت: دولت عربستان خود کوتاهی در این زمینه را برعهده گرفته و در حال پیگیری این قصورات است.
وی ادامه داد: دولت عربستان تعهد داده که در مناسک حج اتفاقی روی ندهد.

عربستان باید تمهیدات لازم برای حفظ جان حجاج را تامین کند
مولوی عبدالرحیم ریگیان پور در گفت و گو با خبرنگار زاهدانه با اشاره به حادثه اخیر سقوط جرثقیل در مکه مکرمه که به جراحت و فوت شماری از حجاج منجر شد اشاره کرد و گفت: از آنجایی که تعداد بالابرها در اطراف ساختمان های متصل خانه خدا زیاد می باشد لازم است در زمان انجام مناسک حج، عملیات ساخت و سازها به جهت رفاه حال زائران تعطیل شوند.
وی افزود: این حادثه خونبار که برای زائران سرزمین وحی رخ داد نشان از عدم مدیریت صحیح دولت عربستان دارد لذا در مقابل این اتفاق دولتمردان این کشور باید از ملت ایران و سایر کشورهای اسلامی عذر خواهی کنند زیرا حرمین شریفین متعلق به همه مردم است.
امام جمعه اهل سنت بیان کرد: عربستان وظیفه تامین امنیت حجاج را برعهده دارد و در مقابل این سهل انگاری باید پاسخگو باشد.
ریگیان پور با بیان اینکه عربستان باید غرامت حجاج شهید را پرداخت کند، گفت: باید تدابیری اندیشیده شود تا در سالهای آتی شاهد تکرار اینگونه حوادث تلخ در سفر حجاج به سرزمین وحی نباشیم.

عربستان باید جوابگوی ملت ایران باشد
مولوی جان داد نارویی نیز در گفت و گو با خبرنگار زاهدانه با اشاره به حادثه دلخراش سقوط جرثقیل در مکه مکرمه و کشته و مجروح شدن تعدادی از حجاج ایرانی اظهار داشت: وظیفه تامین جان حجاج از سراسر کشورهای اسلامی بر عهده عربستان است.
وی گفت: از آنجایی که وقوع اینگونه حوادث در عربستان هنگامی که زائران به طواف خانه خدا می روند برای چندمین بار است که رخ می دهد این کشور باید پاسخگوی سهل انگاری و اشتباه خود باشد و جواب ملت ایران و سایر ملت های اسلامی را بدهد.
نارویی وقوع این حادثه را ضعف مدیریتی کشورعربستان عنوان کرد و افزود: عربستان در اداره حرمین شریفین باید تمام تلاش خود را داشته باشد تا کمترشاهد وقوع اینگونه حوادث تلخ برای حجاج باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir