امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۹/۲۰
تاریخ انتشار:۰۹/ ۰۷/ ۱۳۹۴
رئیس شبکه دامپزشکی رضوانشهر/

رامبد مرتضایی : ۱۷ نفر خاطیان به مراجع قضایی معرفی و ۴۰۲ کیلوگرم از فرآورده های خام غیر بهداشتی ضبط و معدوم شده است.

 رئیس شبکه دامپزشکی رضوانشهر در گفتگو با خبرنگار رضوان خبر گفت : نقش سازمان دامپزشکی در دو بعد بهداشتی و اقتصادی است که با پیشگیری و مبارزه با بیماری های مشترک و واگیردار دامی نقش اساسی در تامین بهداشت عمومی جامعه و حفظ سرمایه ملی کشور یعنی دام ، طیور ، آبزیان و زنبور عسل کشور را دارد ،که این امر در راستای کمک به تولید ناخالص ملی و اشتغال زایی است که مهم ترین شعار دامپزشکی دام سالم ، غذای سالم ، انسان سالم است.

 وی در ادامه گفت : در بعد بهداشتی این شبکه در تامین عمومی جامعه از طریق پیشگیری و مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام و همکاری با بهداشت درمان در کنترل این بیماری ها و نظارت و کنترل بر مراکز تولید ، تهیه و عرضه فرآورده های خام دامی از مزرعه تا سر سفره است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی از میان ۱۷۰۹ عامل بیماری زا تعداد ۸۳۲ عامل یعنی ۴۹ درصد از حیوانات و فرآورده های آنها به انسان منتقل می شود.

 رامبد مرتضایی در ادامه افزود : بر این اساس در۶ ماهه سال جاری در بخش مبارزه با بیماری های واگیر دار دامی و مشترک  بین انسان و دام تعداد ۲۱۶۰۴۸ نوبت سر ، گاو و گوساله و گوسفند و بز بر علیه بیماری های شارنی بروسلوز ( تب مالت) ، تب برفکی ، پاستورلوز ، آبله ، آنتروتوکسمی  ، تب سه روز و قانقاریا مورد واکسناسیون قرار گرفته است.

همچنین تعداد ۵۹۱ راس گاو گوساله و ۴۴ راس تک سومی مورد آزمایش ، تست سل و مشمشه و تعداد ۳۹۱۴ راس گوسفند و گاو خون گیری و مورد آزمایش تب مالت شدند.

تعداد ۸۵۰ قلاده سگ صاحب دار تحت واکسیناسیون هاری قرار گرفته است و همچنین طی ۶ ماهه سال جاری تعداد ۱۵۵۸۴ راس دام کوچک و بزرگ برای مبارزه با انگل خارجی حمام و سم پاشی شده اند.

در زمینه بازرسی بهداشتی که شامل نظارت و کنترل بر مراکز تولید است مرتضایی گفت :  تهیه و عرضه فرآورده های خام دامی و دامداری های صنعتی ، مراکز تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی و گرم آبی ، کارخانه جات بسته بندی و تولیدی ، سردخانه های فرآورده های خام دامی ، قصابی ها ، مرغ فروشان ، رستوران ها و ماهی فروشان طی این مدت ۷۲۸ مورد بازید شده اند که در این رابطه ۱۷ نفر خاطیان به مراجع قضایی معرفی و ۴۰۲ کیلوگرم از فرآورده های خام غیر بهداشتی ضبط و معدوم شده است.

 وی گفت : در زمینه آموزش دامداران ومرغداران جهت آشنایی با بیماری های واگیر دار و مشترک بین انسان و دام و تغذیه بهداشتی و امور واکسیناسیون ۱۵ کلاس آموزشی به تعداد ۴۸۵ نفر آموزش داده شده و همچنین تعداد ۶۰۰ برگ پمفلت ، اطلاعیه بهداشتی بین افراد توزیع شده است .

وی همچنین با بیان چند توصیه بهداشتی به مردم شهرستان رضوانشهرگفت: گوشت مورد نیاز خود را از مراکز فروش مجاز و تحت نظارت دامپزشکی تهیه کنند ، عمل چرخ کردن گوشت در حضور خریدار انجام شود ، گوشت طیور و ضمایم آن باید به طور شایسته بسته بندی و دارای لیبل تاریخ تولید و انقضا باشد ، دام های قربانی و نذری قبل از کشتار و بعد از کشتار توسط بازرسین بهداشتی دامپزشکی مورد بازرسی قرار گیرد ، از نگهداری دام های کوچک از قبیل : گربه ، راسو ، خرگوش و … در داخل منازل خود داری و از نزدیک شدن اطفال به آنها جلوگیری کنید ، فرآورده های گوشتی کاملا پخته مصرف شود، از مصرف شیر خام پرهیز شود و قبل از مصرف حداقل به مدت یک دقیقه جوشانده و سپس مصرف شود چون بیماری مشترک تب مالت در کمین است.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir