امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۹/۲۰
تاریخ انتشار:۲۲/ ۰۷/ ۱۳۹۴
دسته خبری: گیلان
امام جمعه فومن؛

امام جمعه فومن با بیان اینکه مکتب عاشورا مظهر شکوفایی عقل و نهضت حسینی است، گفت: از خرافه‌گویی در عزاداری‌های حسینی پرهیز شود.

به گزارش رضوان خبر به نقل از بهجت نیوز ؛ حجت‌الاسلام محمدحسن صفوی، امام جمعه فومن با تسلیت ایام سوگواری امام حسین(علیه‌السلام) اظهار کرد: ایام محرم ایام یادآوری بزرگواری، کرامت‌ها، ایثارگری‌ها و گذشت در راه حق و مدیریت امام حسین(علیه‌السلام) در آن زمان در راستای تحریف شریعت پیامبر(صلی‌الله علیه و آله)، پیش آمده بود، است.

وی با اشاره به روشنگری‌های امام حسین(علیه‌السلام) در ایام حج و در منا و عرفات، افزود: وقتی امام حسین(علیه‌السلام) مشاهده کردند این روشنگری‌ها کفایت نمی‌کند به همراه خانواده و آشنایان خود به سمت کربلا حرکت کردند تا اسلام ناب محمدی را ترویج دهد.

امام جمعه فومن با بیان اینکه عاشورا، اسلام ناب را به مردم معرفی و اعلام کرد مسلمانان نباید ذلت بپذیرد، گفت: عاشورا تفکر متهجران و کسانی که تفکر غلط داشتند را نشان داد.

حجت‌الاسلام صفوی با بیان اینکه مکتب عاشورا مظهر شکوفایی عقل و نهضت حسینی است که جهالت و کفر را از بین برد، تصریح کرد: یکی از اهداف قیام حضرت امام حسین(علیه‌السلام) و یاران با وفایشان احیای فریضه امر به معروف ونهی از منکر و همچنین حفظ دین وجلوگیری از انحرافات بود.

وی با بیان اینکه در جنگ کربلا یزید پیروز شد اما پیروزیش فقط برای یک روز بود زیرا در روایات آمده که مردم کوفه همان شب پشیمان شدند که چرا به یاری حسین بن علی(علیه‌السلام) نشتافتند، خاطرنشان کرد: یزید در آن زمان چند صدنفر از یاران ائمه را در زندان کرد و به اعراب بادیه نشین پول داد تا در برابر امام حسین(علیه‌السلام) به جنگ بپردازند.

امام جمعه فومن با بیان اینکه مداحان باید در انتخاب اشعار مداحی سالار شهیدان دقت داشته باشند، اظهار کرد: یک شاعر در درجه اول باید اسلام شناس باشد و بداند که چه چیزی را بیان می‌کند تا از خرافه‌گویی‌ها و هجویات پرهیز نماید.

حجت‌الاسلام صفوی با بیان اینکه محتشم کاشانی، وصال شیرازی و … شاعرانی هستند که شعرشان ماندگار شده و اشعارشان بسیار حکیمانه است، افزود: مداحان باید دقت داشته باشند اشعاری را که در قالب مداحی می‌خواهند عنوان کنند دارای واقعیت و حقیقت باشد تا بتوانیم اصل حقیقت قیام عاشورا را تبیین کنیم.

وی با بیان اینکه شعرا باید شأن ائمه(علیه‌السلام) را حفظ کنند و در شأن آنها شعر بسرایند، گفت: شعرهای ما در نظر اهل بیت(علیه‌السلام) هستند و باید در این راستا از اشعاری در مداحی‌ها استفاده شود که روح کربلا را بیان کند.

امام جمعه فومن با تاکید پرهیز از خرافه گویی در عزاداری‌های حسینی، تصریح کرد: یک مداح به عنوان یک عنصر در فضای جامعه که کار اطلاع رسانی انجام می‌دهد باید رسالت خودش را بداند و به آن عمل کند نه اینکه خودش بی‌خبر باشد و دیگران را بی‌خبر بگذارد.

حجت الاسلام صفوی با بیان اینکه مداحان باید اشعاری انتخاب کنند که انسان را به تعقل وادار کند، خاطرنشان کرد: مداحان باید کاری کنند که گریه کردن برای اهل بیت (علیه‌السلام) تبدیل به یک رسالت برای مردم شود انتهای پیام/

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir