امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۹/۲۰
تاریخ انتشار:۲۹/ ۰۷/ ۱۳۹۴
دسته خبری: یاداشت و گفتگو
چه کسی پاسخگوی وضعیت نامناسب حجاب در دانشگاه هاست؟

وضعیت حجاب در دانشگاه ها معضلی است که مهر امسال و آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه‌ها گویی پررنگ‌تر شده است. فارغ از اینکه وضع حجاب در سطح شهر و جامعه ما اوضاع جالبی ندارد اما پوشش و قوانین خاص آن در یک محیط علمی جدای از محیط بیرون و حتی سطح شهر است.

رضوان خبر ، چند روز پیش وقتی برای رفتن به کلاس با عجله در حال دویدن بودم، چیزی را دیدم که یک لحظه سرعتم را کند کرد و مرا به تعجب واداشت، یکی از همکلاسی‌ها لباسی پوشیده بود که درست یک هفته قبل در سینما آزادی و بر تن چند نفر از خانم‌ها دیده بودم! درآن لحظه فقط یک سوال به ذهنم رسید آیا ضوابط پوشش در یک محیط علمی مثل دانشگاه هیچ فرقی با یک مکان تفریحی مانند سینما ندارد؟! چطور این دانشجو از درب دانشگاه وارد شده و هیچکس هم به او تذکری نداده؟!

وضعیت حجاب در دانشگاه ها معضلی است که مهر امسال و آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه‌ها گویی پررنگ‌تر شده است. فارغ از اینکه وضع حجاب در سطح شهر و جامعه ما اوضاع جالبی ندارد اما پوشش و قوانین خاص آن در یک محیط علمی جدای از محیط بیرون و حتی سطح شهر است. چیزی که حتی دانشگاه های کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز به آن پایبند هستند!

نوع پوشش در جوامع غربی در هر مکانی متفاوت است و مراکز علمی آنان دارای قوانین سخت است که دانشجویان ملزم به رعایت آن هستند؛ این در حالیست که در کشور ما نوع پوشش دانشجویان با افرادی که در مجالس مهمانی شرکت می کنند فرقی ندارد!

خانم دلاوری یکی از کارکنان حراست

کارکنان حراست یکی از دانشگاه های تهران می‌گوید: عملا حضور ما در گیت‌های نگهبانی بیهوده است. چون دانشجویان با هر پوششی می‌توانند وارد دانشگاه شوند.

یکی از دانشگاه های تهران، به اینکه اختیار عملی ندارند و فقط می‌توانند اسامی دانشجویان بدحجاب را در دفتر ثبت کنند، اعتراض دارد. او می‌گوید: عملا حضور ما در گیت‌های نگهبانی بیهوده است. چون دانشجویان با هر پوششی می‌توانند وارد دانشگاه شوند؛ علاوه بر آن زمانی که دو یا سه مرتبه اسم آنها کتبا ثبت می شود و با انها برخوردی از سمت کمیته انضباطی صورت نمی‌گیرد، می آیند و ما را به سخره می‌گیرند! وقتی به این وضع اعتراض می‌کنیم می‌گویند که وزارت علوم از مسئولین حراست خواسته که برخوردی نکنند و تنها ثبت شود!

ف. محمدی دانشجوی بیوتکنولوژی با شکایت از وضع حجاب برخی همکلاسی های خود معتقد است که آنها نظم علمی را بر هم می‌زنند و اساتید هم از این وضع راضی نیستند، حتی گاهی باعث از بین رفتن تمرکز هنگام تدریس استاد می شود. محمدی ادامه می‌دهد: به نظر می‌رسد این موضوع برای مسئولین دانشگاهی دارای اولویت نیست. به همین دلیل وضع روز به روز بدتر می‌شود.

یکی دیگر از دانشجویان در این رابطه می‌گوید: پس فایده آیین نامه‌های انضباطی زمانی که هیچ ضمانت اجرایی ندارد چیست؟ فقط یک سری قوانین بر جلوی درب دانشگاه ها نصب شده ولی اصلا عمل و پیگیری نمی‌شود.

او همچنین معتقد است برای ورود دانشجویان دختر باید از نیروهای حراست خانم استفاده شود و حضور آقایان در این قسمت اصلا مناسب و در شان دانشگاه نیست و معایب زیادی را به دنبال دارد.

در مجموع می‌توان گفت وضعیت حجاب در دانشگاه‌ها چه در مورد دانشجویان دختر و چه در مورد دانشجویان پسر نگران کننده است و توجه ویژه مسئولین را می‌طلبد. این وضع امنیت روانی و آرامش و تمرکز را که در محیط‌های علمی بسیار حائز اهمیت است را مختل کرده و با ادامه این اوضاع بهره وری محیط های علمی ما روز به روز کمتر و کمتر خواهد شد. امید است که برای موفقیت کشور پوشش و رفتارها متناسب با محیط های علمی گردد.

انتهای پیام/

منبع: ایران اسلامی

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir