امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
تاریخ انتشار:۰۶/ ۰۸/ ۱۳۹۴
دسته خبری: رضوانشهر و پره سر
رئیس اداره میراث فرهنگی رضوانشهر:

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری رضوانشهر گفت: آیین سنتی «بیل‌زنان قوم بنی‌اسد» رضوانشهر در دست ثبت فهرست آثار ملی است.

به گزارش رضوان خبر به نقل از فارس ، منصور هادی‌پور ظهر امروز در نشست اداره میراث فرهنگی این شهرستان با اشاره به ثبت آثار معنوی این شهرستان در فهرست ملی، اظهار کرد: آیین سنتی «بیل‌زنان قوم بنی‌اسد» به عنوان یکی از آیین‌های در دست ثبت در فهرست آثار ملی است.

وی با اشاره به برگزاری مراسم شام غریبان و شیرخوارگان حسینی در رضوانشهر تصریح کرد: این مراسم‌ها هر ساله با کیفیتی ممتاز برگزار می‌شود.

این مسئول درباره برگزاری مراسم تعزیه‌خوانی در سوم امام حسین (ع)، گفت: تعزیه عاشورایی به مناسبت سومین روز از شهادت سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) و همکاری دیگر نهادهای رضوانشهر برگزار شده‌است.

وی با بیان اینکه مراسم معنوی تعزیه حسینی برای نخستین بار توسط معزالدوله احمد دیلمی از امیران حکومت آل‌بویه روز عاشورا سال ۳۵۲ هجری‌ ـ قمری در بازارهای شهر بغداد برگزار شد، افزود: رضوانشهر مراسم‌های مختلفی با قدمت و پیشینه کهن برای سوگواری حسینی در فرهنگ خود جای داده‌است.

هادی‌پور بازسازی واقعه عاشورا برای نسل جدید و نیز استمرار باورهای آیینی و آداب مذهبی را از اهداف برگزاری تعزیه عاشورایی عنوان کرد.

به گفته وی، مردم روستای «گیل‌چالان» رضوانشهر حدود ۱۵۰سال است که با عشق اهل بیت (ع) در سومین روز از شهادت مظلوم کربلا درب منازل خود را باز گذاشته و با توزیع وعده نهار پذیرای عزاداران حسینی می‌شوند.

مسئول نمایندگی اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری رضوانشهر مراسم تعزیه عاشورایی این شهرستان را جزو فهرست آثار ملی عنوان کرد و یادآور شد:مراسم تاسوعای آقا سید شرف‌شاه رضوانشهر به عنوان یک آیین مذهبی ارزشمند با قدمت ۱۵۰ سال با شماره ۶۸۴ در سال ۱۳۹۱ در فهرست آثار معنوی و ملی به ثبت رسیده‌است.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir