امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
تاریخ انتشار:۱۰/ ۰۹/ ۱۳۹۴
برای نخستین بار در کشور؛

معاون توانبخشی بهزیستی گیلان اعلام کرد: برای نخستین بار در کشور پارک «فرشتگان دیوار ۴۷» در رضوانشهر افتتاح می‌شود.

به گزارش رضوان خبر ، رحیم تکاملی، معاون توانبخشی بهزیستی گیلان ، در نشست خبری با اصحاب رسانه استان در رشت اظهارکرد: همزمان با ۱۲ آذر روز جهانی معلولان پارک «فرشتگان دیوار ۴۷» برای نخستین بار در کشور در رضوانشهر افتتاح می‌شود.

وی ادامه داد: این پارک به افتخار افراد دارای سندرم دان و آشنایی افراد جامعه با این نوع معلولیت افتتاح خواهد شد.

تکاملی با بیان اینکه ایده دیوار ۴۷ را نخستین بار یکی از اهالی رضوانشهر مطرح کرده بود اذعان کرد: به همین علت نخستین پارک افراد دارای سندروم دان کشور نیز در همین شهر به بهره برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: همچنین در سال جاری دیوار مهمانسرای المپیک واقع در خیابان منظریه شهر رشت نیز با عنوان دیوار ۴۷ افتتاح شده و توسط همین افراد نقاشی شد.

معاون توانبخشی بهزیستی گیلان تصریح کرد: دیوار ۴۷ یک حرکت نمادین برای توجه به بیماری سندرم دان است.

وی با اشاره به امار افراد مبتلا به سندرم دان اعلام کرد:۶۷۰ نفر در استان بر اساس آمار بانک اطلاعات بهزیستی گیلان مبتلا به سندرم دان هستند.

تکاملی با اشاره به آغاز فعالیت انجمن کودکان سندرم دان در استان افزود: ۳۰۰ پرونده به این انجمن واگذار شده تا در جهت توانمندسازی و افزایش مهارت‌های اجتماعی و حرکتی این افراد تلاش کنند.

گفتنی است، علت پدیده سندرم دان نوعی بی‌نظمی در ترتیب کروموزومی است که در مراحل جنینی و هنگام تقسیم سلولی رخ می‌دهد. کسانی که سندرم دان دارند در سلول‌های بدن خود به جای ۴۶ کروموزوم ۴۷ کروموزوم دارند افراد با سندرم دان مراحل رشد ذهنی و جسمی را نسبت به دیگر افراد با تاخیر سپری می‌کنند، آنها نسبت به همسالان خود نشستن، راه رفتن، صحبت کردن، بازی کردن و فعالیت‌های دیگر را دیرتر می‌آموزند.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری شبستان

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir