امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۷/۲۹
تاریخ انتشار:۱۷/ ۰۹/ ۱۳۹۴

نخستین پارک فرشتگان «دیوار ۴۷» در شهر رضوانشهر افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری رضوان خبر ، آزاده عباس‌زاده  پزشک عمومی و دانشجوی دکترای ایمونولوژی ، مبتکر دیوار ۴۷ در کشور در اولین همایش افتتاح پارک  فرشتگان  در شهرستان  رضوانشهر  ضمن قدردانی و سپاس  ویژه از همکاری و همراهی فرماندار شهرستان رضوانشهر ، شهردار و شورای شهر رضوانشهر گفت: بعد از مطرح نمودن این طرح  برای اولین  بار  در سال  ۱۳۸۷ با دولت همان زمان ، متاسفانه   با مخالفت  و تمسخر شدید روبرو شد.

وی در ادامه گفت: خوشبختانه  سال ۹۳  ضمن  مطرح  کردن  دوباره  طرح  و اینبار  در  رضوانشهر با حمایت  بسیار  دوستانه  فرماندار فهیم  شهرستان رضوانشهر و شهردار خوب  این شهر برخورد کردیم  و موفق  شدیم  اولین  دیوار ۴۷  را در سوم خرداد همان سال در هفته  دولت بر روی  یکی از  دیوارهای  اصلی   سطح شهر رضوانشهر  افتتاح کنیم .

عباس زاده در ادامه گفت: با اشاره  به نقاشی‌های اندیشگرانه بچه‌های مبتلابه سندروم داون  بر روی  این دیوار براساس یک کروموزوم اضافی افراد مبتلا به سندروم داون نامگذاری شد «سندروم داون تنها بیماری است که ظاهر تمام مبتلایان را به یک شکل درمی‌آورد.

وی همچنین افزود :این افراد که در جامعه به خاطر شباهتشان به قوم مغول، «منگل» نامیده می‌شوند، بسیار مهربان هستند اما به دلیل تفاوتشان کمتر در جامعه حضور می‌یابند و غالبا منزوی هستند.

آزاده عباس زاده متذکر شد: اخیرا  هم در  یازده  استان در کشور طرح  دیوار ۴۷ به انجام رسیده و این طرح در ششم اسفند  یک طرح  ملی  اعلام شد و به ثبت رسید  امیدوارم بعد از این  مراسم، این موج کم‌کم به مناطق دیگر سرایت کند و شاهد برقراری ارتباط نزدیک با این افراد باشیم  .

آزاده عباس‌زاده در خصوص  انگیزه انجام  این پروژه  نقاشی  بر روی  دیوار توسط   اشخاص  سندرم داون توضیح داد: بچه‌های دچار سندروم داون بیشتر زندگی کوتاهی دارند و قبل  از ۴۰ سالگی از دنیا می‌روند. با توجه به این‌که نزدیک به ۶ سال با چنین بچه‌هایی در ارتباط بودم، همیشه برایم جای سؤال بود که چرا هیچ‌کس به فکر افزایش طول عمر آن‌ها نیست.

وی در ادامه  صحبت های  خود با اشاره به بیشتر دیوارهای شهر ها که از تبلیغات کالاهای مصرفی پوشانده شده  متذکر شد: چرا یک دیوار به این افراد کم‌توان ذهنی اختصاص  پیدا نکند که درباره آن‌ها به مردم توضیح دهد و سطح آگاهی آن‌ها را درباره این افراد افزایش دهد.

عباس زاده  افزود: بسیاری از بچه‌های مبتلابه این بیماری به گوشه‌گیری اجباری کشانده می‌شوند، و این گوشه گیری اجباری منجر به افسردگی شدید در این بچه‌ها می‌شود ولی با برقراری ارتباط با آنها و حضورشان در چنین برنامه‌هایی می‌توان مانع بروز افسردگی در آن‌ها شد.

او با سپاس از همکاری حمیدرضا امام  پناهی  فرماندار شهرستان  رضوانشهر ، شهردار و شورای شهر رضوانشهر روشن ساخت: در شرایطی که بسیاری از شهرداران شهرهای دیگر این حرکت ما را به سخره گرفتند و مرگ‌ومیر این بچه‌ها را در قیاس با دیگر افراد اتفاقی آسان و ساده انگاشتند، اما این  بزرگواران  در رضوانشهر  از پیشنهاد ما استقبال  کردند و همه همکاری‌های لازم را در این زمینه انجام دادند.

فرماندار شهرستان رضوانشهر دراین برنامه افزود: معلولان می کوشند از انزوا و محرومیت هایی که به خاطر کم توجهی و باورهای غلط عده ای ، آنان را  در بر گرفته  بیرون بیایند .

حمید رضا امام پناهی  گفت : معلولین  جزء جدایی ناپذیری از جامعه محسوب می شود ، آنها ممکن است با مشکلات متعددی ناشی از نقص جسمانی یا ذهنی مواجه باشند  آنها هیچ خطری برای جامعه ندارند و می توانند  از جمله  بهترین افراد  هر جامعه  محسوب  شوند.

فرماندار شهرستان رضوانشهر با اشاره به آمارهای جهانی معلولین ادامه داد: براساس آمار موجود حدود ۱۲ درصد از جمعیت ایران را معلولان تشکیل می دهند. در سال ۱۳۸۳ قانون جامع حمایت از معلولان در ۱۶ ماده به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که هم اکنون یکی از مهمترین قوانین حمایتی معلولان را در کشور ایران داریم.

حمیدرضا امام پناهی با  تاکید بر  لزوم فراهم سازی امکانات فرهنگی و رفاهی برای معلولین جامعه  اضافه کرد: در راستای حمایت از جامعه معلولان  شهرستان رضوانشهر ، پارک فرشتگان ۴۷ از سوی شهرداری و شورای اسلامی شهر رضوانشهر آماده بهره برداریست معلول در هر کشوری وجود دارد. طبق مصوبه دولت ، تمامی دستگاه ها مکلف و ملزم به حمایت از این عزیزان هستند.

مدیر کل بهزیستی گیلان با اشاره به اینکه همزمان با روز جهانی معلولان نخستین پارک فرشتگان «دیوار ۴۷» در رضوان‌شهر افتتاح شد افزود: این پارک  در رضوانشهر  برای نخستین بار در کشور راه‌اندازی شد

محمد رضا پارسی مدیر کل بهزیستی گیلان در حاشیه افتتاح پارک وِیژه بیماران سندرم دان دررضوانشهر اعلام کرد : در دیگر پارک های گیلان هم وسایل ورزشی برای توانمند سازی کودکان مبتلا به بیماری سندرم دان نصب خواهد شد.

وی مهم‌ترین فعالیت انجمن مذکور را ارائه خدمات توانبخشی و کادر درمانی به افراد بیمار سندروم دان عنوان نمود که این افراد توانمندی های ویژه‌ای  دارند و نیز در ادامه برخی از بچه‌های سندروم دان را در امر ورزش موفق دانست و خاطرنشان کرد: نایب قهرمانی جهان را بین بچه‌های سندروم دان داریم. پارسی  در ادامه تعداد معلولان گیلان بر اساس بانک اطلاعاتی این نهاد را ۳۶ هزار نفر ذکر نمود.

علی عسگر اسدی شهردار شهر رضوانشهر  ضمن قدردانی  از تلاش ها  و پیگیری های فرماندار  رضوانشهر و پشتکار  موفقیت  آمیز  دکتر آزاده عباس زاده در ارتباط  با اجرایی  شدن  این  طرح در  کشور و صد البته  برای  اولین با در رضوانشهر  تبریک  گفت وی در ادامه  خاطر نشان  ساخت : بستر مناسب  برای این طرح مهیا بود  با پیشنهاد  این طرح و حمایتهای  همیشگی فرماندار و اعضای  شورای  شهر رضوانشهر  در  اجرای  شدن طرح های  فرهنگی ، شهرداری رضوانشهر نیز خود را موظف در مشارکت  دانسته  و همکاری  لازم  و بی ریغ  خود را  برای  خدمات  بهتر  به این  افراد  خواهد داشت.

شهردار  رضوانشهر اضافه کرد: با توجه  به  صحبت های  دکتر عباس زاده  افراد با سندرم دوان نسبت به جنبه های اجتماعی محیط خویش بسیار حساسند ، آنها عواطف و نیازهای همچون سایرین دارند و باید از فرصتهای یکسانی بهره مند شوند، اگر این افراد تحت مراقبتهای مناسب قرار گیرند و در فعالیتهای روزمره دخالت داده شوند در کارها و اداره امور شخصی خود موفق می شوند.

سندرم دان چیست ؟ سندرم یعنی مجموعه علائم بدنی و ذهنی عارضه ای خاص و دان نام  پزشک انگلیسی است که در حدود ۲۰۰ سال قبل این مجموعه علائم را کشف نمود . علت این پدیده نوعی بی نظمی در ترتیب کروموزومی است که در مراحل جنینی و هنگام تقسیم سلولی رخ می دهد. کسانی که سندرم دان دارند در سلولهای بدن خود به جای ۴۶ کروموزوم ۴۷ کروموزوم دارند. کروموزوم بخش بسیار کوچکی از سلول است که ژن ها درآن جمع شده و حاوی اطلاعاتی است که بدن ما را شکل می دهد. به عنوان مثال رنگ پوست چشم . موها .  مونث یا مذکر بودن در همین بخش کوچک مشخص می گردد کروموزوم اضافی در بدن فردی که سندرم دان دارد در روال شکل گیری موارد یاد شده تاثیر می نهد و موجب تغییرات بدنی وذهنی می شود. افراد با سندرم دان تفاوتهایی با دیگران دارند. بخشی از این تفاوت ها مربوط به خصوصیات ظاهری افراد وبخشی دیگر مربوط به ویژگیهای ذهنی می گردد. گر چه این افراد اغلب به اندازه افراد عادی توانا نیستند اما استعداد آنان در انجام برخی از  امور ما را شگفت زده می کند.

افراد با سندرم دان مراحل رشد ذهنی و جسمی را نسبت به دیگر افراد با تاخیر سپری می کنندآنها نسبت به هم سالان خود نشستن . راه رفتن . صحبت کردن . بازی کردن و فعالیتهای دیگر را دیرتر می آموزند . اما امروزه با کمک علم توانبخشی ( کار درمانی .گفتاردرمانی . بازی درمانی و….)  می توان در سرعت رشد حرکتی و ذهنی کودکان با سندرم دان بسیار موثر بود. از این روباید به نیازهای توانبخشی این کودکان از بدو تولد توجه نمود.

انتهای پیام/

خبرنگار : لیلا خالقی

02

04

05

06

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir