امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
تاریخ انتشار:۲۴/ ۱۰/ ۱۳۹۴
دسته خبری: ایران و جهان
روايتي متفاوت از آزاد نمودن 12 افسر انگليسي درسال ۸۶:

آزاد نمودن ۱۰ تفنگدار آمریکایی در روز گذشته شبیه هم‌آن اتفاقی است که در سال ۱۳۸۲ پس از چهار روز و در سال ۱۳۹۴ در کم‌تر از یک روز در باره‌ی تفنگ‌دارهای دریایی امریکایی رخ داد؛ با این تفاوت که در این دو مورد آن‌ها از درجه و لباس نظامی‌شان خلع نه‌شدند و شناور و تجهیزات‌شان به غنیمت گرفته نه‌شد و در هم‌آن آب‌های آزاد رهاسازی شدند؛ بدون عذرخواهی رسمی یا امتیازی خاص.

به گزارش رضوان خبر به نقل از ۵۹۸ ، روایت اکثریت در باره‌ی رهاسازی پانزده تفنگ‌دار دریایی بریتانیایی در فروردین ۱۳۸۶ آن است که ایران پس از دو هفته مقاومت ناگهان تصمیم گرفت که آن‌ها را با هدایای سنتی و کت‌وشلوار فاخر به کشورشان برگرداند.

این شبیه هم‌آن اتفاقی است که در سال ۱۳۸۲ پس از چهار روز و در سال ۱۳۹۴ در کم‌تر از یک روز در باره‌ی تفنگ‌دارهای دریایی امریکایی رخ داد؛ با این تفاوت که در این دو مورد آن‌ها از درجه و لباس نظامی‌شان خلع نه‌شدند و شناور و تجهیزات‌شان به غنیمت گرفته نه‌شد و در هم‌آن آب‌های آزاد رهاسازی شدند؛ بدون عذرخواهی رسمی یا امتیازی خاص.

عنوان ابوزینب الخالصی اما کانون روایت اقلیتی است که روایت اکثریت از آزادی تفنگ‌دارهای دریایی بریتانیایی را خدشه‌‌دار می‌کند؛ واقعیت آن است که ما آن پانزده تفنگ‌دار متجاوز را با ابوزینب، شیخ مجاهدان هور، که در اسارت امریکایی‌ها بود مبادله کردیم.


ابوزینب الخالصی، علی الزبیدی، و آیت‌الله سیدکاظم حائری

مهدی عبدالمهدی، مقلب به ابوزینب، در سال ۱۹۴۵ میلادی در شهر الخالص استان دیاله‌ی عراق متولد شد. او دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی اقتصاد بود و با پی‌وستن به حزب‌الدعوه خیلی زود به صف مبارزه با رژیم بعث صدام وارد شد.

ابوزینب پس از ضربه‌ی بعثی‌ها به حز‌ب‌الدعوه و شهادت بس‌یاری از اعضای حزب، با هم‌راهی کسانی چون ابومهندس” حرکت مجاهدین انقلاب اسلامی در عراق” را به راه انداخت و تا روز اسارت دبیر کل آن باقی ماند؛ اگر چه او را مبدع سپاه بدر نیز دانسته‌اند.

حرکت مجاهدین یکی از کلیدی‌ترین گروه‌های معارض با صدام و سرآمد نبردهای چریکی در هورهای جنوب عراق بود، اگر چه با عبور از بصره و عماره و ناصریه تحرکات آن تا نجف و کربلاء و حتا بغ‌داد پیش می‌آمد.

هم‌زمان با جنگ عراق و ایران، حوزه‌ی فعالیت شهید ابوزینب تا کردستان عراق توسعه یافت تا جایی به تشکیل تیپ‌ المصطفی در استان سلیمانیه ختم شد، و پس از آن در انتفاضیه‌ی شعبانیه نقش‌آفرین بود.

فارغ از فعالیت‌های نظامی، شهید ابوزینب الخالصی صاحب مقالات و کتاب‌های متعددی است که برخی از آن‌ها دست‌نامه‌ی عملی مجاهدان عراقی بوده است. این گونه با سقوط صدام، این شهید فعالیت‌های گسترده‌ی فرهنگی را در سطح عراق آغاز کرد.

در عین حال ابوزینب به عنوان یکی از چهره‌های شاخص نبرد با اشغال‌گران امریکایی و بریتانیایی حاضر در عراق شناخته می‌شد؛ که به اذعان خود آن‌ها مسئولیت نزدیک به پنج‌هزار عملیات نظامی ضد اشغال‌گران بر عهده‌ی او و نیروهایش بوده است.

با این توصیف در نگاه امریکایی‌ها مهدی عبدالمهدی الخالصی در عراق، چیزی شبیه به عماد فائز مغنیه در لبنان بوده است، و عاقبت طی عملیات گسترده‌ی اطلاعاتی با حمله به دفتر فرهنگی حرکت، ابوزینب ربوده و در اختیار امریکایی‌ها قرار گرفت.

راوی باقی داستان خود ابوزینب است که از انتقالش به امریکا و حوالی دوسال بازجویی و شکنجه و حبس در زندانی امنیتی می‌گوید. تا این که فروردین ۱۳۸۶ پس از قرنطینه و تزریق مایعی ناشناس ابتداء به بغ‌داد و از آن جا به طهران انتقال می‌یابد.

و نشستن او در فرودگاهی در طهران ظاهراُ هم‌زمان با خروج تفنگ‌دارهای بریتانیایی خلع‌ لباس شده‌یی است که با کت‌وشلوارهای فاخر در حال سوار شدن به پروازی به مقصد لندن هستند. و البته خلاف خروج پرهیاهوی آن‌ها کسی ورود بی‌سروصدای او را نه‌می‌بیند.

ابوزینب الخالصی البته پس از تزریق آن مایع ناشناس، هم‌آن طور که امریکایی‌ها به صراحت گفته‌ بودند چندان زنده نه‌می‌‌ماند، و ماه‌هایی بعد در بیمارستانی در تهران به شهادت می‌رسد.

حالا حرکت مجاهدین انقلاب اسلامی در عراق، پس از شهادت ابوزینب، در یکانی بازسازی شده‌اند که کتائب جندالامام خوانده می‌شود؛ و این روزها باز یکی از یکان‌های کلیدی حشدالشعبی در مبارزه با تکفیری‌ها است …


شیخ مجاهدان هور، شهید ابوزینب الخالصی، در لباس رزم


شهید ابوزینب الخالصی، شیخ مجاهدان هور

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir