امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۷/۲۹
تاریخ انتشار:۰۴/ ۱۲/ ۱۳۹۴
دسته خبری: ایران و جهان

الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان و هیأت همراه، ساعتی پیش با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رضوان خبر،رئیس جمهور آذربایجان فروردین ماه سال گذشته نیز به ایران سفر کرده بود. سفری که در آن الهام‌ علی‌اف با رهبر انقلاب نیز دیدار و گفتگو کرد و خبرهای خوبی هم از آن منتشر شد. از ابراز علاقه الهام علی‌اف به دیدارهای مکرر و منظم با رهبر انقلاب تا وعده تعمیق روابط دوجانبه بویژه با تأکید و تمرکز بر اشتراکات فرهنگی دو کشور، از جمله حاشیه‌های دیدار رئیس جمهور آذربایجان با رهبر انقلاب بود. صمیمیت این دیدار به حدی بود که رهبر انقلاب و آقای علی‌اف با یکدیگر به زبان آذری هم سخن می‌گفتند و احوال‌پرسی‌ها را با زبان آذری انجام می‌دادند.

سفر «الهام علی‌اف» به تهران؛ فرصت‌ گشایش در وضعیت شیعیان آذربایجان + عکس

هرچند، در فاصله نزدیک به دو سال از دیدار قبلی تا دیدار امروز آقای علی‌اف با رهبر انقلاب، روابط دو کشور روندی پایدار را طی کرده است، اما سرکوب شیعیان آذربایجان در این مدت شدت بی‌سابقه‌ای گرفته است. سفر اخیر رئیس جمهور آذربایجان و هیات همراه به کشور فرصت دیگری است تا دو کشور ضمن تأکید بر اشتراکات مذهبی-فرهنگی بویژه در شرایط خاص منطقه و رشد جریانات تکفیری-تروریستی، بر تقویت بنیان‌های اعتقادی اصیل اسلامی تمرکز کرده و در مبارزه با تروریسم به نقطه مشترک برسند.
 
مقامات کشورمان علاوه بر فرصت‌های اقتصادی این سفر، فرصت مهم تری برای تحکیم پیوندهای فرهنگی تهران-باکو دارند. با توجه به حجم عظیم تروریست‌های تکفیری وارداتی از شمال قفقاز به سوریه، جامعه شیعیان باکو در منطقه قفقاز یک ظرفیت بی‌نظیر برای جلوگیری از رشد تفکرات افراطی و گسترش اسلام رحمانی در این منطقه و امتداد آن تا روسیه است.

مقامات آذربایجان باید این نکته را دریابند که حرکت‌های سرکوبگرانه با حمایت صهیونیست‌ها در جامعه شیعی این کشور، فضا را برای گسترش وهابیت و فعالیت گروه‌های تکفیری و افراطی فراهم خواهد کرد.

منبع : مشرق

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir