امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
تاریخ انتشار:۱۵/ ۰۴/ ۱۳۹۴
دسته خبری: یاداشت و گفتگو

تبلیغات از مسائل بسیار مهم هر کشور و از موضوعات مهم جامعه اطلاعاتی تلقی می شود.

 به گزارش رضوان خبر ، تبلیغات از مسائل بسیار مهم هر کشور و از موضوعات مهم جامعه اطلاعاتی  تلقی می شود و همان طور که از نامش پیداست سازمان  تبلیغات اسلامی یکی از سازمان های مبلغ در خصوص گسترش و ترویج فرهنگ دینی و مذهبی و دیگر زمینه ها به همگان  اطلاع رسانی می نماید و رسالت این سازمان به عنوان فعال ترین سازمان پس از انقلاب کاملا هویداست، ولی آنچه در این مقاله به آن اشاره خواهد شد اصول تبلیغات صحیح در راستای موازین شرعی و عرف فرهنگ جامعه ایرانی است.
بی تردید انسان امروز بیش از هر چیزی نیازمند جامعه اطلاعاتی و بحثی به نام تبلیغات در رسانه می باشد و روزانه  همگی با میلیون ها تبلیغات و بیلبوردها و پوسترهای خیابانی مواجه می گردیم که هر کدام در صدد برتر جلوه دادن برند محصول خود می باشند، اما برخی واقعیت ها این سوال را در ذهن افراد ایجاد می کند که آیا این تبلیغات واقعا اسلامی اند و در خور و شایسته دین و شئونات اسلامی این مرز و بوم هستند ؟!
امروزه یکی از مهم ترین مسائلی که در دنیای رسانه و تبلیغات بیش از هر چیز خودنمایی می کند وجود شبکه های ماهواره ای و استفاده و الگوبرداری از کشورهای اروپایی است که بسیاری از این تبلیغات بدون نظر گرفتن شئونات اخلاقی با سرعتی پر شتاب در رسانه های تصویری و مجازی و و حتی   صنعت چاپ و نشر اشاعه پیدا می کنند و نکته ای را که می توان به آن اشاره کرد صدور جواز برخی  تبلیغات کالا است  که برخی شرکت های تبلیغاتی بدون توجه به  موازین شرعی علی الخصوص عدم نظارت ادارات ذی ربط اقدام به چاپ و نشر بیلبوردها و بنرهای تبلیغاتی می کنند  و به راحتی  هم بر روی در و
 دیوار شهر نصب می گردند.  که از نمونه بارز آن بیلبوردی تبلیغاتی در همین شهر استان می باشد که در یک  تبلیغ  بر روی یک بنر با ابعاد بزرگ ،تصویری از دختر و پسری خارجی در آغوش یکدیگر  با دور نمایی از میدان آزادی تهران در حاشیه خیابان نصب شده است  که بی شک  تبلیغی  با چنین شکل و شمایلی حاشیه های خاص خود را دارد که پرداختن به آن مجالی  نیست و از همه مهم تر آن که طراحان این شامپوی گیاهی ظاهرا ساخت ایران هم می باشد!! و  حال باید دید آیا کسی از مسئولین شهر پیگیر این موضوع خواهد بود  یا اینکه تصویر این بنر زمینه ای را برای تبلیغات ضد دینی بقیه شرکتها
 فراهم می کند؟!

shampoo1-500x328
از دیگر موضوعی که می توان به ویژه در تبلیغات کالاها در بیلبوردها و بنرها در سطح شهر اشاره کرد استفاده از تصاویر افراد غیرایرانی است که در نشریات و مجلات به سادگی مشهود است و با  سبک  و سیاق جامعه  اسلامی که در رسانه های تصویری رعایت می گردد  زمین تا آسمان تفاوت دارد.
 با همه این تفاسیر غرض از بازگو نمودن این موضوع خرده گرفتن بر بحث تبلیغات نیست، زیرا جامعه اطلاعاتی با رشد روز افزون فناوری بیش از هر چیزی نیازمند تبلیغات می باشد. اما چه لزومی دارد در تبلیغات محصولات ایرانی باید تصویری از یک زن و مرد جوان اروپایی باشد که  این گونه بیلبوردها را به سادگی می توان در گوشه و کنار شهر حتی در جاده های برون شهری و حوالی پلیس راه ها مشاهده کرد.
 گرچه روال استفاده از تصاویر افراد خارجی به امری رایج تبدیل شده است اما سوال اینجاست  آیا همه این عوامل در بحث تبلیغات اسلامی و ایرانی ، کم ارزش شمردن فرهنگ ایرانی نیست؟ و یا نامش به غیر از بیگانه پرستی چیز دیگری است؟ به راستی چرا در تبلیغات داخلی بر روی بیلبوردها از تصاویر ایرانی استفاده نمی کنیم و چرا در کشورهای خارجی  از تصاویر مردم بیگانه و حتی ایرانی استفاده نمی گردد؟
پس نام سازمان تبلیغات اسلامی و رسالت این سازمان و دیگر نهادهای ذی ربط مانند اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در این میان چیست؟ و سوال دیگر آن است مگر باورها و ارزش های ملی ایرانی چه کمی و کاستی دارد که از تصاویر افراد ایرانی بر این بیلبوردها استفاده نمی گردد و این چنین تمایل داریم برای تبلیغ کالای خود صرفا به دلیل طرز تفکری غلط  به لحاظ  کلاس کاری و نشان دادن برند برتر باشیم.
به عنوان کلام آخر  مسأله تبلیغات امر مهمی است که می‏ توان گفت در دنیای امروز در رأس همه امور قرار گرفته است و دنیا بر دوش تبلیغات است و اگر قبول کنیم انقلاب یک امر مستمر است، پس باید هماهنگ با آن، تبلیغ و ارشاد را در راستای ارزش ها و هنجارهای دینی خود  مستمر کنیم و ضدیت ها را  به رخ نکشانیم  زیرا عدم تداوم تبلیغ باعث خشکی درخت انقلاب خواهد شد و از این  جهت رسالت اصلی سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد  می تواند نقش بسیار مهمی را در ترویج فرهنگ و باورهای ملی و دینی مذهبی  جامعه ایرانی ایفا نماید.


خبرنگار: الهام عباس پور

دیدگاه ها

یک پاسخ به “آیا اینها تبلیغات اسلامی اند؟!+ تصاویر”

  1. سمیه گفت:

    با سلام خدمت دست اندر کاران سایت رضوان خبر
    کارتون خوبه و مطالبتون بسیار جالب و مفید هست
    خسته نباشید

    (۰)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir