امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
تاریخ انتشار:۱۱/ ۰۱/ ۱۳۹۵
یاداشت:

همانا یاران قائم(ع) جوان اند و پیر در میانشان نیست مگر به اندازه سرمه در چشم یا نمک در توشه ی راه و کمترین چیز در توشه ی راه نمک است.مولا علی (ع)

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رضوان خبر ، پدرام پور محمد در آخرین یاداشت خود نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

“إنَّ أصْحابَ القائمِ شبابٌ لا کُهولَ فِیهم إلاّ کالکُحلِ فی العَیْـنِ أو کالمِلحِ فی الزَّادِ، وَأَقَلَّ الزَّادِ المِلْحُ.”

همانا یاران قائم(ع) جوان اند و پیر در میانشان نیست مگر به اندازه سرمه در چشم یا نمک در توشه ی راه و کمترین چیز در توشه ی راه نمک است.مولا علی (ع)

در تعریف واژه ی جوان در لغت نامه ی دهخدا چنین آمده است:”برنا،هرچیز که از عمر آن چندان نگذشته باشد.”

در حقیقت دوران جوانی فرصتی برای پاکدامنی و خودسازی است؛دوران رشد و شکوفایی استعداد هاست.

جوان به سبب داشتن روحیه ی جسور حماسه می آفریند.جوان همان موجی است که آسودگی برابر با عدم وی است.

مهمترین سرمایه ی هرکشور نیروی جوان آن است و از این رو است که اکثر کشورها به منظور تربیت جوانان کارآمد بیشترین سهم بودجه را به تعلیم و تربیت اختصاص می دهند.

با ورق زدن آلبوم خاطرات میهن اسلامی مان با جرات بیشتری می توان گفت رد پای جوانان در خلق حماسه ها قابل قیاس با هیچ قشر دیگری نیست.

باید صادق بود و خاطرات بزرگترین حادثه ی حماسی کشور را خوب نگریست!کیست آنکه کتمان کند قشر جوان به رهبری حضرت امام خمینی(ره) از ابتدا تا انتها بخش اعظمی از سنگینی به ثمر رساندن انقلاب اسلامی را به دوش کشید!؟

شاهکار سربازان جوان حضرت روح الله(ره) را هر منصفی از دوران دفاع مقدس به یاد دارد.

قدری تعارف را کنار بگذاریم:

نوجوانانی که تا دیروز سرگرم مشق و مدرسه بودند به ناگاه ندای “هل من ناصرا ینصرنی” امام و رهبر خویش شنیدند و چند صباح آن طرف تر سردار سپاه حق علیه باطل شدند؛چیزی که ابتدا توسط همه ی عالم به باد تمسخر گرفته شد و نیز شاید عده ای محافظه کار را در داخل کشور خشمگین ساخت اما در ادامه ستاره های جوان آسمان انقلاب آن چنان خوش درخشیدند که بهت جهانیان و تحسین محافظه کاران را در برانگیختند.

امروز هم معادله به همان قوت باقی است، قشر جوان امروزی که نسل سوم و چهارم انقلاب را در بر می گیرد در هر زمینه ای ورود نمود و به وی بها داده شد؛رهاوردی جز موفقیت و سربلندی نصیب کشور نکرد.اما در مسیر رویش نسل سوم و چهارم انقلاب گویا عرف هایی در برخی زمینه ها موجود است که به منزله ی تابلو های ورود ممنوع عمل می کند.یکی از این عرف های خودساخته در جامعه،احساس عدم نیاز به حضور جوانان در سطوح کلان مسئولیتی من جمله سیاست کلان کشور می باشد.

چطور می شود که در برهه های مختلف جنبش های آنچنانی برای حضور وزیر “زن” در کابینه ی دولت شکل می گیرد و آن چنان مرثیه ی مظلومیت بانوان ایرانی(به دور از حقیقت) عالم گیر می شود که دولت ها ملزم به استفاده از بانوان در کابینه می شوند(که البته شایسته سالاری زن و مرد نمی شناسد.)اما تصور اینکه یک جوان نسل سومی به طور مثال وزیر ورزش و جوانان شود؛دور از اذهان عمومی است!

اخیرا هم که گویا دولت محترم شمشیر را از رو بسته و حتی نسل دوم انقلاب را هم کمتر در کابینه به کار گرفته و یکی از پیرترین کابینه های بعد از انقلاب را به میمنت هرچه تمام تر بسته است.

از بحث دولت و کابینه اش بگذریم؛به نگرش جامعه می رسیم که حتی جامعه امروز نیز به جوانانش کمتر از افراد مسن آن برای پذیرفتن مسئولیت اعتقاد دارد و نمونه اش را می شود در مجلس شورای اسلامی که درواقع خانه ی ملت است دید!به طوری که تعداد نمایندگان جوان قابل چشم پوشی است.

گویا جوانان دیروز که موفقیت امروزشان را مدیون اعتماد انقلاب به جوانان هستند؛نمی خواهند به این باور برسند که نسل سوم و چهارم راه حماسه را خوب می شناسد…

در اثنای این دلنوشته باید گفت در دل این کم لطفی ها جوانان نسل سوم و چهارم را همین بس که در برابر مقتدایشان شرمنده نشده اند؛اگر خواص در فتنه ها و آزمایش های پس از انقلاب پایشان لغزید؛جوانان انقلابی و جنبش های دانشجویی در برابر ندای”این عمار؟” مولایشان با سر به میدان روشنگری و بصیرت افزایی جامعه شتافتند.

خداوند منان را هزاران مرتبه شکر که جوانان امروز ثابت کردند که در بصیرت و ولایت مداری گوی سبقت را از پدران خود ربوده اند؛اگر سربازان امام خمینی(ره) در هشت سال دفاع مقدس برای دفاع از کیان کشور در سرحد مرزهای وطن جنگیدند؛امروز مریدان جوان امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) ثابت نمودند برای دفاع از حریف ولایت و امامت هیچ مرزی ندارند.

اندر وصف جوان بصیر امروزی می شود گفت:” تمام دلتنگی اش با نشستن ذره ای تبسم بر لبان مقتدایش از میان می رود؛آنگاه که رضایتمندی خویش را از جوانان با جملاتی همچون آنچه در ذیل آمده است بیان می نماید”:

” ما امروز در کشورمان اسامه بن زیدهای زیادی داریم; جوانان زیادی داریم; دختران و پسران عظیم و جمعیت انبوهی از این مجموعه ها داریم که حاضرند در همه میدانهای فعال در میدان درس، در میدان سیاست، در میدان فعالیتهای اجتماعی، در میدان مشارکتهای گوناگون برای فقرزدایی، برای سازندگی، و در هر صحنه و عرصه ای که برای آنها برنامه ریزی بشود و امکان داده بشودشرکت کنند; این موقعیت بسیار مهمی برای این کشور است.

این نسل،شبیه همان نسلی است که توانست یکی از بزرگترین تجربه های این کشور یعنی تجربه جنگ تحمیلی را با قدرت و موفقیت به پایان ببرد.عزیزان من! با امکاناتی که این کشور در حال حاضر از آن برخوردار است، نتیجه منطقی، یک آینده روشن، رضایت بخش وافتخارآمیز است.”

انتهای پیام/

نویسنده : پدرام پورمحمد

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir