امروز مصادف است با: ۱۳۹۷/۰۲/۰۲
تاریخ انتشار:۱۳/ ۰۱/ ۱۳۹۵
دسته خبری: اقتصادی, ایران و جهان

عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل:مقام معظم رهبری با صراحت سه راه پیش روی جامعه ایران را در حل مسایل بیان کردند.

‌‌‌‌‌به گزارش  پایگاه خبری رضوان خبر :میکائیل دیانی عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در گفتوگو با  خبرگزاری فارس، با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال ۹۵ در مشهد مقدس گفت: این سخنان ویژگیهای مهمی داشت اما از جمله مهمترین ویژگیهایش این بود که بسیار در مرز واقعیت بود.

دیانی ادامه داد: مقام معظم رهبری با صراحت سه راه پیش روی جامعه ایران را در حل مسایل بیان کردند. راه اول زندگی زیر فشار دائمی دولتهایی مثل آمریکا. راه حل دوم کنار آمدن با این دولتها با هزینه سنگین انصراف از هویت خود اعم از استقلال تا هویت دینی و ایمانی. راه حل سوم حل مشکلات بدون انصراف از هویت خود از راه قوی شدن از درون.وی افزود: اقتصاد مقاومتی ناظر به راه سوم است که در حوزههای دفاعی و امنیتی و علم وفناوری تجربه موفقی بوده اما برای تحقق اقتصاد مقاومتی موانع بنیادینی وجود دارد که به نسبتی که رفع شود، تحقق پذیر خواهد شد.

این فعال دانشجویی افزود: اولین مانع، مانع معرفتی است. دولت، محور اصلی در حاکمیت برای تحقق اقتصاد مقاومتی است. دولت وقت، از جمله رئیسجمهور به لحاظ نظری با عمده مولفههای اقتصاد مقاومتی، خصوصا درون زایی، عدالت بنیان بودن، تولید محور بودن، مردمی بودن و حتی دانش بنیان بودن، چندان همراهی ندارد و متناسب با دال مرکزی گفتمان توسعه، یعنی همگرایی با کشورهای غربی، این دالها را طرد میکند.

دیانی ادامه داد: دومین مانع، مانع مدیریتی است. آوردن اقتصاد مقاومتی از کاغذ بر روی زمین، به توان سازماندهی بالای ظرفیتها و استعدادهای کشور نیاز دارد که تجربه دو و نیم ساله دولت نشان میدهد که به طور کلی فاقد چنین بنیهای است. دولت یازدهم حتی علیرغم تجربه طولانی کشور در توزیع کالای دولتی، نتوانست در توزیع سبد کالا موفق باشد که توان مدیریتی لازم برای آن، قابل مقایسه با اقتصاد مقاومتی نیست.

وی گفت: مانع سوم، مسئله پرکاری است. اقتصاد مقاومتی به کار شبانهروزی و جهادی نیاز دارد که با خصوصیات بوروکراتیک دولت یازدهم سازگار نیست.

عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان مستقل افزود: مانع چهارم، مانع سیاسی است. دولت برای پیش بردن اقتصاد مقاومتی، نیاز دارد تصمیمات شجاعانه بگیرد ولو اینکه به لحاظ سیاسی، موقعیت اجتماعی او را تنزل دهد.وی در خاتمه اظهار داشت: دولت یازدهم حتی حاضر نیست یارانه بخشهای ثروتمند جامعه را قطع کند. چرا که از عواقب سیاسی آن میهراسد. این فضای پوپولیستی، از عمدهترین علل ضعف کشور در حل مسائل اقتصادی است که البته به این دولت نیز محدود نیست.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir