امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
تاریخ انتشار:۲۲/ ۰۱/ ۱۳۹۵
دسته خبری: ایران و جهان
کولایی در دانشگاه سهند تبریز؛

عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح طلب گفت: به خاتمی گفته بودند اگر زنی را به عنوان وزیر انتخاب کنی، می‌گوییم مومنان به شما خمس و زکات ندهند اما احمدی نژاد این جرأت را داشت که زنان را به عنوان وزیر انتخاب کند.

به گزارش پایگاه خبری رضوان خبر به نقل از به نقل از آناج، الهه کولایی در جمع دانشجویان دانشگاه سهند تبریز با بیان اینکه مطرح کردن حقوق زنان، نماد عزم عمومی جهان برای دفاع از حقوق زنان شده است، اظهار داشت: برای تصدی سمت دبیرکل سازمان ملل چند زن کاندیدا شده‌اند و این به معنای ملاک‌گذاری انسان بر مبنای ارزش است نه جنسیت.

وی ادامه داد: در مدیریت نظام جهانی توسعه رخ نمی‌دهد مگر اینکه نگرش به زنان تغییر پیدا کند و مورد استفاده قرار گیرد.

این نماینده مجلس ششم با اشاره به اعمال محدودیت‌های گسترده علیه زنان، ابراز کرد: در طول تاریخ به نام سنت و خیلی وقت‌ها به نام دین و چارچوب‌های اجتماعی زنان را محدود کردند.

وی افزود: برای نمایش کارآمدی نظام اجتماعی، مسئله حقوق زنان در تمامی جوامع مطرح می‌شود و در کشور ایران باتوجه به شرایط منطقه قرن‌ها زنان موجودات خانگی بوده‌اند.

عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح طلب با اعلام اینکه به نام دین زنان خانه‌نشین می‌شدند و می‌شوند، یادآور شد: شاه می‌گفت زن باید فریبا باشد، یعنی در آن زمان به علت وابستگی حکومت به نظام سرمایه‌داری صرفا به زیبایی و ظاهر توجه می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: در نظام پهلوی که مرد حق انتخاب کردن نداشت اما در انقلاب اسلامی زن حق انتخاب شدن و برگزیدن به دست آورد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب به ایستادن سنتی‌ها در برابر نظام سرمایه‌داری اشاره کرد و اذعان داشت: امام در سال ۴۲ مخالف حضور زنان در انتخابات بود اما بعد از انقلاب ایفای نقش زنان در انتخابات را جزو مقدرات نظام دانست و این یعنی یک فقیه از درون کشور به توانمندی‌های زن توجه دارد.

وی تصریح کرد: در ایران زنان از پستوها می‌آیند رأی می‌دهند و در نهایت این مردها هستند که کشور را اداره می‌کنند.

کولایی با بیان اینکه فقیه نمی‌تواند در برابر تحولات اجتماعی و سیاسی قرار بگیرد، اعلام داشت: اگر به کشورهای همسایه نگاه کنید می‌بینید که در ایران اتفاقات خوبی در راستای حمایت از زنان رخ داده است.

وی تشریح کرد: چند همسری سنت جاری‌ست که تبدیل به هوس‌رانی مردان شده و بنده با احکام شرعی آن کاری ندارم، امروز به خاطر همین سنت‌ها مردها موبایل و خانه‌ها را دوتا کرده‌اند.

این فعال فتنه ۸۸ در ادامه افزود: امام آرمان‌ها و ایده‌هایی داشت اما این به معنای واقعیت آنها نیست؛ انسانی که نمی‌تواند شکمش را سیر کند چگونه می‌تواند از حقوق اجتماعی‌اش حرف بزند؟

وی اعلام کرد: در طول ۳۷ سال گذشته سهم زنان در مجلس تنها ۵ درصد بوده است؛ کدام قسمت‌های قانون اساسی به درستی اجرا می‌شود؟ این‌ها همه ایده هستند.

عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح طلب با انتقاد از عدم حضور زنان در رده‌های مدیریتی بالا، بیان داشت: من نمی‌خواهم سیاه و سفید کنم اما سهم زنان در قدرت اقتصادی چیست؟ وقتی پیامبر در آن زمان با زنان هم بیعت می‌کرد یعنی به زن حق شرکت در امور سیاسی را می‌داد.

وی مدعی شد: در این جامعه به نام دین حقو زنان پایمال می‌شود، روحانی زنان را به پای صندوق‌های رأی کشاند اما همچنان وقتی یک زن از دانشگاه خارج می‌شود برای ورود به عرصه‌های مختلف با درهای بسته مواجه می‌شود.

کولایی با اشاره به وصیت نامه امام راحل و ارزش نهادن بر نقش زن، خاطرنشان کرد: در کشور ما سهم کمی به زنان داده شده است و آنان قدرت اقتصادی ندارند؛ به برکت جمهوری اسلامی ایران امکان باروری توانمندی زنان به وجود آمده اما چون زمینه‌ای نیست بانوان با مشکل برخورد می‌کنند.

وی یادآور شد: به خاتمی گفته بودند اگر زنی را به عنوان وزیر انتخاب کنی، می‌گوییم مومنان به شما خمس و زکات ندهند اما احمدی نژاد این جرأت را داشت که یک زن را به عنوان وزیر انتخاب کند اما چون تحمل حق شنیدن را نداشت او را کنار گذاشت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب زنان را قربانی اقتصاد و رکود دانست و گفت: حضور زنان در قدرت به کاهش فساد کمک می‌کند؛ ما جدا از جامعه جهانی نیستیم و زنانی که قدرت اقتصادی ندارند توان رسیدن به قدرت سیاسی راهم ندارند.

وی مدعی شد: بر اساس دیدگاه امام که نشأت گرفته از فقه شیعه بود امکان تغییر در حقو زنان به وجود آمد اما سنتی‌ها با آن مقابله کردند، در مجلس دوم به امام نامه نوشته بودند که زنان در مجلس و در مسئولیت‌ها حضور نداشته باشند و در دولت مهرورز تلاش شد تا بانوان خانه نشین شوند.

کولایی با اعلام نارضایتی از گزینش مردها برای نمایندگی مجلس، اظهار کرد: در مجلس ششم تلاش کردیم با نظر علما و شورای نگهبان زنان بتوانند بعد از طلاق فرزندانشان را سرپرستی کنند؛ زنی که توانمندی اداره زندگی  را ندارد و در سیر کردن شکمش عاجز مانده، چطور می‌تواند از این  قانون استفاده کند؟ پس باید شرایط جامعه نیز تغییر یابد و تصویب قانون کافی نیست.

وی افزود: مشکل جامعه از زنان نیست بلکه از دولت‌ها است، امیدواریم با حل مسایل برجام کشور به اقتصاد جهانی وصل شود و شرایط فعلی بهبود یابد.

این فعال سیاسی با بیان اینکه نشست های بین المللی حقوق زنان در دوران آقای هاشمی شروع و در زمان آقای خاتمی اوج گرفت، اظهار داشت: مرکز امور مشارکت زنان در زمان هاشمی ایجاد شد و در زمان خاتمی زنان حق حضور در جلسات هیات دولت را پیدا کردند، نام مرکز امور مشارکت زنان در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد به مرکز امور زنان و خانواده تغییر یافت؛ یعنی زن را در خانه خلاصه کردند که زنان باید مادر، دختر، خاله و دختر خاله شوند.

وی ادامه داد: صدا و سیما هم با برنامه برمیگردیم به خانه، محدود کردن زنان در خانه را تبلیغ کرد؛ من مخالف خانه داری نیستم ولی بنده هم خانه دار بودم هم درس خواندم و هم کار سیاسی انجام دادم، این همه حکم می دهند باید ازدواج کنی و بچه دار شوی، به آنها چه ربطی دارد که دختران ازدواج می کنند یا نه!

کولایی مدعی شد: در ایران با دختران رفتارهای روستایی می شود، یعنی با محدود کردن حضور دختران در دانشگاه، دختر خانه نشین شود و در اولین خواستگاری ازدواج کند.

وی افزود: با تحولات پیش رو در کشور امیدواریم شاهد رفع حصرها شویم، انتخابات ۷ اسفند گام بزرگی برای تغییر در جامعه بود.

حامی فتنه ۸۸ با اعلام اینکه قرار نبود حجاب در ایران اجباری شود، ابراز کرد: برخی حرفشان را پیاده کردند، آیا حجاب فقط در لباس زن خلاصه می شود؟ یک باور را به قانون تبدیل کردند؛ شما در هیچ کشور اسلامی چنین تمسخر حجاب را نمی بینید.

وی بیان داشت: قانون در ترم سیاسی، یعنی زور مشروع! ما باید به روند تغییر تدریجی نگاه کنیم.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir