امروز مصادف است با: ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
تاریخ انتشار:۲۳/ ۰۱/ ۱۳۹۵
دسته خبری: ایران و جهان, تیتر
جابری انصاری در نشست خبری:

نشست مطبوعاتی سخنگوی وزارت خارجه با اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری رضوان خبر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، نشست خبری این هفته (۲۳ روردین) “صادق حسین جابری انصاری” سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اصحاب رسانه برگزار شد.

اجرای مرحله نخست قرارداد اس_۳۰۰

 جابری انصاری درباره مراحل تحویل اس‌۳۰۰ نیز گفت: توافقات جدیدی مابین دو کشور ایران و روسیه برای اجرای این قرارداد معوقه حاصل شده است و مرحله نخست این قرارداد مسیر خود را طی کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه با اشاره به تلاش عربستان برای جلوگیری از صادرات نفت ایران گفت: اقدامات اینگونه عربستان سعودی اضافه بر این که بالاتر از ظرفیت‌های عربستان است ایستادگی در مقابل اراده بین‌المللی و توافقات طرف‌های مختلف است. دوران این سیاست‌ها گذشته و عربستان در حال رویارویی با بسیاری از کشورهای منطقه و جهان است. این سیاست خلاف حرکت عقربه‌ها و سیاست عقیمی است که موفق نخواهد بود.

امضای ۴۰ یادداشت تفاهم و توافق بین ایران و قزاقستان در سفر نظربایف به تهران

وی در ابتدا با اشاره سفر رئیس جمهور قزاقستان به ایران گفت: چهل توافق و یادداشت تفاهم بین طرفین امضا و پیرامون مسائل منطقه‌ای ، همکاری‌های مشترک، مسائل بین‌المللی و منافع مشترک بین دو کشور در امروز و فردا گفت‌وگو و تبادل نظر خواهد شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان  در رابطه با سفر نخست‌وزیر ایتالیا به تهران اظهار داشت: این سفر فردا انجام خواهد شد و این سفر به دنبال سفری بود که رئیس‌جمهور کشورمان بهمن ماه سال گذشته به رم داشت انجام می‌شود.

انجام گفتگوهای جدی میان ایران و اتحادیه اروپا/دی میستورا امشب در تهران

جابری انصاری افزود: موگرینی شنبه ٢٨ فروردین به تهران به همراه هیات بزرگی از کمیسونرهای اتحادیه اروپایی سفر خواهد کرد و گفت‌وگوهای جدی بین این اتحادیه و ایران در زمینه مسائل سیاسی و سایر موارد انجام خواهد شد، ما در مرحله جدید روابط با اتحادیه اروپا بعد از برجام هستیم و این سفر بسیار مهمی است.


وی در پاسخ به سوالی درباره سفر دی‌میستورا به ایران گفت: وی امشب وارد تهران می‌شود. ٢۵ فروردین دور جدید گفت‌وگوهای سوری-سوری در ژنو برگزار می‌شود. ایران براساس سیاست ثابت همواره خواستار حل سیاسی این بحران بوده و در مراحل مختلف تلاش‌های دی‌میستورا همکاری در جریان بوده و امیدواریم تلاش‌های دی‌میستورا به پایان دادن به این بحران کمک کند.

سفر هیاتی از سازمان حج و زیارت ایران به عربستان

سخنگوی وزارت خارجه همچنین از  سفر هیاتی از سازمان حج و زیارت ایران به عربستان برای پیگیری وضعیت حج تمتع در ۲۶ فروردین ماه خبر داد.

وی تصریح کرد: به عنوان فریضه واجب سیاست ما تسهیل برگزاری این فریضه بوده و علیرغم اقدامات عربستان سیاست ما تلاش برای انجام این فریضه است.

وی با بیان اینکه سفر هیات حج و زیارت ٢۶ فروردین برای گفت‌وگو با مسئولان سعودی انجام می‌شود و باید ۴ ماه قبل انجام می‌شد، تصریح کرد: متاسفانه عربستان این تاریخ را به ١٩ اسفند به تعویق انداخت و در ١٩ اسفند کنسولگری عربستان در دبی ابراز بی‌اطلاعی کرد. ١٩ اسفند به دلیل بازی سعودی به انجام نرسید و بازی تعویقی آنها کش پیدا کرد و با ویزای ۵ نفر موافقت شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد که دولت میزبان وظیفه میزبانی را دارد و باید امنیت حجاج و مسئولان را فراهم کند.

جابری‌انصاری اظهار داشت: هیات سازمان حج برای اجرای فریضه حج پیگیر است و امیدواریم دولت عربستان مقدمات این کار را فراهک و امکان برگزاری حج ایرانیان با رعایت حقوق ایرانیان فراهم شود.

ظریف در نشست سازمان همکاری اسلامی در استانبول شرکت خواهد کرد

وی همچنین درباره نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که در استانبول ترکیه در حال برگزاری است گفت: متاسفانه در مقاطع مختلفی گاه سیاست برخی این کشورها این بود که اهداف این سازمان را تغییر داده و آنجا را تبدیل به محلی برای تسویه حساب‌های سیاسی کرده‌اند. ظریف در این اجلاس شرکت خواهد کرد، تصمیم گیری درباره سطح بالاتر توسط ریاست جمهوری به اطلاع افکار عمومی خواهد رسید.

جابری‌انصاری دریاره رزمایش آمریکا و متحدینش در خلیج فارس افزود: سیاست ایران حفظ ثبات و امنیت منطقه است. مداخله کشورهای دیگر از خارج از منطقه را نقض کننده و مشکل آفرین در این مسیر می‌دانیم.

تغییر  پستها در وزارت خارجه امری طبیعی بوده و امیرعبداللهیان جدا از سایرین نیست

جابری‌انصاری در پاسخ به سوالی درباره تغییر امیرعبداللهیان گفت: تغییر در پستها در وزارت خارجه امری طبیعی است و مورد امیرعبداللهیان جدا از سایرین نیست. امیرعبداللهیان چند سال در این پست بودند و خدمات قابل توجهی داشتند.

وی درباره آتش بس در یمن اظهار داشت: اصل ثابت ما حمایت از گفت‌وگوها و پایان کشتار و خونریزی بود ما از هر توافقی بین طرف‌های یمنی برای پایان دادن به کشتار مردم یمن حمایت می‌کنیم.

 وی همچنین درباره سفر وزیر اطلاعات کشورمان پیش از عید به کویت گفت:‌ روابط ایران و کویت ممتاز و متمایز است و بویژه در یک دهه اخیر همواه با موققیت بوده و تبادل مستمر هیات‌ها و پیام‌ها در جریان بوده است. سفر آقای علوی هم در همین چارچوب بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری  اسلامی در ادامه گفت: همواره از درخواست‌های برخی کشورها برای برقراری آرامش استقبال کرده‌ایم اما معتقدیم موضوعات منطقه نیازمند فهم مشترک نسبت به خطرات در منطقه است. عربستان مسیری کاملا در مقابل این فهم را دنبال می‌کند.

برنامه موشکی ایران اهداف کاملا دفاعی دارد

 جابری انصاری در ادامه با اشاره به اتهام زنی غربی‌ها درباره برنامه موشکی کشورمان گفت:‌ برنامه موشکی ایران اهداف کاملا دفاعی دارد و بر اساس نیازهای کشور درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود. در مذاکرات برجام فشار طرف مقابل بر این بود که این مساله در گفتگوها قرار بگیرد اما ایران این را نپذیرفته و عملا هم در این مسیر بیش رفت. مخالفت‌ها و برخوردها تنها به پیگیری جدی تر این برنامه منجر می‌شود.

وزارت خارجه نه در مرحله اتخاذ توافق هسته‌ای و نه در مرحله اجرا تصمیم گیرنده نهایی نیست

وی همچنین درباره برجام و اینکه رهبر معظم انقلاب گفته‌اند محمدجواد ظریف گفته از بعضی خظوط قرمز عدول کرده‌ایم نیز گفت: مرحله به مرحله مذاکرات در عالی ترین سطوح تصمیم گیری کشور گزارش شده و بر اساس تصمیم‌گیری اقدام می‌شد. در نهایت توافق دو شورای عالی امنیت ملی و مجلس و همچنین جلسات سران کشور مورد بررسی قرار گرفت. در مرحله کنونی نیز هنر ما باید این باشد تعهدات طرف مقابل را پیگیری کنیم. وزارت امور خارجه نه در مرحله اتخاذ توافق و نه در مرحله اجرا تصمیم گیرنده نهایی نیست.

تبادل جدید زندانی بین ایران و آمریکا گزارش نشده است

جابری انصاری همچنین درباره تبادل جدید زندانی بین ایران و آمریکا اظهار داشت: هیچگونه اطلاعات جدیدی در زمینه مبادله جدید زندانیان بین ایران و آمریکا به من ارائه نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره تنش موجود میان آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ گفت: آذربایجان و ارمنستان مشکل موجود را باید از طریق سازوکارهای سیاسی زیر نظر سازمان ملل پیگیری کنند.

موضع ما در قبال فلسطین روشن است

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طرح السیسی با هماهنگی رژیم صهیونیستی به تشکیلات خودگردان که در صورت چشم‌پوشی ابومازن از مرزهای ۱۹۶۷ و حق بازگشت آوارگان فلسطینی، به این شهرها در کرانه باختری اختیار تام داده شود نیز سؤال کرد که گفت:  اینکه چنین طرحی ارائه شده باشد اطلاع دقیقی ندارم. اما موضع ما روشن است تا هنگامی که حقوق بدیهی ملت فلسطین در زمینه نیل به آزادی، حق تعیین سرنوشت و شکل دادن به ملت مستقل فلسطینی دارای حاکمیت واحد فراهم نشود، هیچگونه آرامشی در فلسطین برقرار نخواهد شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: هر طرحی که ناقض حقوق ملت فلسطین باشد همانند طرح‌های قبلی امکان موفقیت آن بسیار ضعیف خواهد بود و هر طرحی که کمک کننده به ملت فلسطین برای تحقق منافع این ملت باشد،زمینه‌های پیگیری و موفقیت آن فراهم خواهد شد.

از هرگونه تصمیم‌گیری ملت و نهادهای تصمیم‌گیر عراق استقبال می‌کنیم

جابری انصاری گفت: طبیعی است که ما در مسائل داخلی عراق مداخله‌ای نداریم و هرگونه تصمیم‌گیری که توسط ملت عراق و نهادهای تصمیم‌گیر عراق انجام شود، ایران از آن استقبال می‌کند. مهم انتخاب مردم عراق است.

وی با بیان اینکه ثبات، امنیت و تأمین منافع عراق برای جمهوری اسلامی ایران دارای اهمیت است،‌ ادامه داد: هر تصمیمی که در این چارچوب توسط دولت و ملت عراق انجام شود، مورد پذیرش ماست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان پیرامون نظر جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با حضور گروه‌های کردی در مذاکرات سوری- سوری گفت: جمهوری اسلامی ایران در جزئیات مسائل هیچ یک از کشورهای منطقه دخالت نمی‌کند و گفت‌وگوهای سوری- سوری بین گروه‌های مختلف سوری و گروه‌های معارض با نمایندگان دولت سوریه انجام می‌شود و اینکه از کدام گروه‌ها، از کدام قومیت در این گفت‌وگوها حضور داشته باشند این در چارچوب توافقی است که بین دولت سوریه و طرف مقابل برای شکل‌گیری گفت‌وگوها و آشتی صورت گرفته است.

وی در مورد عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا و اینکه آیا در جریان همکاری‌های منطقه‌ای ایران این موضوع مطرح می‌شود یا نه،‌ ‌گفت: گفت‌وگوها و مسائلی در این زمینه مطرح است و من پاسخ به این سوال را بعد از دریافت اطلاع از قسمت‌های مربوطه پاسخ خواهم داد.

دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Copyright © 2011 - 2017 Rez1khabar.ir